• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
dyodi - специалист
Прикачен файл:
DSCN1707-метални прагове 1.JPG
Прикачен файл:
DSCN1708 - метални прагове 2.JPG
Прикачен файл:
DSCN1715-дървен праг 83 на 24 см.JPG
Здравейте! Между металните прагове на две блиндирани врати (защо са две - защото обичам да е сложно, но ако бяха направили външната без праг, както бях поръчала, нямаше да е чак толкова сложно :shock: ) остава празно място 83/24 см, което трябва да запълня с някакъв праг, за да не се спъваме. Прагът трябва да не повреди обшивката от ЛПДЧ между вратите, която стига до пода, и трябва да може да се демонтира и монтира лесно, защото съм по промените. Т.е. не може да има лепило за плочки. Реших да сложа праг от дърво, поне временно - чисто, лесно се изважда оттам. Дълбочината е 4-5 см (подът е наклонен надясно и напред и от едната страна прагът трябва да е 5 см висок, а от другата - 4 см, за да се изравни горната му повърхност с металните прагове). Поръчах и получих дървен праг 4 см висок и още не съм приключила с него. Кахърите са следните:
1.Дърводелецът каза, че ако се повдигне от едната страна, за да се компенсира разликата във височините на металните прагове, считано от пода, дървеният праг може да се размества, да се клати при стъпване. Това няма да е проблем, ако се закрепи за пода с два дюбела, последното отговаря на условието за лесен демонтаж. Все пак моля за мнение може ли да се нивелира подът (от мозайка) в областта между металните прагове, без да се изцапат и повредят металът и обшивката (примерно - миниатюрно кофражче, в рамките на което да се залее с тънка самонивелираща замазка)?
2.Пробвах прага, от страната на 4 см метал се изравнява с метала, от другата страна леко потъва и то по диагонал. Не е дразнещо грозно, но пък като се стъпи върху дървото, се стъпва и върху прахово боядисания метал, на който покритието сигурно ще се нарани. Сетих се, че ако се повиши височината на дървения праг над металните, последните при стъпване няма да се засягат. За проба поръчах да ми изрежат в строителния хипермаркет подложка за прага от 16 мм ПДЧ, по-тънка плоскост с необходимите размери нямаше. Пробвах прага върху подложката - общо 5,6 см са, стои функционално добре, при стъпване не се допират обувките до металните прагове. Само че при тази височина прагът "наднича" около половин см над външния метален праг и около 1,5 см над вътрешния, прагът пак е леко полегнал напред и надясно (но наклонът не се забелязва особено). Не е толкова грозно, но ако беше нивелиран подът в зоната от интерес, можеше да се поръча праг с точна височина, който и от вътрешната страна да изпъква с не повече от 0,5 см над метала. Та вторият ми въпрос е относно подходящата височина на прага с подложката, както и по какъв начин да се закрепи подложката към прага (лепило, пирони)? Може би и да не се закрепи, пак няма да има подвижност. Хрумва ми и вариант за повдигане на прага с плоски крачета за мебели с различна височина, а не с цяла подложка.
3.Каква боя да използвам за прага. Спряла съм се на подов емайллак кафяв на Лакпром - имам добри спомени за устойчивостта му на изтриване в старата ни къща, където подът беше боядисан с подобна боя, но всъщност не съм сигурна дали е било емайллак или друга алкидна боя, непрозрачна. Четох в Интернет за лазурните лакове, лакове за паркет, яхтен лак и пр., не знам какво да предпочета. Ако използвам подовия емайллак, който е непрозрачен, повече ще се слива с околните повърхности от кафяв метал и ЛПДЧ венге и няма да личат много разликите във височината на прага тук и там. За естетиката - кафяво или нещо светло? Доста е симпатично и в естествения си цвят. Знам, че първо трябва да използвам безир, но каква е разликата между ленен и алкиден относно ефекта? Интуитивно съм се насочила към алкиден.
В бъдеще може да има развитие по посока на праг от гранит или технически камък, но сега е етап на проби и грешки и пробите е по-добре да се правят с дървен праг (доказано лек, подвижен и евтин), а не с гранит :-D, а и дървен праг за постоянно също е приемливо решение.
Предварително благодаря за съветите.
Последна промяна от dyodi на вт окт 20, 2020 9:19 am, променено общо 2 пъти.
torbalan - Дървен философ
Сложи подложка под прага от страната, където потъва, така че да се изравни. После си го хвани с дюбели.
nork - специалист
УжасТ, толкова сложно обяснение, че едвам разбрах за какво иде реч...... :rolleyes:
Вземи си едно парче фибран и дялкай докато го напаснеш по всички прагове и височини на вратите. Като ти хареса резултатът и е изравнено вече си постави и дървеният праг отгоре. Дюбели или ПУ лепило/пяна и всички критерии са изпълнени :-D
За лака не мога да помогна.
dyodi - специалист
вт окт 20, 2020 7:37 amtorbalan написа:
Сложи подложка под прага от страната, където потъва, така че да се изравни. После си го хвани с дюбели.
Благодаря, дюбелите ще помогнат да се стабилизира прагът.
dyodi - специалист
вт окт 20, 2020 9:16 amnork написа:
УжасТ, толкова сложно обяснение, че едвам разбрах за какво иде реч...... :rolleyes:
Вземи си едно парче фибран и дялкай докато го напаснеш по всички прагове и височини на вратите. Като ти хареса резултатът и е изравнено вече си постави и дървеният праг отгоре. Дюбели или ПУ лепило/пяна и всички критерии са изпълнени :-D
За лака не мога да помогна.
Благодаря, идеята за фибрана много ми хареса.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Хахахха яка тема
Вземи от този безумнотънкия найлон, за предпазване при боядисване. Застели го на място и излей цимен/мозайка или цимент/филц или прост цимент/пясък. С мастар заглади отгоре и поръси с цимент. Прескачай го седмица, после можеш да стъпваш по него. По някое време го боядисай като вратата. Демонтира се с няколко удара с чък и длето или съответния ел инструмент
dyodi - специалист
ср окт 21, 2020 12:02 pmn_a написа:
Хахахха яка тема
Вземи от този безумнотънкия найлон, за предпазване при боядисване. Застели го на място и излей цимен/мозайка или цимент/филц или прост цимент/пясък. С мастар заглади отгоре и поръси с цимент. Прескачай го седмица, после можеш да стъпваш по него. По някое време го боядисай като вратата. Демонтира се с няколко удара с чък и длето или съответния ел инструмент
Благодаря, тази идея ме хвърли в дълбок размисъл. Трябва да обмисля много неща. Ако ще се излива прагът или част от него, импровизираният кофраж трябва да осигури височина на прага малко над металните или пък само подложка с нивелация на пода. Сигурно е, че се заформя многоетапна сага... Днес обиколих да търся кафяв износоустойчив подов емайллак, намерих в един от хипермаркетите (в другите не бяха и чували за такъв), но цветът не е достатъчно тъмен. Друг износоустойчив лак е паркетният, но е прозрачен, предстои да проучвам относно него какво и как мога да постигна като цвят и надеждност, върху какъв предишен слой може да се нанесе. Само бъдещето ще покаже какво ще се случи в крайна сметка с моя праг, аз още нямам прозрение. :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Уф. Кафява боя точен цвят и отгоре износоустойчив лак. И не търси вечен лак. Лакирвай си го всяка година, ако щеш
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 22, 2020 10:33 pmdyodi написа:
... импровизираният кофраж трябва да осигури височина на прага малко над металните ...
На самите "метални" залепи нещо с необходимата разлика. И изравни със замазката
miliad - майстор
Няколко такива https://www.djesur.com/Metalna-dibla-10 ... ache-pingo + нещо такова https://www.djesur.com/Mebelno-krache-m ... yal-Cheren монтирани на дъската ще ви оправят нивелацията и повдигането.
  • 1
  • 2

Тема "Боядисване с подов емайллак и монтаж на дървен праг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: