Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
Подмених старата си инсталация с нова от дву проводна към трипроводна. Всички токови кръгове влизат в общо табло ТАП. От електромера идват два проводника фаза и нула.( Стара сграда и стара инсталация ). Има общ предпазител в табло Е общо на партера.
Въпроса ми е имам предложение от приятели ел.техници за монтаж на дефектно токови защити на всеки токов кръг, който е в близост до вода или към него да се включват уреди с метален корпус, а именно:
1.Контакти Баня
2.Контакт Бойлер
3.Контакт Фурна
4.Контакт Сушилня
5.Контакт съдомиялна
6.Контакт котлони
7.Контакт пералня
8. Захранване лампи баня
Като цяло съм решил да сложа ДТЗ на 1, 2, 7 и 8
Въпроса ми е предполагам да подбирам ДТЗ по нонимален ток спрямо консуматора и 35мА ток на утечка и технически как най-добре да направя връзките между шините в таблото?
ДА има ли Общ презпазител 1P в ТАП или не? Предполагам Да за да мога да работя в таблото при изключено захранване. И след него шина към ДТЗ и обикновенни МАП.
PE шината е една и обединява всички PE проводници от всички токови кръгове. N шината е една и обединява N на дефектно токовите защити и N на обикновенните 1Р MAП.
Възможно ли е да имам няколко N или PE шини с мостoве?
Например: 3 ДТЗ на една N шина и 10 предпазителя на друга N шина обединени с мост. Съответно с мост N -Pe, а общата нула от електромера свързана към PE шина директно. :rock:
АКо е възможно да покажете подобна схема или да ми обясните. Прочетох някои от темите и определено няма нормални отговори и технически обяснени. Схемите разпространени в интернет са само с две шини 1N и 1PE без мост между тях и 1 ДТЗ и преди нея нищо. на мен ми е необходимо да преработя ТАП с няколко ДТЗ.
Благодаря предварително и да подчертая можете да говорите технически, няма да има проблем да Ви разбера. :axe:
iliya_i - майстор
чет окт 15, 2020 8:04 amgeorgidt написа:
Схемите разпространени в интернет са само с две шини 1N и 1PE без мост между тях и 1 ДТЗ и преди нея нищо. на мен ми е необходимо да преработя ТАП с няколко ДТЗ.
Благодаря предварително и да подчертая можете да говорите технически, няма да има проблем да Ви разбера. :axe:
Две физически шини, свързани с мост са практически една шина. Затова никой не ти ги рисува като 2 отделни.
Останалите неща са ти верни.
eleonorvelichkov - специалист
чет окт 15, 2020 8:22 amiliya_i написа:
чет окт 15, 2020 8:04 amgeorgidt написа:
Схемите разпространени в интернет са само с две шини 1N и 1PE без мост между тях и 1 ДТЗ и преди нея нищо. на мен ми е необходимо да преработя ТАП с няколко ДТЗ.
Благодаря предварително и да подчертая можете да говорите технически, няма да има проблем да Ви разбера. :axe:
Две физически шини, свързани с мост са практически една шина. Затова никой не ти ги рисува като 2 отделни.
Останалите неща са ти верни.
Схемите се дават така, защото когато поставяш диференциално-токова защита трябва да имаш отделен заземяващ проводник, който да се свързва към земята, ако нямаш то дори да имаш трипроводна инсталация ако от таблото не ти идва трети проводник, който да е свързан със земята, то това е зануляване. При зануляването при отпадане на нулата преди точката на заземяване, то фазата излиза на корпуса на уреда през самия уред и зануляващият трети проводник. Ако имаш диференциално токова защита, която има зануляване преди защититата то при отпадане на нулата преди точката на зануляване защитата няма да сработи тъй като тази защита сработва при разлика в токовете на фазата и нулата по-голяма от 30 милиампера, а когато отпадне нулата преди защитата токът през защитата във фазата и нулата се изравнява и тя няма да сработи. Като защита от отпадане на нулата преди точката на заземяване може да се използва минимално-максимално напреженова защита така ако отпадне нулата по някаква причина тя ще изключи захранването тай като напрежението ще падне. Единствено тази защита не може да те предпази от размяна на фазата и нулата.
hidrazin - майстор
чет окт 15, 2020 8:04 amgeorgidt написа:
...имам предложение от приятели ел.техници за монтаж на дефектно токови защити на всеки токов кръг, който е в близост до вода или към него да се включват уреди с метален корпус...
Или приятелите не са електротехници или ти нещо не си разбрал.
След основен ремонт и типроводна инсталация се слага ДТЗ на всички излази за подвижни консуматори - демек контакти.
Не е задължително за стационарни консуматори свързани директно без контакт - като готварски печки, климатици, осветление...
Но и не е забранено да се сложат.
Но четири ДТЗ-та за едно жилище са множко. Не е необходимо а и цената на читавите не е много приятна.
:partyman:
iliya_i - майстор
чет окт 15, 2020 9:43 ameleonorvelichkov написа:
Ако имаш диференциално токова защита, която има зануляване преди защититата то при отпадане на нулата преди точката на зануляване защитата няма да сработи тъй като тази защита сработва при разлика в токовете на фазата и нулата по-голяма от 30 милиампера, а когато отпадне нулата преди защитата токът през защитата във фазата и нулата се изравнява и тя няма да сработи.
Дрън, дрън, дрън, пак несмислени брътвежи.

А като се офази корпуса и през тялото тока се отведе към земя, ДТЗ няма ли да сработи. Как ще се изравни тока през нулата и фазата, като нулата е прекъсната - няма проводник, по който да протече тока. Ток тече само през затворена верига. През прекъсната не тече.

Аман от неуки и немислещи хора, с претенции за професура.
zz_stefanov - майстор
Точно така е, и при отпадане на нулата пак ще има разлика в тока достатъчна да сработи защитата.
Защита ми е сработвала при изключен главен предпазител само от това, че през нулата е преминал винт от конструкцията на гипскартона. От какво се е формирал тока (индукция, електрохимия...) ми е все тая, факт е че и при такава 'безобидна' утечка
от която не светва даже и фазоуказателя, защитата сработва. :)
kozl - майстор
iliya_i написа:
чет окт 15, 2020 9:43 ameleonorvelichkov написа:
Ако имаш диференциално токова защита, която има зануляване преди защититата то при отпадане на нулата преди точката на зануляване защитата няма да сработи тъй като тази защита сработва при разлика в токовете на фазата и нулата по-голяма от 30 милиампера, а когато отпадне нулата преди защитата токът през защитата във фазата и нулата се изравнява и тя няма да сработи.
Дрън, дрън, дрън, пак несмислени брътвежи.

А като се офази корпуса и през тялото тока се отведе към земя, ДТЗ няма ли да сработи. Как ще се изравни тока през нулата и фазата, като нулата е прекъсната - няма проводник, по който да протече тока. Ток тече само през затворена верига. През прекъсната не тече.

Аман от неуки и немислещи хора, с претенции за професура.
zz_stefanov написа:
Точно така е, и при отпадане на нулата пак ще има разлика в тока достатъчна да сработи защитата.
Защита ми е сработвала при изключен главен предпазител само от това, че през нулата е преминал винт от конструкцията на гипскартона. От какво се е формирал тока (индукция, електрохимия...) ми е все тая, факт е че и при такава 'безобидна' утечка
от която не светва даже и фазоуказателя, защитата сработва. :)
Бихте ли ми обяснили на мен неукия, кое не е така съгласно приложената схема?

Прикачен файл:
Схема ДТЗ без земно.jpg
Схема ДТЗ без земно.jpg (105.45 KиБ) Видяна 1123 пъти

Или оспорвате израза "зануляване" :?
eleonorvelichkov - специалист
чет окт 15, 2020 1:12 pmiliya_i написа:
чет окт 15, 2020 9:43 ameleonorvelichkov написа:
Ако имаш диференциално токова защита, която има зануляване преди защититата то при отпадане на нулата преди точката на зануляване защитата няма да сработи тъй като тази защита сработва при разлика в токовете на фазата и нулата по-голяма от 30 милиампера, а когато отпадне нулата преди защитата токът през защитата във фазата и нулата се изравнява и тя няма да сработи.
Дрън, дрън, дрън, пак несмислени брътвежи.

А като се офази корпуса и през тялото тока се отведе към земя, ДТЗ няма ли да сработи. Как ще се изравни тока през нулата и фазата, като нулата е прекъсната - няма проводник, по който да протече тока. Ток тече само през затворена верига. През прекъсната не тече.

Аман от неуки и немислещи хора, с претенции за професура.
Прикачен файл:
ДТЗ.png
ДТЗ.png (9.58 KиБ) Видяна 1115 пъти
Във вариант 1 при отпадане на нулата токовете през нулата и фазата на ДТЗ се изравняват, защото по закона Кирхов сумата от влизащите токове в една точка е равна на сумата на излизащите токове и тъй като няма разклонение към нулата преди ДТЗ няма как да се появи разлика.
При вариант 2 разлика ще се появи чак, когато човекът докосне корпуса на уреда, а това не е желателно , защото ДТЗ трябва да изключва преди човекът да е докоснал. Затова всички ДТЗ изискват да има заземяване, а не зануляване, за да може ако има офазен корпус веднага да изключи преди човек да е докоснал.
zz_stefanov - майстор
чет окт 15, 2020 2:32 pmkozl написа:
iliya_i написа:
чет окт 15, 2020 9:43 ameleonorvelichkov написа:
Ако имаш диференциално токова защита, която има зануляване преди защититата то при отпадане на нулата преди точката на зануляване защитата няма да сработи тъй като тази защита сработва при разлика в токовете на фазата и нулата по-голяма от 30 милиампера, а когато отпадне нулата преди защитата токът през защитата във фазата и нулата се изравнява и тя няма да сработи.
Дрън, дрън, дрън, пак несмислени брътвежи.

А като се офази корпуса и през тялото тока се отведе към земя, ДТЗ няма ли да сработи. Как ще се изравни тока през нулата и фазата, като нулата е прекъсната - няма проводник, по който да протече тока. Ток тече само през затворена верига. През прекъсната не тече.

Аман от неуки и немислещи хора, с претенции за професура.
Козл, посипвам си главата с пепел. :)

Сега точката от където инсталацията става трипроводна трябва сигурна и заземена, това е в ГРТ. Енергото не предоставя три проводника.
zz_stefanov написа:
Точно така е, и при отпадане на нулата пак ще има разлика в тока достатъчна да сработи защитата.
Защита ми е сработвала при изключен главен предпазител само от това, че през нулата е преминал винт от конструкцията на гипскартона. От какво се е формирал тока (индукция, електрохимия...) ми е все тая, факт е че и при такава 'безобидна' утечка
от която не светва даже и фазоуказателя, защитата сработва. :)
Бихте ли ми обяснили на мен неукия, кое не е така съгласно приложената схема?


Схема ДТЗ без земно.jpg


Или оспорвате израза "зануляване" :?
Козл, посипвам си главата с пепел. :)

Сега точката от където инсталацията става трипроводна трябва сигурна и заземена, това е в ГРТ или електромерното табло. Енергото не предоставя три проводника. Сиреч, собственика трябва да я осигури тази точка, да си бие кол и да го провери.
kozl - майстор
А какво е това у-во, което да следи напрежението преди ДТЗ при двупроводна инсталация, което ще изключи захранването при спад в напрежението?
И това у-во автоматично ли се включва и изключва? Примерно при прекъсване на ел.захранването по външни причини и после възстановяване :?

Тема "Няколко дефектно токови защити в ТАП и 2пр. захранване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: