• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
шоп - майстор
Каква е логиката да поливам с вода от водопровода с цена 1-2 лв м3 ако имам сондаж и 1 м3 ми струва 0.1 лв?!
Може би трябва да има проверки за градинари и хора с райграси без сондажи?

Обаче остава въпроса кой ще прави проверките... ми ВиК е супер доволно от хора поливащи си райграса и плащат по 200 лв на месец за вода :-D :-D
dragozow - майстор
Логиката е, че ако имаш водопровод надали ще биеш сонда за 5 000 лв, а по-скоро би плащал сметки лятото за 4 месеца по 80 лв за да си полееш продукцията.
джеки - специалист
чет окт 15, 2020 12:28 amnikolay_1 написа:
ср окт 14, 2020 7:59 amджеки написа:
Нямам спомен за модела.Китаиско менте беше,за да изкара една седмица. Но пък си свърши работата. Някъде на около 20метра под повърхноста на водата беше. С тази помпа водата не свършваше,но като сложих новата(WILO) изчерпва сондажа за 20-25 минути. Моя съвет е пресметнете добре каква помпа ви върши работа да не е прекалено мощна. После трудно се регулира.
Значи при теб е подобно на мен, благодаря за отговора.

Аз вече съм пресметнал, помпата ми вади над 50 л/мин на дълбочината на която ще стои, за да може цялото домакинство едновременно да ползва вода и напояването да е включено.
По какви начини е това регулиране после?

Какво ще кажете за слагане на чорапогащник на помпата :)
Хубаво е да сложиш балон,пресостат и защита на помпата.За да избегниш чести включвания на помпата.Моят балон е 50 литра и ми идва малък.
вт окт 13, 2020 6:47 pmnikolay_1 написа:
Прав си Краси, благодаря!

petrometro, благодаря и на теб за включването, но наистина си го написал така сякаш видинка може да вади вода от десетки метри под огледалото. Което е нужното на мен в тази тема.

Ако някой има мнение или опит дали помпа на която пише потапяне до 10 или 15 метра и 2 м3/ч ще помпи повече от 1 м3/ч ако я потопя на 25 м, моля да сподели. Или трябва да минавам на помпа за -25

Или да викам фирма които си имат помпи за целта, ремонтират си ги ако се налага и ще изчистят сондажа за примерно 3-4 дни ? А може и ерлифт да приложат..

@MamaMy, какво стана с инсталацията която напълнихте с пясък по "желание" на клиента. Как се премахва пясък от нея... освен помпата дето дава фира, други поражения получават ли се. Керамиката на смесителите, казанчетата, бойлери и други съдове ?
ИЗВИНЯВАМ СЕ,че съм ви подвел за ВИДАТА, сега разбрах, че дълбочината е над 15 метра, а обсадната тръба с малко Фи....Написах го, защото продълбочих стар кладенец и над 6-7 метра от водното огледало закрепих здраво видата и уж само за прочисване на тръбата а още си работи...
вт окт 13, 2020 6:04 pmkrasi92 написа:
Да де ама някой не знаят че с видинка не можеш да извадиш вода от тази дълбочина и смело предлагат. Ако някои не е в час ще си купи от продавалника по препоръка на незнаещия.
И на теб ще се извиня,...Прочетох ''решенията '', а аз съм пропуснал дълбочината на сондата,.. разбира се, че от такава дълбочина не може,.. Трябваше да споделя първо опита си, продълбочих стар кладенец с обсадна тръба, на 6-7 м от водното огледало, вътре в кладенеца монтирах видата, уж за прочистане а още работи така.... :o
nikolay_1 - специалист
пет окт 16, 2020 6:18 pmджеки написа:
чет окт 15, 2020 12:28 amnikolay_1 написа:
ср окт 14, 2020 7:59 amджеки написа:
Нямам спомен за модела.Китаиско менте беше,за да изкара една седмица. Но пък си свърши работата. Някъде на около 20метра под повърхноста на водата беше. С тази помпа водата не свършваше,но като сложих новата(WILO) изчерпва сондажа за 20-25 минути. Моя съвет е пресметнете добре каква помпа ви върши работа да не е прекалено мощна. После трудно се регулира.
Значи при теб е подобно на мен, благодаря за отговора.

Аз вече съм пресметнал, помпата ми вади над 50 л/мин на дълбочината на която ще стои, за да може цялото домакинство едновременно да ползва вода и напояването да е включено.
По какви начини е това регулиране после?

Какво ще кажете за слагане на чорапогащник на помпата :)
Хубаво е да сложиш балон,пресостат и защита на помпата.За да избегниш чести включвания на помпата.Моят балон е 50 литра и ми идва малък.
Сложих най-евтината помпа която намерих, 100 лв, и вече 4 дни източва с около 1 м3/ч. Надявам се да издържи заветните 200-300 м3 които се очаква да изнесат пясъка

Определено съм съгласен за балона.
Джеки какво имаш предвид със 'защита на помпата'... балон и пресостат е ясно, без тях не може.

Ако сложа разширителния съд вътре в сградата, където може да бъде и по-голям например около 100 л, и от сондажа до него има 50-60 м тръба Ф32, ще има ли проблем ? Имам клапан на помпата.
На теория РС си създава налягане в цялата инсталация независимо къде точно е монтиран, но практици ми казаха че няма да работи достатъчно добре балона ако е много далеч от помпата. Тоест при мен е по-добре да е в шахтата.
Има ли някой опит по този въпрос ? :idea:
шоп - майстор
съб окт 24, 2020 12:00 pmnikolay_1 написа:
практици ми казаха че няма да работи достатъчно добре балона ако е много далеч от помпата.
Слагай РС където ти е добно за монтаж и за обслужване. Аз имам 4 РС х 50 л всеки и са на две места. Ако шахтата ти е мокра и влажна не е хубаво там да е РС.
джеки - специалист
съб окт 24, 2020 12:00 pmnikolay_1 написа:
пет окт 16, 2020 6:18 pmджеки написа:
чет окт 15, 2020 12:28 amnikolay_1 написа:


Значи при теб е подобно на мен, благодаря за отговора.

Аз вече съм пресметнал, помпата ми вади над 50 л/мин на дълбочината на която ще стои, за да може цялото домакинство едновременно да ползва вода и напояването да е включено.
По какви начини е това регулиране после?

Какво ще кажете за слагане на чорапогащник на помпата :)
Хубаво е да сложиш балон,пресостат и защита на помпата.За да избегниш чести включвания на помпата.Моят балон е 50 литра и ми идва малък.
Сложих най-евтината помпа която намерих, 100 лв, и вече 4 дни източва с около 1 м3/ч. Надявам се да издържи заветните 200-300 м3 които се очаква да изнесат пясъка

Определено съм съгласен за балона.
Джеки какво имаш предвид със 'защита на помпата'... балон и пресостат е ясно, без тях не може.

Ако сложа разширителния съд вътре в сградата, където може да бъде и по-голям например около 100 л, и от сондажа до него има 50-60 м тръба Ф32, ще има ли проблем ? Имам клапан на помпата.
На теория РС си създава налягане в цялата инсталация независимо къде точно е монтиран, но практици ми казаха че няма да работи достатъчно добре балона ако е много далеч от помпата. Тоест при мен е по-добре да е в шахтата.
Има ли някой опит по този въпрос ? :idea:
Имах предвид за работа на сухо.При мен има сложено табло MP-S1-PLUS,което пази помпата от работа на сухо,ниско и високо напрежение.Балона ми е сложен в шахтата с петпътник и механичен пресосостат.Имаи на предвид че 50 литров балон не събира 50 литра вода.
джеки - специалист
Да добавя само че сложих по мощна помпа от необходимото и когато поливам градината се получава чести включвания на помпата.
Пълни балона за нула време и помпата спира и след около минута пак тръгва,което не е добре за помпата.
Сложих кран да намаля дебита за да избегна честите включвания но тогава пък се получи недостиг на вода на поливната система.
Сега мисля като ШОП да сложа втори балон.
nikolay_1 - специалист
Така.
Източих с еднодневката помпа към 150-200 м3 . Онзи ден виждам че не вади вода вече, може да е спряла 2-3 преди това, не я бях поглеждал.
Уреда ми показва 0.5-1 ампера по-висок ток отколкото когато вадеше вода.

Хващам въжето да я вадя , не помръдва ! Двама души дърпаме въжето и тръбата колкото можем - нищо :(
Видях малко пясък вътре в 32 тръбата. Предполагам че пясъкът се е натрупал в дъното на обсадната, зарил е помпата и тя го е засмукала и е блокирала.
Помпата е близо до дъното на обсадната, може би 1-2 м. Като опъвам текстилното 8 мм въже то се разтяга разбира се, но помпата не мърда. Явно е като "бетонирана" от финия пясък около и във и над нея.

Как да извадя помпата фи100, тръбата и въжето? Нямам шахта още, обсадната фи140 стърчи педя над терена.

1. правя лост с някоя греда , и натрупвам максимално каквато тежест (и хора) мога да намеря на края му с цел да увелича опъна на въжето спрямо само с ръце

2. търся на заем лебедка и пробвам да дърпам въжето с нея, а тръбата с ръце. Имам само 1 метър видим от тръбата. Да я пробивам ли за да я вържа и нея за лебедката, Съвети как точно да стане?

3. Мога да дърпам с кола вместо с лебедка, но като нямам макара над обсадната май ще скъсам бързо въжето ? Евентуално да дърпам само вързаната ПЕ тръба?

4. Викам ВОМА (машина за отпушване на канали) за 150 лв и с вода под налягане се опитвам да разбутам пясъка около помпата и едновременно да дърпам въжето.

5. Викам еърлифт , не знам колко струва но сигурно повече от ВОМА-та и опитвам същото като точка 4.

Помагайте, колеги !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Нов сондаж вади пясък, възможни проблеми и решения ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: