Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ZMeyGorianin - майстор
Положението е следното:
Имам саморъчна пушилня за месо от стар хладилник. Ползвам малък ел. котлон /1250 вата/,който нагрява тавичка с дървени стърготини. Управлението му е с 5 позиционен ключ. В началото давам на пълна мощност /поз.4/ и като запушат стърготините намалявам на поз.2
Обаче от жегата вътре на ключа му се разказа играта - пружините прегоряха - и сега работи само на поз.4
Има ли вариант за плавно регулиране на мощността - да речем с реостат? Имам такъв на него пише 100 ома. С три извода е. Ако става как да го свържа?
kozl - майстор
А какъв му е максималния ток на този реостат, че по-вероятно е да не стане?
kuger - майстор
Забрави за реостата ако не е достатъчно мощен да издържа тока. По-добре се насочи към регулатор на мощност, примерно този: http://www.elimex.bg/product/119228/kit ... t-40a.html , но ще трябва и радиатор.
ZMeyGorianin - майстор
нед окт 18, 2020 7:15 pmkozl написа:
А какъв му е максималния ток на този реостат, че по-вероятно е да не стане?
Не пише друго освен 100 ома
kuger написа:
Забрави за реостата ако не е достатъчно мощен да издържа тока. По-добре се насочи към регулатор на мощност, примерно този: http://www.elimex.bg/product/119228/kit ... t-40a.html , но ще трябва и радиатор.
Гледам, че го дават и за регулиране на осветление. Имам и такъв ключ, за плавно
намаляване на лампи, но не знам дали ще издържи на 1250 вата.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
От стара прахосмукачка ако имаш управлението.
Или посоченият от елимекс.
Чак пък и радиатор. За 5-6А когато е на макс!
Дават му 40А все пак.
kuger - майстор
нед окт 18, 2020 7:41 pmZMeyGorianin написа:
нед окт 18, 2020 7:15 pmkozl написа:
А какъв му е максималния ток на този реостат, че по-вероятно е да не стане?
Не пише друго освен 100 ома
kuger написа:
Забрави за реостата ако не е достатъчно мощен да издържа тока. По-добре се насочи към регулатор на мощност, примерно този: http://www.elimex.bg/product/119228/kit ... t-40a.html , но ще трябва и радиатор.
Гледам, че го дават и за регулиране на осветление. Имам и такъв ключ, за плавно
намаляване на лампи, но не знам дали ще издържи на 1250 вата.
Щом го дават за регулиране на лампи май няма да е подходящ, слаб ще е, а ключа не вярвам да е за повече от 250-600 вата. Не става и той.
Снимка ако може, ако не поне визуално определи колко е дебела намотката му.
iliya_i - майстор
нед окт 18, 2020 6:14 pmZMeyGorianin написа:
Обаче от жегата вътре на ключа му се разказа играта - пружините прегоряха - и сега работи само на поз.4
А какво налага ключа да е вътре? Не може ли да се изкара навън с кабели :?
Още не съм видял някъде фурна, с ключ вътре в обема на фурната. Все отвън ги слагат. :-D
ZMeyGorianin - майстор
И този вариант го мислих, но пък изолацията на кабелите, дето ще изведат ключа на вън няма да устиска. То това се отнася май и за другия вариант с електронното управление
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
От стара прахосмукачка ако имаш управлението.
Или посоченият от елимекс.
Чак пък и радиатор. За 5-6А когато е на макс!
Дават му 40А все пак.
Имам такова - трябва да я разкостя - и без това събира прах в мазето.
Последна промяна от ZMeyGorianin на нед окт 18, 2020 9:41 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
нед окт 18, 2020 6:14 pmZMeyGorianin написа:
Обаче от жегата вътре на ключа му се разказа играта - пружините прегоряха...
Ако е от жегата, то до сега от хладилника да е останала само една опушена ламарина.
Пластините са нагорели щото ключовете са ментета.
:partyman:
ZMeyGorianin - майстор
Е нали уж "изберете българското" - котлона е май Чирпански. А вътре си е жега,защото въпреки допълнителната вътрешна облицовка с ламарина, пластмасите се топят. Затова сега мисля да ги разкарам до ламарина. Ама изолационната пяна е залепена и е мъка.

Тема "Намаляване на мощността на котлон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: