Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
alabalam - напреднал
Здравейте.

Ще си монтирам телевизора на стената и трябва да я пробия. Страх ме е обаче от токов удар. На базата на тази снимка, какви са стандартите при окабеляване? Къде биха минавали кабелите, за да не ги ударя. Ясно, че може да не са спазени стандартите, но все пак какви са те? При монтирането на кухнята, кабелите минаваха отгоре и всеки път го удрях с бормашината, та от тогава се наплаших, че доста пъти гърмяха кабелите. За радост, без големи аварии. Ето и снимка на позицията на контактите. На втория файл съм обозначил как би трябвало да са, но.. Идеи или да обувам дебелите подметки😅

Прикачен файл

IMG_20201119_180524.jpg

Прикачен файл

дсадсадас (1).jpg
addicted - специалист
Къв тоя контак горе?
Стандартно кабелите трябва да вървят хоризонтално на височината наа която са разклон отделните кутии, и да се спускат вертикално по отвес над излазите(контакт и ключ). Ама не е строго задължително, зависи от надника на майстора. На много места съм виждал наплескани по диагонал.

П. С. Най логично е да са по, или около червената линия дето сте нарисували.
Sandman - специалист
Стените какви са панелка, ново строителство, гипскартон....
Не се знае на който ги е правил как му е скефнало да пусне кабелите :-D
Извади контактите от конзолата и погледни от къде идват до нея, не е гаранция, но пак е ориентир...
Няма ли кутия там някъде? Пробва ли да търсиш?

Прикачен файл:
Electro-4.jpg
Electro-4.jpg (23.97 KиБ) Видяна 815 пъти
Последна промяна от Sandman на чет ное 19, 2020 6:16 pm, променено общо 1 път.
alabalam - напреднал
чет ное 19, 2020 6:07 pmaddicted написа:
Къв тоя контак горе?
Стандартно кабелите трябва да вървят хоризонтално на височината наа която са разклон отделните кутии, и да се спускат вертикално по отвес над излазите(контакт и ключ). Ама не е строго задължително, зависи от надника на майстора. На много места съм виждал наплескани по диагонал.

П. С. Най логично е да са по, или около червената линия дето сте нарисували.
Тоя горе си мисля, че е предвиден за климатик, но пък аз го сложих другаде него. И аз така си мисля, след малко ще бодна, пък дано не ме тресне тока.
alabalam - напреднал
чет ное 19, 2020 6:15 pmSandman написа:
Стените какви са панелка, ново строителство, гипскартон....
Не се знае на който ги е правил как му е скефнало да пусне кабелите :-D
Извади контактите от конзолата и погледни от къде идват до нея, не е гаранция, но пак е ориентир...
Няма ли кутия там някъде? Пробва ли да търсиш?


Electro-4.jpg
Ново строителство, това е външната стена и се предполага, че е бетон. Като цяло изпълнението на строежа ми изглежда паянтово и се притеснявам именно да не са пестили и кабела да е праснат по диагонал. Всичко е замазано, а иначе за това единия контакт съм го отворил и кабела идва отгоре на конзолата.
Sandman - специалист
чет ное 19, 2020 6:20 pmalabalam написа:
...Всичко е замазано, а иначе за това единия контакт съм го отворил и кабела идва отгоре на конзолата.
Измъквай и другия и ако идва отстрани пали бормашината :-D
С едно на ум де.
alabalam - напреднал
Абе, сетих се как ще стане, без да ме е страх!! Свалям бушона за стаята и с разклонител вземам ток от другата стая и дупча. И да го ударя, поне не а той да ме удари. Най- много без телевизия да съм.

Благодаря на всички включили се и отделили време да драснат по един ред.

Тема "Стандарти при окабеляване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: