• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
joomlla - специалист
Имам 30 киловатов котел "Демирдокум" на твърдо гориво. Понякога без видима причима "спира/изключва" управлението на вентилатора и циркулационната помпа. Сменихме я с друга автоматика от подобен котел и след определен период от време пак се появи същия дефект. Извиках електротехник да провери ел. инсталацията и той не констатира проблем. Забравих да спомена, че имам юпиес с външен 50 амперов акумулатор. Вчера пробвах без юпиеса да видя дали проблема не е от него, но уви след второто зареждане след 15 минути пак проклетия контролер е изключил, температурата се е повишила до 60 градуса. Реших да го сменя с друго управление или да използвам два термостата по отделно за циркулационната помпа и вентилатора. Всичко това го правя само за този сезон живот и здраве следващата година ще приключа с ремонтите и ще мина да друго отоплително устройство.

ПП. Пиша тоя пост за да благодаря - сърдечно на служители от фирмите "Интерметал" и „ИНТИЕЛ“ ООД. Да са живи и здрави за отделеното време и съвети.
bat_danio - специалист
Аз съм с два термостата един за помпа с широк хистерезис настроен на 65-40 горе-долу. Втория от бойлер 50-55 настройка свързан след захранване на първия.
Работи просто .
1 студен котел - нищо не работи.
2 Паля. Загрява до 65-70 помпата тръгва и захранва паралелно термостат от бойлер.
3 Температурата на котела пада на 50 защото помпата върти вода от системата. Термостата включва вентилатора
4 Въглищата умират от кеф и при 55 вентилатора спира котела работи така около 40мин само с въздуха през вентилатора които е спрян. Стига 50 и пак вентилатор 2-3мин.
5 Цикъла върти до липса на гориво вентилатора вее на последните въглища но температурата пада на 40 и помпата спира респективно и вентилатора спира. И така до следващо палене... Иначе в цикличност ако има гориво работи 24/7.
**Котела е различен управлението е домашно правено . Вентилатора допълнително слаган
*** Нямам идеи защо спира вашия контролер нито претендирам да съм открил топлата вода.
joomlla - специалист
пет ное 20, 2020 8:57 pmbat_danio написа:
Аз съм с два термостата един за помпа с широк хистерезис настроен на 65-40 горе-долу. Втория от бойлер 50-55 настройка свързан след захранване на първия.
Работи просто .
1 студен котел - нищо не работи.
2 Паля. Загрява до 65-70 помпата тръгва и захранва паралелно термостат от бойлер.
3 Температурата на котела пада на 50 защото помпата върти вода от системата. Термостата включва вентилатора
4 Въглищата умират от кеф и при 55 вентилатора спира котела работи така около 40мин само с въздуха през вентилатора които е спрян. Стига 50 и пак вентилатор 2-3мин.
5 Цикъла върти до липса на гориво вентилатора вее на последните въглища но температурата пада на 40 и помпата спира респективно и вентилатора спира. И така до следващо палене... Иначе в цикличност ако има гориво работи 24/7.
**Котела е различен управлението е домашно правено . Вентилатора допълнително слаган
*** Нямам идеи защо спира вашия контролер нито претендирам да съм открил топлата вода.
Благодаря. Утре ще се опитам да копирам Вашия начин на управление на котела. Имам един "PRODIGY Термостат контактен" ще купя още един. Дано не съм нахален. Мислихте ли във Вашата система да добавите юпиес само за циркулационната помпа при авариен режим? Благодаря отново.
bat_danio - специалист
Има Юпс , но за двете неща. Защото така са свързани. То при мен без ток реално ако не отиде човек да отвори клапа за въздух той котела гасне. Почти херметичен е както писах.
ZMeyGorianin - майстор
Ползвам темата. Искам да монтирам този контактен термостат за управление на вентилатор:https://thermoeconomic.com/produkt/%D0% ... %BE%D1%80/
Дават му обаче хистерезис 4-8 градуса. Мога ли да го увелича след разглобяване? Виждал съм други с болт за регулиране, който подпира биметалната пластина вътре.
Диференциални и с изнесен сензор термостати не ми вършат работа.
Evgeniy - майстор
Предполагам искаш да включи примерно на 40 и да изключи на 60?

Ако е така, с 2 такива и 1 реле ще може да постигнеш този ефект (на диференциален термостат, на който сензорите са на едно и също място).
ZMeyGorianin - майстор
По- точно е обратно. Имам димен топлообменник с вентилатор, монтиран на камина на дърва с водна риза. Управлява се от термостата на помпата, която включва на 60 и изключва 40 гр. на водата.
Когато обаче няма консумация /помещенията са затоплени и термостата не изключва помпата, защото градусите на водата са над 40/, а камината работи, дори и с малко дърва се получава охлаждане на комина от вентилатора на топлообменника. Съответно предпоставка за конденз.

Идеята ми е втори термостат /контактен, залепен за тялото на топлообменника/ да изключва вентилатора при падане на температурата му под 40 градуса.
Evgeniy - майстор
По принцип 40 градуса за включване на помпа, само по себе си е предпоставака за конденз, дори и в камината. Няма голям келепир в ниските градуси на включване на помпа. Камината(котела) при липса на консумация бързо вдигат градусите.
Някой скоро пусна снимка на текст, че Грейко препоръчват минимум 60 градуса на включване на помпата за липса на конденз и ръжда.
Мой колега с котел на въглища, на когото препоръчах вдигане на температурата на помпата, сподели, че сега чисти 3 пъти помалко чернилка от котела, без нарушение на комфорта.
Опитай с вдигане на градусите, вместо с втори термостат. Ако помещенията са стоплени, едно спиране на 45 градусова циркулация няма да ги изстуди.
ZMeyGorianin - майстор
Не бях уточнил, че 40 градуса са минималната температура постъпваща с обратната вода към камината. На толкова съм я оставил, заради точката на оросяване - под 40.
Evgeniy - майстор
Именно на връщащата вода.
Откъде ги намери тези 40 градуса на оросяване? В газовите котли ли?

Аз съм срещал цифра 52, но не мога в момента да намеря.

Ето едно мнение на Лазар, че трябва да е на 60:
viewtopic.php?t=61020#p949852

Ето и на Дарик Клима указания:

цитат: "Прието е, че котел на твърдо гориво не бива да работи под 60˚С и 55˚С на входящата вода, ако не искате да се „изпотява“"

В паспорта на VIADRUS U22 е записано:
" Експлоатацията на котли при температура по-ниска от 60 °C, предизвиква оросяване на
стоманение топлообменник и води до появата на нискотемпературна корозия, която
съкръщава живота но котела. Ето защо ви препоръчваме да използвате котела при
температура от 60 °C или по-висока. "
  • 1
  • 2

Тема "Управление на вентилатор и циркулационна помпа на стар котел за твърдо гориво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: