• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Rey_T - помощник
Здравейте!

Имам едно малко телевизорче Нео, което реших да го ползвам след дълго време събиране на прах. Но като го включих се оказа, че не прихваща дистанционното. По принцип не му работеше само 1 копче, но все пак взех друго, което препрограмираха по това.
Помня че при изключен телевизор едно време светеше червен диод, а при включен син (не съм сигурен дали беше постоянно), но сега не става нищо. Единствено светва червено ако се разходя с отверката по изходите на буксата на платката. Реших да сменя кондензатора, макар че не ми изглеждаше издут, но пак нищо не се случва. По платката замервам напрежение 8.3V (не знам дали трябва да е толкова)

Някакви идеи имате ли какво може да се направи или да си свиквам на ръчна. :)
Това е платката със стария кондензатор. Няма кой знае какво за сменяне
Изображение
hidrazin - майстор
Той въобще работи ли? С копчетата по него...
:partyman:
Rey_T - помощник
пет дек 18, 2020 1:49 amhidrazin написа:
Той въобще работи ли? С копчетата по него...
:partyman:
Всички копчета по телевизора, както и самия телевизор работят безотказно. Нищо че е на 11 години. :yawinkle:
Проблема е само че не разпознава дистанционното.
lyubohar - майстор
Пробвахте ли дистанционното с камерата на телефон?
kozl - майстор
Е оно проблема мое да не е в тази платка, най-вероятно щом не свети светодиода па с отверката светка :?
Това според мен е IR приемника на телевизора с индикаторен светодиод за стенбай режим. Като се разхождаш с отверката мое би премостваш захранването на платката към пина на диода и той светва. Не знам кой ти е показал този тест, но по принцип това си е простотия.
На белия светодиод колко крака има? Ако са 3 може и да е светил червено и синьо. Ако са 2 само червено мое да свети.
Според мен проблема ти е в друга платка щом не свети индикаторния светодиод за стенбай режим.
А на телевизора работи ли му стенбай режима?
hidrazin - майстор
пет дек 18, 2020 2:58 amRey_T написа:
Всички копчета по телевизора, както и самия телевизор работят безотказно. Нищо че е на 11 години. :yawinkle:
Проблема е само че не разпознава дистанционното.
Първо се почва от дистанционното - дали работи/излъчва. Проба с камерата на телефона но не всички камери по телефоните успяват да видят IR излъчването.
Ако дистанционното излъчва - вероятен проблем в приемника. Онова черното око. Сменя се.
Разбира се ма и други възможности но те са много редки.
В най-масовия случай е дистанционното или приемника.
:partyman:
kuger - майстор
Имам един тюркиш Грундиг. Преди време му се спомина подсветката, сложиха светодиодна, падна му яркостта.
Сега взе да не слуша ДУ. Стои изключен доста време /в смисъл с изваден щепсел/. След включване почва да вижда ДУ, но за много късо време.
Нямам намерение да го ремонтвам, ще го харижа на мераклия от село, той да си го прави!
Не съм правил опити да разбера какво го спъва. 20 инча е.
Rey_T - помощник
На телевизора си работят всички копчета. При изключване от копчето на телевизора си остава на стендбай. Старото дистанционно също издава сигнал. Пробвал съм го с камерата на телефона и се вижда че свети при натискане на копчетата. А светодиода ми е с три крачета, сниьо със сигурност трябва да има. :)
Освен утре докато работят още магазините да взема да сменя и IR приемника и светодиода. И то друго честно казано не остава за смяна.
kozl - майстор
пет дек 18, 2020 8:35 pmRey_T написа:
На телевизора си работят всички копчета. При изключване от копчето на телевизора си остава на стендбай. Старото дистанционно също издава сигнал. Пробвал съм го с камерата на телефона и се вижда че свети при натискане на копчетата. А светодиода ми е с три крачета, сниьо със сигурност трябва да има. :)
Освен утре докато работят още магазините да взема да сменя и IR приемника и светодиода. И то друго честно казано не остава за смяна.
Предполагам че има, ама го тражиш на грешното место. Към буксата вероятно има лентов кабел до другата платка. Оно мое и лентовия кабел да е попрекъснат, което е малко вероятно ако ТV-то не е чевръкано. Ама нейсе провери съпротивлението при включен кабел от букса да букса към един и същ проводник. Все пак ми се чини, че инфраред приемника и двойния светодиод са на различни вериги и общото им мое би е масата, която да е прекъснала към тази платка :?
Снимай и гърба на платката ако имам време за размисъл да гледам и :?
Rey_T - помощник
съб дек 19, 2020 9:24 amkozl написа:
Предполагам че има, ама го тражиш на грешното место. Към буксата вероятно има лентов кабел до другата платка. Оно мое и лентовия кабел да е попрекъснат, което е малко вероятно ако ТV-то не е чевръкано. Ама нейсе провери съпротивлението при включен кабел от букса да букса към един и същ проводник. Все пак ми се чини, че инфраред приемника и двойния светодиод са на различни вериги и общото им мое би е масата, която да е прекъснала към тази платка :?
Снимай и гърба на платката ако имам време за размисъл да гледам и :?
Честно казано почнах да правя големи глупости. Вървя вече към нова платка. Единственото хубаво нещо е че кабела все още не е прекъснат. :D
Ето и снимка отдолу след като смених приемника и диода и реших да припоя и крачетата на буксата. Някои спойки ме озориха че са доста близко и май прегорих пистата към крачето със синя светлина от много разпоявания. А по горната част на платката това което изглежда като олюпено мога само да кажа, че те така си бяха. :) Но пък има някаква връзка между двата олюпени края.
Изображение
При стендбай режим отгоре надолу от крачетата на буксата излиза напрежение: 0, 9.9, 0, 10.3, 10.3; а при включено положение: 0, 9.9, 7.4, 10.3, 0
Реших да запоя директно кабел от нулата към средното краче на диода и крачето със 7.4V към крачето със синята светлина, която вече е зелена, защото само такива имаше и сега вече си свети точно така както го помня. При изключено положение свети червено, а при включено - постоянно зелено и след като се изключи от контакта диода изгазва селд 5 секунди. Но приемника все така не работи. Замерих 9,9V от двете крайни крачета на приемника и 9V по средата, но за днес вече ми дойде в повече и не ми се търси дали и защо е така.
  • 1
  • 2

Тема "Телевизора не прихваща дистанционното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: