• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,

предстои ми изграждане на отоплителна инсталация за къща със следните характеристики.
РЗП: 560 кв.м
Отопляема площ: 480 кв.м
Инсталация: Радиатори + топла вода

Разполагам с ОВК проект, според, който са сметнати топлинните загуби и общата мощност.
Предвиден е газов котел с мощност 24 квт. Нещата с газта стават сложни и се насочвам към термопомпа въздух вода.
Предвид зададената мощност на газовия котел, направих проучване и се оказа, че няма много варианти за термопомпа с такава мощност, която да доставя температура на водата над 50 градуса. Моля за мнение и алтернативи ако има такива.
Аз попаднах на тази термопомпа, която досатвя 60 градуса на водата в системата и в същото време е 24kW.
https://termos.bg/product/termopompa-hi ... dane-i-bgv
шоп - майстор
пон дек 28, 2020 11:31 pmtomosyan написа:

Инсталация: Радиатори + топла вода

За да не си поредния разочарован помисли за друг вид отопление или замени радиаторите с водно подово.
ТП + радиатори не е добра комбинация.
a_stoev - майстор
икономията от евтините радиатори ще се изяде тройно от скъпата термопомпа. Вземи тоя проект, навий го на руло и го наври в ... проектанта. Коя година сме?
също така посочената от теб термопомпа в друг сайт има малко по други характеристики. https://satex.bg/bg/product/433.html

Номинална мощност (max) (kW) 16.50
Твода 30/35° C, Твн. -7 DB/- 8 WB °C (COP) 2.57
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не, той проектантът не е виновен - той е работил по задание за газов котел с радиатори и БГВ от котела на проточен принцип. Сега нещата се изменят коренно и съответно трябва нов ОВК проект, ако ще е с термопомпа. tomosyan не казва обаче дали е изградена инсталацията, дали са монтирани радиаторите или всичко е само на проект. Ако са пуснати тръби и монтирани радиатори, то вариантът е само на пелети. Ако щеланието е за термопомпа, то трябва всичко отначало - нови тръби, подово отопление или/и конвектори, но си трябва нов проект, като гледам какви въпроси се задават
krasi92 - майстор
Какъв е проблема с газта за да променяте проекта.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт дек 29, 2020 10:31 pmkrasi92 написа:
Какъв е проблема с газта за да променяте проекта.
Ами няма газ, бави се
Здравейте, благодаря за отговорите. Проблема с газта е, че ще се забави, първоначално нещата изглеждаха "розови" но в момента оптимистичния вариант за газ е година и половина.
В момента инсталацията не е изградена, все още могат да се правят промени, но мисля че подовото отопление ще оскъпи още повече нещата.
Първоначално бюджета беше за газов котел с цена около 3000 лв, а сега минавам на термопомпа, която е 6 пъти по-скъпа.
До-колкото успях да се информирам ценово, подовото е по-скъпо от радиаторите затова сега се опитвам да наглася картината, дали с достатъчно голям буферен съд и тази термопомпа ще се справя.
a_stoev - майстор
Буфера с нищо няма да помогне на термопомпата. Забрави за радиатори. Почни с какъв бюджет искаш да си правиш отоплението. Не може ли да отрежеш от други пера? Да не говорим, че и 25kW за 500м2 е безмерен оптимизъм. Височина на помещенията? Прозорци? Има много неща дето ги гледат на книга и стоиш на студено.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е че година и половина е нищо бе човек! Според мен направи си инсталация за газов котел, сложи си една пелетна камина, като дойде газът я продай с 1000лв надолу и си ти.
nikolov333 - майстор
Познат ми говореше за вариант с локална доставка на газ, но не ми е много ясно как става, а и трябва да има условия за това..
  • 1
  • 2

Тема "Термопомпа за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: