• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Не съм от майстори менте, просто си разпокъртих сам от гипсокартона за да си прокарам както казах кабел за осветление.
Факт, че грешно се изразих в поста ми понеже за ключ на лампа няма нула ами отива просто фаза, която се прекъсва от ключа.
Понеже съм вързал и прокарал кабела за осветление и в последствие видях, че с фазомера на изключен ключ до фазата на лампата свети леко фазомера.
Затова направих теста с видеото, та разкачен кабел 1 метър , връзвам кафявата жица за фаза, съответно синята не е закачена никъде от двата й края и виждам, че съответно и синия кабел ми светва със фазомера слабо. Това е единствения ми въпрос.

Това е факт , че няма разпределителна кутия, но трябва да разпокъртя цялата стая за да сложа такива, понеже нямам идея откъде са прокарани всички кабели.

Поздрави
hidrazin - майстор
нед окт 18, 2020 12:30 ammillenski написа:
...синия кабел ми светва със фазомера слабо. Това е единствения ми въпрос.,,
Това дето му викаш фазомер - хич не фазомер и даже не е измерителен уред.
У нас му викат фазомер но на него не може да разчиташ.
На моите съм им забранил да използват това недоразумение.
:partyman:
mironcho - специалист
Милене, това явление е индукция и е нормално да се случи дори и при кабели с добра изолация, а "фазомера" понякога светва и като го размахаш из въздуха, така че не му се доверявай много.
нед окт 18, 2020 9:53 ammironcho написа:
Милене, това явление е индукция и е нормално да се случи дори и при кабели с добра изолация, а "фазомера" понякога светва и като го размахаш из въздуха, така че не му се доверявай много.

Благодаря, така се и оказа. Мислих да не е дефектен кабела нещо. Реално като сложих фасунга и лампа накрая при изключен ключ, няма фаза горе при кабела, при включен ключ фазата е там.
Честно, досега не бях виждал така да реагира "фазомера" - не че имам и опит в ел. частта.
tzetz009 - специалист
пон окт 19, 2020 4:59 pmmillenski написа:
нед окт 18, 2020 9:53 ammironcho написа:
..........

....... Мислих да не е дефектен кабела нещо.......
Правилно мислиш :cool: ! Всички кабели и проводници са "дефектни" ! Просто няма идеална изолация . Винаги има утечка .

:partyman: :partyman: :partyman:
ben84 - специалист
нед окт 18, 2020 1:13 amhidrazin написа:
У нас му викат фазомер но на него не може да разчиташ.
На моите съм им забранил да използват това недоразумение.
:partyman:
Що бе?
Просто требе да знаеш какво показва.
И е идеално кога требе да знаеш дали наистина нема нищо, или да се пазиш.
Иначе като го ползваме за индикатор дали има или нема, силно ли свети или слабо... Е*ати търчането е...
Вместо да го забраняваш, обясни на тия ора, кога и защо свети :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Фаза ли е, к'во е, не знам..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: