Монтаж, топло и звукоизолации.
Bikerfield - напреднал
Здравейте,

Имам често срещам проблем - ударен шум по плочата от съседите отгоре. Всичко се чува, но основно ходенето - постоянно тропане на всяка стъпка, както и изпускането на каквото се сетите - от кабел до столове, мебели, чекмеджета и тн. Няма опция те да си сложат под, лягат си късно, има и дете, което също дръжат будно и тичащо до към 2 сутринта. Моля за мнение относно избор между:
- таван, окачен на плочата
- свободно премостващ таван (по стените)

Притесненията са ми следните:
- имам прозорци, които стигат до тавана - т.е. там изолационни ленти няма как да се сложат. Някои от тези прозорци пък се отварят и няма как да се сложи окачен таван, защото прозорецът ще опира в тавана. Т.е. тези участъщи ще трябва да си останат без окачен таван, поне в частта на отваряне на прозореца.
Конкретно за премостващият таван - при положение, че той ползва стените, има ли как профилите да се закачат към тавана само в тези участъци (около прозорците) и ще има ли все пак желаният ефект на шумо и удароизолация? Има прозорци на две съседни стени.

- Тъй като тропането се чува по цялата плоча, ще имат ли тези варианти за таван ефект на шумо у ударозаглушаване? Говорим за поне 50% абсорбиране на шума. И съответно, кой вариант бихте препоръчали...
Търся мнение на препатили хора с опит, иначе по фирмите ми обясняват много неща.
Моля за мнения по темата, а не предложения да продавам, да се местя, да им предлагам под и тн - не са опция за момента :-D
С оглед на горното, приемам предложения и за други системи, просто тези ми препоръчаха.

Предварително благодаря!
radius - майстор
Мнение по темата - каквото и да направиш ще е без забележим резултат. Дори да намалиш шума, пак ще се ослушваш и ще ги чуваш. Това в случай, че направиш супер система и успееш нещо да намалиш откъм шум.
3М имат много добра и евтина система, нарича се тапи за уши, единствения минус е, че на сутринта те болят ушите.
Bikerfield - напреднал
вт ное 17, 2020 2:20 pmradius написа:
Мнение по темата - каквото и да направиш ще е без забележим резултат. Дори да намалиш шума, пак ще се ослушваш и ще ги чуваш. Това в случай, че направиш супер система и успееш нещо да намалиш откъм шум.
3М имат много добра и евтина система, нарича се тапи за уши, единствения минус е, че на сутринта те болят ушите.
Благодаря за мнението ... Тапи и слушалки не помагат, особено през нощните часове, изпробвано. Шумът е вибрационен, усеща се чак до долната плоча 8-[ ... бъдете здрави!
radius - майстор
Каква ли ще е тази система, която ще те спаси от шума от падане на чекмедже в 2 през нощта?!
От тапите по-голям заглушител няма, разбира се да си ги наврял до степен, че едвам да има за какво да ги хванеш при вадене. Всичко друго е пари с никакъв резултат при описаните шумове.
schuldiner - майстор
ср ное 18, 2020 12:09 amradius написа:
Каква ли ще е тази система, която ще те спаси от шума от падане на чекмедже в 2 през нощта?!
Аудио система.
Bikerfield - напреднал
ср ное 18, 2020 8:30 amschuldiner написа:
ср ное 18, 2020 12:09 amradius написа:
Каква ли ще е тази система, която ще те спаси от шума от падане на чекмедже в 2 през нощта?!
Аудио система.
С мощен бас, за по-сигурно :-D :-D :-D
Bikerfield - напреднал
Говорих с три фирми, изчетох един куп форуми, включително и тук. Тъжният извод е, че предполагаемо работеищите варианти са два:
- съседите отгоре да си сложат звукоизолиращ под или поне по-дебели килими
- цялостно опаковане на апартамента (кутия в кутия), което вклюва стени, таван и подове. Струва наполовина на целия апартамент, така че, като вариант е почти нереално
- окачен таван е екстра за звуков, но не и структурен/ударен шум

Според вас, ако си на последен етаж, има ли опасност от подобен структурен шум? Няма да е по тавана, но ако в съседния апартамент има галопиращо дете, теоретично е възможно да се усеща, било то и само по подовата плоча? Ясно, че няма да е същия ад, но е добре да се знае какво може да се очаква.

Да питам и:
- подобен казус е пропуск на строителя?
- или може да се окаже, че строителят си е направил добре плочата, но съседите са си сложили настилки, без подложка, които усилват резонанса? Вторият вариан ми е чуден, защото говорих с други съседи и те нямат проблеми като при мен.
- просто имам тежки съседи с определен тип походка

Отново благодаря за времето, което отделяте! :partyman:
Bikerfield - напреднал
ср ное 18, 2020 12:09 amradius написа:
Каква ли ще е тази система, която ще те спаси от шума от падане на чекмедже в 2 през нощта?!
От тапите по-голям заглушител няма, разбира се да си ги наврял до степен, че едвам да има за какво да ги хванеш при вадене. Всичко друго е пари с никакъв резултат при описаните шумове.
За съжаление, да...ама и с тапите не става, пробвах, а не се трае
Lutchezar - майстор
В такива случай се сменят или съседите или жилището 😂.

Сега сериозно. Акустична вата и опънат окачен таван, дебели звукопоглъщащи завеси и подобна структура по стените и дебел килим.
Bikerfield - напреднал
ср ное 18, 2020 7:39 pmLutchezar написа:
В такива случай се сменят или съседите или жилището 😂.

Сега сериозно. Акустична вата и опънат окачен таван, дебели звукопоглъщащи завеси и подобна структура по стените и дебел килим.
Благодаря! Явно ще се търсят подобни варианти... Да питам пак, в общия случай, това е кофти строителство или кофти подово покритие на съседите + тежка стъпка?
Пак благодаря! :)

Тема "справяне с ударен шум по горна плоча - ЕПК" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: