Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nobreak - специалист
Здравейте. Имам един настолен циркуляр за метал без двигател и искам да го модифицирам с обикновен ел двигател 2.2 kW. Задвижването ще става с ремък и шайби, като ще се повишават оборотите до 4000 об/мин. Въпроса ми е кой от двата двигателя е по подходящ, този на 1500 об/мин или този на 3000 об/мин?
eleonorvelichkov - специалист
вт окт 13, 2020 1:45 pmnobreak написа:
Здравейте. Имам един настолен циркуляр за метал без двигател и искам да го модифицирам с обикновен ел двигател 2.2 kW. Задвижването ще става с ремък и шайби, като ще се повишават оборотите до 4000 об/мин. Въпроса ми е кой от двата двигателя е по подходящ, този на 1500 об/мин или този на 3000 об/мин?
Аз бих избрал този, които е на 3000 оборота, защото разликата в диаметъра на шайбите ще е по-малка, а и пропорцията ще бъде цяло число 3:4, а иначе ще е 1.5:4. При 1500 оборота ще ти трябва поне четири пъти по-голяма шайба на двигателя от тази на машината, а колкото са по-големи шайбите толкова инерецията им се увеличава и триенето с въздуха е по-голямо и от там и загубите, а в началото при тръгване ще харчиш повече енергия, за да развартиш голямата шайба, а като спираш тази енергия ще я губиш. Така, че на машинката ти ще се влоши кпд-то. А ако двигателя ти е трифазен може да му сложиш един честотен регулатор и ако му подадеш 60 херца вместо 50 ще постигнеш 4000 оборота без да са необходими шайби. Единствено, че малко ще оскъпиш проекта и малко по-бързо ще се износи двигателя на 60 херца, но пък за сметка на това ще имаш и регулиране на оборотите, ще имаш плавно тръгване в началото и още куп хубави неща. Това последното важи ако двигателя ти е асинхронен и трифазен. Има честотни, които могат да се включат и на еднофазно захранване.
Последна промяна от eleonorvelichkov на вт окт 13, 2020 3:37 pm, променено общо 1 път.
nobreak - специалист
вт окт 13, 2020 2:53 pmeleonorvelichkov написа:
Аз бих избрал този, които е на 4000 оборота, защото разликата в диаметъра на шайбите ще е по-малка, а и пропорцията ще бъде цяло число 3:4, а иначе ще е 1.5:4. При 1500 оборота ще ти трябва поне четири пъти по-голяма шайба на двигателя от тази на машината, а колкото са по-големи шайбите толкова инерецията им се увеличава и триенето с въздуха е по-голямо и от там и загубите, а в началото при тръгване ще харчиш повече енергия, за да развартиш голямата шайба, а като спираш тази енергия ще я губиш. Така, че на машинката ти ще се влоши кпд-то. А ако двигателя ти е трифазен може да му сложиш един честотен регулатор и ако му подадеш 60 херца вместо 50 ще постигнеш 4000 оборота без да са необходими шайби. Единствено, че малко ще оскъпиш проекта и малко по-бързо ще се износи двигателя на 60 херца, но пък за сметка на това ще имаш и регулиране на оборотите, ще имаш плавно тръгване в началото и още куп хубави неща. Това последното важи ако двигателя ти е асинхронен и трифазен. Има честотни, които могат да се включат и на еднофазно захранване.
Единият двигател е 1500, а другия 3000 оборота, а трябва да получа 4000 об/мин....
eleonorvelichkov - специалист
вт окт 13, 2020 3:33 pmnobreak написа:
вт окт 13, 2020 2:53 pmeleonorvelichkov написа:
Аз бих избрал този, които е на 4000 оборота, защото разликата в диаметъра на шайбите ще е по-малка, а и пропорцията ще бъде цяло число 3:4, а иначе ще е 1.5:4. При 1500 оборота ще ти трябва поне четири пъти по-голяма шайба на двигателя от тази на машината, а колкото са по-големи шайбите толкова инерецията им се увеличава и триенето с въздуха е по-голямо и от там и загубите, а в началото при тръгване ще харчиш повече енергия, за да развартиш голямата шайба, а като спираш тази енергия ще я губиш. Така, че на машинката ти ще се влоши кпд-то. А ако двигателя ти е трифазен може да му сложиш един честотен регулатор и ако му подадеш 60 херца вместо 50 ще постигнеш 4000 оборота без да са необходими шайби. Единствено, че малко ще оскъпиш проекта и малко по-бързо ще се износи двигателя на 60 херца, но пък за сметка на това ще имаш и регулиране на оборотите, ще имаш плавно тръгване в началото и още куп хубави неща. Това последното важи ако двигателя ти е асинхронен и трифазен. Има честотни, които могат да се включат и на еднофазно захранване.
Единият двигател е 1500, а другия 3000 оборота, а трябва да получа 4000 об/мин....
Извинявай объркал съм се исках да кажа, че бих избрал този, който е на 3000 оборота. А иначе тези обороти, които ти дават са при определена честота в повечето случаи е при 50 херца ако е асинхронен двигателя. При поставянето на честотен регулатор има възможност да му вдигнеш честота на 60 и повече херца колко искаш и да вдигнеш оборотите от 3000 до 4000 оборота разликата не толкова голяма, че да не ги понесе.
nobreak - специалист
ЧУдя се струва ли си цялата играчка....
eleonorvelichkov - специалист
вт окт 13, 2020 3:42 pmnobreak написа:
ЧУдя се струва ли си цялата играчка....
Ами ако имаш наличен двигателя, да, ако го нямаш ще трябва да го купиш, а един двигател еднофазен(монофазен) най-евтиният в Багирата е 307 лева и в момента го нямат наличен.
вт окт 13, 2020 3:42 pmnobreak написа:
ЧУдя се струва ли си цялата играчка....
Не си струва,честотния регулатор струва 300 лв.За тези пари ще си купиш нова машина.Ако имаш двигател на 3000 об поставяй го и газ.
eleonorvelichkov - специалист
вт окт 13, 2020 8:29 pmblagoia77@gmail.com написа:
вт окт 13, 2020 3:42 pmnobreak написа:
ЧУдя се струва ли си цялата играчка....
Не си струва,честотния регулатор струва 300 лв.За тези пари ще си купиш нова машина.Ако имаш двигател на 3000 об поставяй го и газ.
Регулатора го предложих като алтернатива на шайбите, но да ако има двигателя на 3000 оборота слага ремъчни шайби в съотношение 4:3 съответно на двигателя и на вала на машината и готово. Регулаторът е по-скъпият, но по-хубав вариант.
hidrazin - майстор
вт окт 13, 2020 1:45 pmnobreak написа:
...настолен циркуляр за метал...Задвижването ще става с ремък и шайби...
Не че нещо ама дай да го видим тоя циркуляр за метал дето е с ремък.
Снимка, модел...
То има и с ремък ама...
А онея простотии с честотен инвертор - нямам думи.
:partyman:
shadow__01 - майстор
И двете шайби ли са налични? Предполагам, че да иначе ще се оскъпи допълнително всичко.
Ако са налични ще трябва да се съобразят оборотите на мотора спрямо съотношението в размерите на шайбите (доколкото е възможно).
В OLX или Bazar няма ли някой мотор да се продава "по-тънко"?

Тема "Въпрос за ел двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: