Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kingarthas - напреднал
пет сеп 11, 2020 6:25 pma_stoev написа:
чет сеп 10, 2020 1:29 pmkingarthas написа:
чет сеп 10, 2020 9:26 amradius написа:
За Варна ще им трябва
Едва ли могат да си го позволят.
Моля колеги ако нямате какво да кажете, не серете в темата...
Щом колегата е от варна мога да го пратя да види неработещи земносвъразани термопомпи. С подпочвените води сме зле и добива на енергия от земята е плачевен. Предполагам, че и моето се приема за сране.


Не разбрах защо няма нужда да се изолира тухлата? Инвестицията в изолация е 5 пъти по-ефективна от инвестиция в термопомпи, при положение, че второто ми е работа, а не първото. За цената на конвекторите си прав. Има вложени по-малко материал и мислене, а цената е двойна на климатик със същата мощност, само защото "водни системи ги правят на богати клиенти за които цената е без значение" /не е моя мисъл, цитирам/.
Няма нужда от допълнителна изолация, за да покрие нормативните изисквания... На мен проектанта ми препоръчва тази тухла и измазване с варова мазилка. Така нямало да има разлика в топло изолационните свойства на 2та слоя (тухла + ЕПС), било по-добре (при еднакъв Коефициент на топлопреминаване), само че стената става с 10см по широка.

Линкче към подов климатик... Не мисля че ще има разлика (освен специфичния коефициент/дебит) дали тече фреон или вода в топло-обменника. Подовото е друго, но само за топло и се ограничаваш от към подови настилки.

https://www.marsi-pkm.bg/%D0%BC%D0%B0%D ... n-fvxm35f/

п.п
темата е Термопомпа - проблеми и предизвикателства (в смисъл от реалния експлоатационен живот, а не за и против)...
Както писах, по мои наблюдения - производителността на топлообемниците пада.
Предполагам поради ниския монтаж конвекторите също ще имат проблеми с дренажите когато са в режим охлаждане.
LazarGanev - "Велик майстор"
Гледам, че нямаш нужда от събеседници, оправяш се сам.
speka_rs - майстор
Може би скоро ще почне да предлага и термопомпи .
kingarthas - напреднал
чет сеп 17, 2020 9:51 amspeka_rs написа:
Може би скоро ще почне да предлага и термопомпи .
Ако състоянитето на темата не беше извадка на състоянието на обществото, щеше да е смешно, но е плачевно. Звучиш така все едно чатиш с някой от ония дето ги отсяваха с въпроса "Бихте ли скочили от движещ се влак?"

Климатикът е термопомпа. :toimonster:
speka_rs - майстор
пет сеп 18, 2020 10:53 amkingarthas написа:
чет сеп 17, 2020 9:51 amspeka_rs написа:
Може би скоро ще почне да предлага и термопомпи .
Ако състоянитето на темата не беше извадка на състоянието на обществото, щеше да е смешно, но е плачевно. Звучиш така все едно чатиш с някой от ония дето ги отсяваха с въпроса "Бихте ли скочили от движещ се влак?"

Климатикът е термопомпа. :toimonster:
Благодаря много за инфомацията.
А за темата е такава каквато е започнала от първото мнение.
ср сеп 09, 2020 7:03 amLazarGanev написа:
Напредничав проектант - това добре, но случил на назадничав инвеститор и вероятно нищо няма да се получи. Слагай 5 климатика по 1000лв и си готов. Бабата кво да я мислиш - зела-дала. Тъкмо бързо ще "избиеш" инвестицията :cool: . Как се избива инвестиция в комфорт - не знам, предполагам с мизерия. Като соларната система за 1500лв, дет ще къпе 5-6 човека от 3 поколения. :wink: Зарязвай всичко това и може да спестиш за някоя 5-ца БМВ, макар 15-годишна, ще и вземеш и всесезонни гуми - и от там ще спестиш :cool:

П.П
За протокола - потребител на ТП въздух-вода с подово 100м2 и 2 конвектора за охлаждане + соларна система с 300л бойлер за 4 човека. Отопление за сезон 2019-2020г - 500лв. Не съм смятал кога ще се избие.
Здравейте, 500лв за целия сезон ли и каква е термопомпата Ви?
LazarGanev - "Велик майстор"
нед апр 03, 2022 6:23 pmLubka1 написа:
Здравейте, 500лв за целия сезон ли и каква е термопомпата Ви?
Да, за целия сезон. ТП ми е правена, външно тяло Мицубиши, живот и здраве искам този сезон да я сменя със заводска. Сто лева средно или 1лв/м2 за месец беше съвсем нормална месечна сметка, но тази година бях на промишлен ток и сумите са съвсем други - за януари имам ток 1000лв. Следващата година смятам да съм пак на битов, но не се знае какви ще са цените.
Фитилчо - майстор
нед апр 03, 2022 6:42 pmLazarGanev написа:
нед апр 03, 2022 6:23 pmLubka1 написа:
Здравейте, 500лв за целия сезон ли и каква е термопомпата Ви?
ТП ми е правена, външно тяло Мицубиши, живот и здраве искам този сезон да я сменя със заводска.
Онзи ден един пич ми твърдеше, че правел правени термо помпи Митсубиши и били по-добри от оригиналните. Аз разбира се му се изсмях :cool:
Щом и ти ще я сменяш, явно съм бил на прав път...
евгени1 - специалист
Здравейте,компресора на правената ми термопомпа вода вода не вдига повече от 15 бара, явно вече е сдал багажа.
Дайте съвет и линк за нов компресор Копеланд с топлинна мощност 11 киловата.
speka_rs - майстор
ср апр 20, 2022 1:47 pmевгени1 написа:
Здравейте,компресора на правената ми термопомпа вода вода не вдига повече от 15 бара, явно вече е сдал багажа.
Дайте съвет и линк за нов компресор Копеланд с топлинна мощност 11 киловата.
Ако включиш поне какъв е сдалия багажа компресор, ще бъде малко от малко по-лесно.

Тема "Термопомпа - проблеми и предизвикателства" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: