• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
aleyan - специалист
Здравейте,
Понеже майсторите нещо ме мотаят, май ще мина на варианта аз да изградя инсталацията.
За момента искам да вържа радиаторите и лирата в банята.
Ситуацията е следната:
Къщата е на един етаж, под спалнята и детската има полу вкопано мазе, където ще е котела и бойлера.
мисля след котела, към радиаторите да пусна тръба 25 мм, да я разклоня с 20 мм, на следващия разклон с 18 мм, а до най-далечния радиатор да намаля на 16 мм. Тръбите са медни.
Радиаторите са панелни Корадо Класик , 22/600/1000, 22/600/1200, 22/600/1400, 22/600/1800, и лира за баня 400/900.
Някъде да бъркам?

Изображение

Прикачен файл

parno1.png
parno1.png (42.17 KиБ) Видяна 1328 пъти
вт окт 27, 2020 10:24 amaleyan написа:
Тия размери са ми непознати. Работил съм само с твърди тръби.
Та, като ти гледам схемата;
В ляво тръгваш с 22 мед.
Левият клон го разделяш- надолу 15 мед, нагоре 18 до първият радиатор, след което продължаваш с 15 до последният.
В дясно тръгваш с 18, като след първото радиаторче продължаваш с 15.
Виждам едно помещение, вероятно баня, което няма радиатор, та;
Надясно тръгваш с 22, като до банята редуцираш с тройник 22/15/18.
На отклонението 15 завари къса тръбичка и на нея капа, а натам погледни горното!
Ако твоите размери са за мека тръба, нагоди ги към тези дето съм дал.
Препоръчвам ти твърда тръба. Запоена с мек припой, стои много добре.
Аз ги заварявам с твърд.
aleyan - специалист
Благодаря за корекцията на размерите!
Не съм направил много ясно схемата явно. "Малкият радиатор" е лирата в банята, а дребното помещение зад него е склад, та няма да се отоплява. Идеята за отклонението 15 с капа, което предлагаш е за евентуално включване на още един радиатор?
Друга чуденка, която сега ми дойде е има ли смисъл в детската и в трапезарията да сложа по още един радиатор под вторите прозорци? Като намаля размерите, разбира се.
filmatoplo - майстор
Ако са студени стени от север или засенчени .
aleyan - специалист
Изток - Запад са. Източната е на сянка под огромен орех.
Благодаря!
шоп - майстор
Котела какъв ще е?
-дърва
-въглища
-пелети
-газ
-нафта
-ток

От това тръгни и температурата на подавания флуид в системата за да видиш диаметри, дебити, радиатори, изолации, загуби и т.н.
Под всеки прозорец си сложи радиатор за да ти е комфортно. Не пести от ребра и диаметри.
Може да си спомниш след време за този мой съвет.
aleyan - специалист
За котела се двоумя още - или чист пелетен, или комбиниран пелети - дърва. Като клоня повече към първия вариант.
ЗА диаметрите май съм ограничен от изходящия диаметър на котела или греша? Като мощност - най-малкият възможен. Понеже квадратурата не е голяма. Изолации ще има навсякъде, където е възможно. Без подовете и вътрешните стени. Дограмата ще се сменя по-нататък с ПВЦ средна хубост, за момента е стара дървена с две отделни крила.
Тези радиатори, без лирата, имат завидната мощност от 5188 вата при 65/50/23 и 8944 вата, при граничните за котел и комфорт 80/60/20.
Тези 9 киловата са ти напълно достатъчни като максимум. Като добавим лирата, още 1-2 киловата от добавени радиатори, и малко запас, повече от 12 киловата са престъпление за тези 61,5 квадрата, които тепърва ще се и опаковат с дограма, евентуално и изолация.
Не залитай по радиаторна площ, защото ще се видиш в чудо, как да си караш котела на 40-45 градуса на водата.
Максимум за котле 15-16, понеже изборът надолу е много ограничен.
Аз зная само Минимата на Екоспар, които имат вариант котле.
Тръбите няма никакъв смисъл да са с по големи диаметри. Единствено редуцирането към най малкият Д го правиш от предпоследният към последния радиатор. Дори да не спазиш това, пак ще ги храни, понеже радиаторите ще станат и по малки.
Слагай секретни и термовентили на всички радиатори!
шоп - майстор
вт окт 27, 2020 7:01 pmТрифон П.Трифонов написа:

Тръбите няма никакъв смисъл да са с по големи диаметри.
След години ако се мине на на нискотмпературно отопление и охлаждане някой ще се сети може би за моята препоръка.
Теми от типа: помощ конвектора не охлажда/отоплява/ радиатора е студен и т.н.

Не подценавайте зимата, последните зими са меки, но всичко е циклично. Без изолация и с духаща дървена дограма си трябва енергия.
Поздрави!
вт окт 27, 2020 7:18 pmшоп написа:
вт окт 27, 2020 7:01 pmТрифон П.Трифонов написа:

Тръбите няма никакъв смисъл да са с по големи диаметри.
След години ако се мине на на нискотмпературно отопление и охлаждане някой ще се сети може би за моята препоръка.
Теми от типа: помощ конвектора не охлажда/отоплява/ радиатора е студен и т.н.

Не подценавайте зимата, последните зими са меки, но всичко е циклично. Без изолация и с духаща дървена дограма си трябва енергия.
Поздрави!
Шоп, уважавам мнението ти, но кажи на човека как да си кара котлето нискотемпературно сега! Обясни му го! Може да нареди и 20 киловата, както има много примери тук, но се чудят как да ги скопят. Опитвам се да обясня на новите, че най доброто е точното- в случая 12 киловата котле, макар 10 киловатова камина да е по подходяща.
Дойде ли ред да се преправя, ще се преправя и радиатори ще се добавят, както новата машинария. Сега така!
Поздрави!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Схема на отоплителна инсталация за малка къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: