• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
nautilus33 - майстор
Здрваейте,
някой може ли да помогне как и какво ще ми е нужно за да навържа 4 парчета лед лента 5050 за осветление. Ще ползвам ток от контакт, т.е. с щепсел. Искам да вържа и контролер към нея, за да мога да сменям цветовете и да вкл./изкл. от дистанционното. Последователно или със зхраване към двата края от трафа да пусна. И 12 волта грешно ли е за тази дължина. Не ми е ясно кое къде точно трябва да се върже.
tzetz009 - специалист
:? Тая работа с RGB лентата е много пипкава и не е за хора със слаби нерви и "дебели кебапчета" вместо пръсти . Не ми се иска да го преповтарям за "амнайсти" път ( защото стана като рефрен в тоя Форум ) , но по-добре е да си намериш човек с опит да ти го направи , защото ти и от третия път няма да го направиш по качествено дори и да ползваш готови конектори !

Ник'ъв бизнес , просто лично !!!!!

:partyman: :partyman: :partyman:
nautilus33 - майстор
Да речем, че не съм с чак толкова слаби нерви, а пръстите ми не са от много дебелите :) Какво ще е нужно и как трябва да се изпълни, ако не е проблем да кажеш разбира се.
tzetz009 - специалист
:lol: 'начи , нагледали сме се тука у Форума на ъгли , които са изпълнени "левашката" и имат светлосенки и "сърпове" от неправилно поставяне и "окрайчване" на лентата , когато се образува ъгъл !!! Това е най-кофтия момент ! Винаги се набива на очи . После само там гледаш ! И другите само там гледат !!!

То на правата всеки може ! И баба може . За да си направиш качествено осветлението дори и в ъглите ти трябва първо поялник . Аз ползвам индукционен . И с преработен от три на шест(6) метра захранващ кабел . Да ми стига навсякъде . Винаги запоявам (те са четр'и жици и не е никак лесно) , но като успея да си оформя ъгъла както трябва после "правата" не ме притеснява !

:partyman: :partyman: :partyman:
nautilus33 - майстор
Това е добър съвет> Има поялник, не е индукционен но мога да взема и такъв от приятел. Относно свързването последователно ли трябва да е, или към двата края на лентата, за да няма пад на нарежението?
shadow__01 - майстор
Не е нужно да е индукционен. Всъщност по-добре да не е. Аз за подобни неща използвам малък поялник с ниска мощност и регулируема температура.
С индукционен пак става, но риска да оплескаш работата с него е голям и се иска опит и прецизност, а той лесно отлепя пътечки...
kuger - майстор
Дай повече подробности. Това осветление скрито ли ще е? Ако е скрито няма проблем да е по грубо изпълнението. Толкова дълга лента ще иска захранване най-малко от двата края, да не казвам, че и в средата ще е добре да се подаде захранване. Но си иска ръчички и опит. Особено при RGB лента, където са повече връзките.
А за индукционните поялници няма да коментирам това недоразумение! Имам и такъв, но е последен шанс ако изгорят другите 5-6 с нагреватели.
eleonorvelichkov - специалист
вт ное 10, 2020 9:14 pmtzetz009 написа:
:lol: 'начи , нагледали сме се тука у Форума на ъгли , които са изпълнени "левашката" и имат светлосенки и "сърпове" от неправилно поставяне и "окрайчване" на лентата , когато се образува ъгъл !!! Това е най-кофтия момент ! Винаги се набива на очи . После само там гледаш ! И другите само там гледат !!!

То на правата всеки може ! И баба може . За да си направиш качествено осветлението дори и в ъглите ти трябва първо поялник . Аз ползвам индукционен . И с преработен от три на шест(6) метра захранващ кабел . Да ми стига навсякъде . Винаги запоявам (те са четр'и жици и не е никак лесно) , но като успея да си оформя ъгъла както трябва после "правата" не ме притеснява !

:partyman: :partyman: :partyman:
Това с поялника съм го правил е не със 100 ватов индуктивен, защото нямам. Стана едно като нещо, в което се превръща храната, когато излезе от храносмилателната система. С конекторите става много по-културно и естетично и е лесно. Аз съм човек с тегло 150 килограма и въпреки, че съм кебапчета пак ми е по-удобно с конекторите да работя, а с поялника и да висиш на стълба на тавана...
eleonorvelichkov - специалист
вт ное 10, 2020 5:39 pmnautilus33 написа:
Здрваейте,
някой може ли да помогне как и какво ще ми е нужно за да навържа 4 парчета лед лента 5050 за осветление. Ще ползвам ток от контакт, т.е. с щепсел. Искам да вържа и контролер към нея, за да мога да сменям цветовете и да вкл./изкл. от дистанционното. Последователно или със зхраване към двата края от трафа да пусна. И 12 волта грешно ли е за тази дължина. Не ми е ясно кое къде точно трябва да се върже.
Уточни си тези 4 парчета по колко метра ще са и за конкретната лента каква мощност на метър и дават след това умножаваш мощността на метър по общите метри на всичките 4 парчета и прибавяш още 20% мощност като запас. След което си търсиш подходящо захранване за изчислената мощност. Има захранвания на 12 или на 24 волта от там вече ще си прецениш и схемата на свързване на лентата ако лентата ти е на 12 волта и захранваш с 12 волта вързваш 4-те парчета последователно, ако лентата ти е на 12 волта, а захранването на 24 волта то трябва да комбинираш по 2 парчета да са последователно, а вече те да се вързват с другите 2 паралелно. Ако мощността ти е повече от захранванията, които се предлагат на пазара и ти се налага да включиш две или повече захранвания, то не ги спаралелвай ако захранването изрично няма такава възможност, защото това са инпулсни захранвания и могат да изгорят ако ги включваш паралелно за повече мощност тоест раздели си захранванията галванично. Ако диодите не светят равномерно тоест в края светят по-малко раздели си лентата на няколко по-малки парчета и с по-дебел проводник захрани парчетата по отделно. Колкото е по-дълга лентата толкова по-голям пад на напрежения се получава върху проводника на самата лента, а при 12 волта 1-2 волта са от голямо значение. Колкото е по-дебел проводника толкова повече му пада съпротивлението, а колкото е по-дълъг толкото то се увеличава, а пада на напрежение върху проводника е правопропорционален на съпротивлението на провоника и на тока, който протича през проводника.
nautilus33 - майстор
Да, осветлението ще е скрито. Поставих от тези стиропорените корнизи, които имат канал, в който да се сложи лентата. Място за захранване или друго обаче няма, за това то ще е на пода или на рафт на стената. Ток ще дърпам от контакт, с щепсел. Стаите са почти квадрати с четирите стени по около 4м. всяка, т.е. 16м. общо за всяка стая. В момента имам вкопано и замазано гофре до един контакт, от който ще дърпам ток, и кабелът до ЛЕД лентата ще мине по гофрето, което излиза точно за корница и оттам ще тръгне лентата съответно наляво или дясно. Гофрето е Ф19, и проводник 2х1мм ще мине без проблем, че дори и втори ако се наложи. Всъщмост не знам дали с такъв провидник трябва или с два по-тънки кабела.
За лента мисля да поръчам тази, и то днес, понеже е 11.11 и има отстъпки, който всъщност не са кои знае какви, но все пак :)

https://www.aliexpress.com/item/3290325 ... oY5sd&mp=1

Или по-точно RGBWW, защото има топло бяло, 12 волта, non-waterproof. Дават я по 60 диода на метър и макс. 12 вата, т.е. за 16 метра ще е 196 вата. Предполагам захранването/трафа трябва да е 200 вата, или 250 в по-добре? Ако трябва друга информация, казвайте :)
  • 1
  • 2

Тема "Свързване и захранване на LED лента 16м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: