• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
addicted - специалист
пет ное 20, 2020 6:50 pmGlobe написа:
То може и 6x4 СВТ да е :) Мисля ,че в Германия съм виждал подобни реализации.
Това има смисъл само при трифазно свързване. Няма никакъв смисъл два отделни консуматора да топлят един и същ кабел, няма да спестите нищо, нито къртене, нито средства.
Общите ДТЗ-та не би трябвало да имат никакви проблеми, при правилно оразмеряване и свързване.
Таблата на шнайдер са хубави и широчки, особенно PRAGMA която предполагам сте гледали.
krasi92 - майстор
Ако захранващ кръг с 4 квадрата и сложиш 4 или 5 контакта в стаята със своите над гипс картона спокойно може да ползваш 25а бушон.ДТЗ на всеки кръг е екстра.
Globe - специалист
пет ное 20, 2020 7:04 pmaddicted написа:
пет ное 20, 2020 6:50 pmGlobe написа:
То може и 6x4 СВТ да е :) Мисля ,че в Германия съм виждал подобни реализации.
Това има смисъл само при трифазно свързване. Няма никакъв смисъл два отделни консуматора да топлят един и същ кабел, няма да спестите нищо, нито къртене, нито средства.
Общите ДТЗ-та не би трябвало да имат никакви проблеми, при правилно оразмеряване и свързване.
Таблата на шнайдер са хубави и широчки, особенно PRAGMA която предполагам сте гледали.
Това за топлината е много добър довод! Надявам се че няма да греят като цяло ,но вече е решено - пускам отделни :) Веднага ще обърна внимание на тази серия :) Общо взето сега започвам да гледам табла,бушони и т.н.. ,та съм отворен за всякакви предложения влючително конкретни :) :) Шнайдер ми се наби на окото като отзиви и изработка :) Legrand също разглеждам.
eleonorvelichkov - специалист
Идеята на 4те квадрата и 25 ампера на стая е, че в стаи като хол и спалня консуматорите, които се включват на един контакт не са особено мощни, както в кухнята, а като си натовариш всички контакти с уреди в стаята например духалка 2 киловата и 2 компютъра по 500 вата да не ти падне предпазителя като се включи и принтера. Караш 4 квадрата до стаята и го пръскаш с по 2.5 квадрата, 4 квадрата все пак да носи на 25 ампера при стандарт 5 ампера на квадрат, а един кабел 2.5 квадрата по стандарт 10 ампера на квадрат съвсем спокойно ще издържи 25 ампера. А какъв е проблемът в промяната на сечението? Клеми ли няма, кабелни накрайници ли няма, поялници ли няма, клещи ли няма? Най-хубаво става с предпазител 16 ампера на всеки контакт и с кабел 2.5 квадрата, но финансово не е много добре. Кабелът се прави от мед, а медта на вторични само е 6 лева на килограм.
Последна промяна от eleonorvelichkov на пет ное 20, 2020 7:50 pm, променено общо 1 път.
addicted - специалист
Според мен написаното горе е абсолютна глупост, но това само според мен.
mika - специалист
Според мен, табло с 18 позиции няма да е достатъчно. Ако има главен прекъсвач и двата климатика са на отделни АП, позициите стават 14. Хладилника също е добре да е отделно, а може в таблото да се сложи звънец, АП за СОТ и комуникации и др. Хубаво е в таблото да има и 20% празно място за добавяне на допълнителна апаратура.
На Ваше място бих взел табло 48 позиции (ако мястото го позволява) като на горните два реда са прекъсвачи и ДТЗ-та, а долните за комуникация - рутер, POE за камери, контакти и т.н
P.S. От Шнайдер си заслужава Acti9. Диференциалнотоковата защита е добре да е клас А.
tzetz009 - специалист
пет ное 20, 2020 7:46 pmeleonorvelichkov написа:
Идеята на 4те квадрата и 25 ампера на стая ....... Най-хубаво става с предпазител 16 ампера на всеки контакт и с кабел 2.5 квадрата, но финансово не е много добре. Кабелът се прави от мед, а медта на вторични ....
:? Нова електроинсталация докато стигне до "вторични" доста кораби ще минат по Дунава и доста вода ще изтече . Никой не си прави сметка за тези години на експлоатация като се разхвърля разхода за материали какво се получава . :lol: Това да не ти е италианска баня - на две години айде нови плочки ! Тъй-като електроинсталацията няма да се вижда хората не и отделят достатъчно внимание . Дават си повечето пари за "видими" неща . Невероятно , но факт .

:partyman: :partyman: :partyman:
eleonorvelichkov - специалист
пет ное 20, 2020 8:17 pmtzetz009 написа:
пет ное 20, 2020 7:46 pmeleonorvelichkov написа:
Идеята на 4те квадрата и 25 ампера на стая ....... Най-хубаво става с предпазител 16 ампера на всеки контакт и с кабел 2.5 квадрата, но финансово не е много добре. Кабелът се прави от мед, а медта на вторични ....
:? Нова електроинсталация докато стигне до "вторични" доста кораби ще минат по Дунава и доста вода ще изтече . Никой не си прави сметка за тези години на експлоатация като се разхвърля разхода за материали какво се получава . :lol: Това да не ти е италианска баня - на две години айде нови плочки ! Тъй-като електроинсталацията няма да се вижда хората не и отделят достатъчно внимание . Дават си повечето пари за "видими" неща . Невероятно , но факт .

:partyman: :partyman: :partyman:
Исках да кажа, че медта е скъпа и съответно кабелите са скъпи, тоест за всеки контакт от стаята до таблото имаш още толкова дълъг кабел колкото си прекарал до разклонителната кутия и тук веднага цената на кабела за всеки контакт почти се удвоява, а дали има съществен смисъл? Не. Защото максимално един проводник от мед може да издържи до 10 ампера, а 2.5 квадрата на 16 ампера никога няма да ги усети проводника. Така че защо да се оскъпява инсталацията? За да натовариш един контакт с 25 ампера трябва да включиш в него консуматор с мощност 5.5 киловата, тоест трябва да включиш в един контак 2 духалки и половина.
mironcho - специалист
пет ное 20, 2020 7:46 pmeleonorvelichkov написа:
Идеята на 4те квадрата и 25 ампера на стая е, че в стаи като хол и спалня консуматорите, които се включват на един контакт не са особено мощни, както в кухнята, а като си натовариш всички контакти с уреди в стаята например духалка 2 киловата и 2 компютъра по 500 вата да не ти падне предпазителя като се включи и принтера. Караш 4 квадрата до стаята и го пръскаш с по 2.5 квадрата, 4 квадрата все пак да носи на 25 ампера при стандарт 5 ампера на квадрат, а един кабел 2.5 квадрата по стандарт 10 ампера на квадрат съвсем спокойно ще издържи 25 ампера. А какъв е проблемът в промяната на сечението? Клеми ли няма, кабелни накрайници ли няма, поялници ли няма, клещи ли няма? Най-хубаво става с предпазител 16 ампера на всеки контакт и с кабел 2.5 квадрата, но финансово не е много добре. Кабелът се прави от мед, а медта на вторични само е 6 лева на килограм.
Къде са написани тези стандарти за кабели, че не се сещам? :? Това са майсторските съвети на монтажник или навивач на бобини от преди 70 години. Нали цитираш Наредба 3 - ами цитирай я докрай :axe: там има едни таблици - не са сложни.


Господа специалисти престанете с импровизираните съвети за квадрати, ампери и въображаемо натоварване на инсталацията, което почти не се случва. А ако се случи и АП-то (бушона) изключи - човека ще знае, че не бива така :-D

Предпазител (АП-автоматичен прекъсвач) се избира по най-слабия елемент във веригата. В случай това е контакта и той обикновено е 10/16А ! Нали не съветвате човека ще си нареди по стаите черни бакелитови 25А контакти (знам, че има и нов модел, но и те искат спец. щепсели). Точно заради това АП-тата на линиите за контакти в стаи трябва да са не повече от 16А. От тук следва, че 4кв.мм в жилище са излишни. Питащия да си ползва 2.5 - напълно достатъчно е.

За бойлера е съвсем излишно 4кв.мм, освен ако няма идея за проточен такъв, където пък ще са малко. Мощност: 3000W / напрежения: 230V = ток: 13А -> достатъчни са АП 16А и кабел 2.5мм.кв.
Според неглижираната Наредба 3, двужилен (еднофазен) кабел 2.5кв.мм в лоши условия на охлаждане може да бъде натоварван до 25А (~5.7kW). Всичко нагоре е непознаване на материята, презапасяване->преразход и много неприятности при свързването на уредите.

За печката и плота - свързват се на твърда връзка. Ефекта от пускането 2 отделни кабела 4кв.мм ще е само с "плацебо" и чупене на пръсти при монтажа, защото предлаганите на пазара в момента фурни или плотове имат ограничение за максимална мощност от 3.7kW, което е малко под 16А Съответно когато са захранени с отделни кабели няма смисъл от кабел 4кв. При ползване на подходяща твърда връзка (20 или 25А) е достатъчно АП-то да е 20А.
Ако кабелът е един тогава нека е 4кв.мм и разделен накрая на две твърди връзки.

Изводите за плот и печка могат да са без ДТЗ. Не се изисква и при съвестен монтаж няма предпоставка от злополука.
За двете спални може да се сложи едно ДТЗ, след което по един предпазител 16А за всяка стая.
Осветлението е добре на два кръга - идеята е да не гасне напълно, ако задейства предпазител.

Кухнята едва ли ще е толкова голяма и пускането на отделна линия с отделен АП за всеки контакт ми се вижда малко пресилено. Когато питащия уточни колко и какви контакти иска в кухнята може да се даде съвет. На този етап е само надприказване.

Мокрото помещение и бойлера могат да са с обща ДТЗ, но с отделни линии и предпазители.

Предложеното подреждане на изводите на таблото не е добро. Редно е изводите да се групират по някакъв начин. Например първо тези без ДТЗ - осветление, климатици, фурна, плот, после с ДТЗ - кухня, стаи, мокро, бойлер.
За броя ДТЗ :? зависи от идеите на питащия, но на първо четене - една за двете стаи, една за кухнята и една за бойлер+мокро помещение. Последното е под въпрос и може да трябват и две, но като за начало предлагам да се пуснат два отделни кабела и ако перални / сушилня + бойлер дойдат много за едно ДТЗ да се добави още едно. Всичко зависи от качеството на изработка и състоянието на уредите.
MIRO_073 - майстор
Браво mironcho. Съгласен съм. :thumbs: Само, дето аз бих сложил на контактите в стаите 20 или 25А предпазители при кабел 2,5мм2. Все пак фабрично консуматори с висока консумация и мощност над 16А не се правят с щепсел. А така осигуряваш от мин два контакта консумация на два по-големи товара по 10-12 ампера в стая. Примерно духалка и ютия или маслен радиатор плюс сешоар (3+2 кв). А за 2,5мм2 не са проблем 24-25А.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Съвети за нова инсталация в старо жилище." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: