Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
от доста време проучвам нещата около изработката на годежен пръстен и май съм вече готов с теорията, но пиша тук, понеже има хора с опит.
Планът е следния: искам да изработя годежен пръстен с който да предложа през идната 2021ва. Пръстенът ще бъде от сребро с диамант в стил solitaire. Все още не съм поръчал диаманта, но целя нещо около .50-.75 карата. Не е на дневен ред, но ще се радвам на препоръки от къде да взема с нужния ГИА сертификат.
Относно изработката - ще смеся малко методите най-вече защото ми липсва професионалното оборудване.
Първоначалният модел ще издялам от бижутерски восък. Тук вариантите са два - сам, с много търпение и грешки или готов файл от интернет и някой с 3Д принтер. В крайна сметка модел ще има, по единия или другия начин.
Относно отливането - спрял съм се на метода delft clay casting, или нещо като като изливане в пясък, но в глина. Каква е тая глина и къде да я намеря в България още не знам, но в краен случай ще поръчам от интернет.
Доста се чудих, но това е методът с който имам право на много неуспешни опити без да си развалям восъчния модел и така докато стане нещо приемливо.
Намерих бижутерски сайт от който мога да купя разните му поти, клещи, шкурки и т.н.
Не знам каква горелка да си купя обаче.
Относно отливането - склонен съм да си дам восъчното пръстенче на професионалист и да ми го отлее той, ама кой би се наел? Поне гугъл не ми намери нищо полезно в България...
На теория вече сме на шлайфане, слагане на камъка и полиране. Тук едва ли има много за коментар, по-скоро бавно, внимателно и с търпение.

В цялата работа има доста поле за грешки и издънки, затова и описвам подробно плана. Къде ще се хлъзна, къде има изненади и като цяло какви съвети бихте ми дали?
Непоклатим съм в идеята да го изработя сам, дори и крайният резултат да е по-лош и по-скъп от магазинския.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон ное 09, 2020 10:00 pmalpstr написа:
...
Непоклатим съм в идеята да го изработя сам, дори и крайният резултат да е по-лош и по-скъп от магазинския.
На майка си ли ще предложиш?
lyubohar - майстор
https://www.nemos.bg/index.php?language ... kategorii/

Ето тук има инструменти каквито ти трябват.
Няма да можеш да разтопиш сребро с обикновена горелка.
Няма да можеш да излееш с подръчни средства.
Минал съм по този път и не е никак лесно и евтино.
пон ное 09, 2020 11:09 pmn_a написа:
пон ное 09, 2020 10:00 pmalpstr написа:
...
Непоклатим съм в идеята да го изработя сам, дори и крайният резултат да е по-лош и по-скъп от магазинския.
На майка си ли ще предложиш?
Не, разбира се. Защо е заяждането?


И аз съм стигнал до този сайт за закупуване на материалите.
Остава въпросът с горелката.... относно подръчните средства - почти всичко, което се предлага в сайта.
Бюджетът за пръстен е около 2 хил. лв., като поне 1200-1300 е самият камък. Останалото материали, които като гледам цените не са скъпи.
Като минал по този път, какво би ме посъветвал по самата изработка и отливане?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт ное 10, 2020 7:39 amalpstr написа:
пон ное 09, 2020 11:09 pmn_a написа:
пон ное 09, 2020 10:00 pmalpstr написа:
...
Непоклатим съм в идеята да го изработя сам, дори и крайният резултат да е по-лош и по-скъп от магазинския.
На майка си ли ще предложиш?
Не, разбира се. Защо е заяждането?
Не е баш заяждане. Годежният пръстен има цел. Не е само едно бижу. Показва на годеницата какъв си. И тя го носи цял живот. Винаги е на пръста и, пред хората...
Само майка харесва каквото и да направиш, както и да изглежда...
Не е заяждане, може би малко ирония, малко сарказъм
lyubohar - майстор
[/quote]
Като минал по този път, какво би ме посъветвал по самата изработка и отливане?
[/quote]

Бижута любителски съм правил с изковаване на сребро.
С изрязване с триончета.Със запояване със сребърен припой.Става и с обикновена бутанова горелка.
В лютиерството съм изработвал части за лъкове от сребро и злато.
Пак с изрязване и запояване.Източвал съм сребърна и златна тел с хате.
Остатъците съм опитвал да разтопя и излея в кюлче.
Не става с обикновена горелка.Опитвал съм и с чушкопек. :-D
Трябва горелката да е за пропан-бутан и кислород.
Т.с.освен горелката си трябват и бутилките.
И още много инструменти.
За диаманта нищо не мога да кажа.
Ако си от София на колелото на Йорданка Николова им една антикварна къща.
В мазето и продават също някои бижутерски инструменти.
radius - майстор
Би трябвало всеки зъботехник да може да ти го излее. Навремето един приятел ми направи много яки и масивни сребърни халки. :supz: Губи се идеята на направи сам, но поне ще е измисли и сглоби сам.
eleonorvelichkov - специалист
Така като гледам техниката на тези двамата, с която разполагат, ще ти е доста трудно да го направиш сам в домашни условия.

Тема "Годежен пръстен." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: