Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Коронавирус :lol:
Evgeniy - майстор
съб яну 02, 2021 1:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
Някой виждал ли е такова нещо?
В Този Форум за контролер Равели със същия дефект казват, че се оправя със задържане на ОК бутона, измъкване на кабела и вкрване обратно докато бутона се дъжи натиснат.
Поиграй си с бутоните, ако не стане знаеш къде да се обадиш :)
съб яну 02, 2021 5:04 pmEvgeniy написа:
съб яну 02, 2021 1:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
Някой виждал ли е такова нещо?
В Този Форум за контролер Равели със същия дефект казват, че се оправя със задържане на ОК бутона, измъкване на кабела и вкрване обратно докато бутона се дъжи натиснат.
Поиграй си с бутоните, ако не стане знаеш къде да се обадиш :)
https://photos.app.goo.gl/SWnm1U2Q2AJpC2Zr7
Направено бе веднага, на момента в който го видях, без никакви бутони.
Е, първо снимах де.
Благодаря, все пак!

Това, с натискането и задържането на някакъв бутон, ми изглежда малко странно. Също като с откачването на акумулатора. То това ако ремонтираше, ехееее...
Дали има някакво "електронно" обяснение, за обръщането на екрана?
Или да го пишем като коронавируса- мина през Италия, дойде и при нас?!!
Evgeniy - майстор
Зависи от конкретния дисплей. Повечето се управляват по някакъв интерфейс само с няколко пина. По тях се подават и командите. Във вътрешния контролер на дисплея има различни регистри, включително и за "огледално" изображение по вертикала или хоризонтала. Ако пореди някакво смущение, битчето за обръщане се е сменило от 0 в 1, дисплея се обръща, а явно този контролер от посочената тема, просто си пази текущото състояние и зарежда него при включване. При натискане на ОК при включване инициализира отново всички регистри със заводски настройки и така връща битчето за ориентация в правилното състояние.
При Натурела, явно такава инициализация се прави с всяко включване, без да помни текущо състояние.
Благодаря, Евгени!
Това ще рече, че Натурелата е френдли-потребител контролер. Поне повече от Равелският.
Ако започне да ми прави редовно гимнастики, ремонтирам го и си купувам новият. Този не се продава, поне докато не реша да продам котлето комплект с всичкия хардуерен тунинг.
yassi - специалист
Добър ден! Грейко рб20 със същия котел. Допреди няколко дена работеше без проблем (повече от 5г) със стаен термостат. Термостата съм го настроил от 0300 да вдига плавно температурата. От 3 дена всяка сутрин като отида да видя котела, има грешка задръстване. Нормално под въздействието на думата чистя котела, горивната камера. Пускам и започва да работи. На другата сутрин същото. Почнах да се съмнявам, че нещо не е наред. Не почистих, а изключих и включих (като изтрих грешката). Тръгна пак да работи. На третата сутрин пак същото. Тогава свалих капака, почистих сензорите. Пуснах я и пак тръгна. След обяд слязох пак да видя котела и пак задръстване. Изключих го и свалих тръбата на подаващия шнек да видя това задръстване. Вместо задръстване видях, че е празно и няма пелети. Зачудих се защо, пуснах горелката отново, тръгна. И понеже са празници, а не мога да оставя семейството на студено, заредих едно шише пелин и се настаних в мазата почти цял ден да наблюдавам какво става. След 3-4 часа стоене открих следния проблем. Много рядко подаващия шнек не се активира, да кажем на 20 цикъла, един не се активира, а само зареждащия вътрешен се активира. Ако пропусне 1 цикъл горелката продължава да работи. И мислейки каква е причината дойде момента, когато температурата беше 60гр и редуваше Р1 и Р2 да я поддържа, когато при Р1 се случи 2 последователни цикъла подаващия шнек да не се включи и след 1 минута даде задръстване Което според мен е липса на пелети) и горелката започна да гаси. Изключих я и пак я пуснах и си продължи нормално. На какво се дължи това подаващия шнек много рядко но със сигурност да не се включва при цикъла? Благодаря!
gnt69 - майстор
нед яну 03, 2021 8:38 amyassi написа:
На какво се дължи това подаващия шнек много рядко но със сигурност да не се включва при цикъла? Благодаря!
На почистване на бункер плюс проверка и смазване на моторче на шнек. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Здравей yassi,
Подавателят няма отношение към грешка "препълване", освен, че той трябва да спре при тази грешка, за да не се напълни гъвкавия маркуч. Грешка "препълване" се индикира единствено от оптодвойката, която представлява две "оченца" както ги нарече някой, като едното свети в ултравиолетовия спектър, а другото трябва да регистрира тази светлина, т.е. да го "вижда". За да се появи тази грешка или има някаква преграда между двете очички. а това може да са пелети, прах или друго. Ако малкия шнек по някаква причина не работи коректно, може да не успява да избута пелетите към горивната камера и те да вдигат своето ниво в тръбата, докато стигнат оптодвойката - тогава на дисплея се появява един "х", големият шнек (подавателят) спира (вероятно точно това се получава при тебе) и ако малкият шнек не успее да разкара пелетите и да освободи оптодвойката, след малко се индикира грешката и горелката спира. Та след това лирично отклонение, препоръките ми за действие от твоя страна са:
1. Провери си дължината на малкия шнек - дали стига до горивната камера, трябва да е точно до ръна на тръбата
2. Провери за нагар/кокс в края на тръбата с малкия внек
3. Ако пелинът още не е свършил, провери в момента, когато се индикира тази грешка, дали вертикалната тръба е пълна до нивото на оптодвойката
4. Ако не е пълна - провери състоянието на оптодвойката, както и проходимостта на тръбичките, в които влизат. Двата датчика на оптодвойката се проверяват с камера единия и с фенерче - другия, скоро описвах метода.
5. Ако и оптодвойката е наред, тогава идва ред и на платката, но лично аз много се съмнявам как така 20 пъти ще включва, веднъж няма да включва подавателя.
Търси причината в малкия шнек, най-вероятно се е скъсил, има го като резервна част
yassi - специалист
нед яну 03, 2021 9:54 amLazarGanev написа:
Здравей yassi,
Подавателят няма отношение към грешка "препълване", освен, че той трябва да спре при тази грешка, за да не се напълни гъвкавия маркуч. Грешка "препълване" се индикира единствено от оптодвойката, която представлява две "оченца" както ги нарече някой, като едното свети в ултравиолетовия спектър, а другото трябва да регистрира тази светлина, т.е. да го "вижда". За да се появи тази грешка или има някаква преграда между двете очички. а това може да са пелети, прах или друго. Ако малкия шнек по някаква причина не работи коректно, може да не успява да избута пелетите към горивната камера и те да вдигат своето ниво в тръбата, докато стигнат оптодвойката - тогава на дисплея се появява един "х", големият шнек (подавателят) спира (вероятно точно това се получава при тебе) и ако малкият шнек не успее да разкара пелетите и да освободи оптодвойката, след малко се индикира грешката и горелката спира. Та след това лирично отклонение, препоръките ми за действие от твоя страна са:
1. Провери си дължината на малкия шнек - дали стига до горивната камера, трябва да е точно до ръна на тръбата
2. Провери за нагар/кокс в края на тръбата с малкия внек
3. Ако пелинът още не е свършил, провери в момента, когато се индикира тази грешка, дали вертикалната тръба е пълна до нивото на оптодвойката
4. Ако не е пълна - провери състоянието на оптодвойката, както и проходимостта на тръбичките, в които влизат. Двата датчика на оптодвойката се проверяват с камера единия и с фенерче - другия, скоро описвах метода.
5. Ако и оптодвойката е наред, тогава идва ред и на платката, но лично аз много се съмнявам как така 20 пъти ще включва, веднъж няма да включва подавателя.
Търси причината в малкия шнек, най-вероятно се е скъсил, има го като резервна част
Благодаря Лазар,
Всичко от описаното ще го направя.
За да съм коректен (т.е. правилно разбран, защото ако човек не обясни разбрано какъв е проблема, няма да получи правилен отговор) фактите са следните:
1. Горивната камера е почистена много добре
2. Малкия шнек работи добре и е добро състояние
3. Това за оптодвойката ще го направя точно така, за което благодаря
4. Тъй като задръстване се получава 1 път на ден наистина е много трудно да се хване момента. Но за мой късмет го хванах докато стоях 3-4 часа. И бях подготвен тъй като вече улових, че подаващия шнек не се ключва и пуска пелети да кажем 1 път на 20 цикъла. Тъй като трябваше да разбера причината (като се знае причината вече се търси решението) докато чакак часове четох оригиналните инструкции на грейко рб 20, като бях наострил слух да следя малкия и големия шнек дали работят. Малкия работи винаги, големия много рядко по веднъж изпуска включване. И тогава на стр.51 от ръководството срещу задръстване има 4 причини, една от които е няма подаване на гориво към горивната камера. И в този момент при Р1 чух и видях, че два последователни пъти малкия шнек заработи, а големия не се включи. Отделно от звука се вижда и че мотор редуктора, който има перка не се включва. И така откакто стоях там, за първи път големия шнек не се включи два пъти последователно. 1-2 минути след това излезе грешката задръстване. И тъй като в главата ми беше все още прясно, че една от причините може да е липса на гориво, веднага свалих търъбата на големия шнек и видях, че малкия е празен, няма пелети. Така че аз стигнах до този извод.
Независимо от това, всичко изброено от теб е важно, някои неща съм ги направил, други ще ги направя, за което благодаря. Мисля че т.4 от препоръките е най важна.
LazarGanev - "Велик майстор"
Пак казвам - невключването на подавателя не може да е причина за задръстване, а напротив - то е вследствие на регистрираното от оптодвойката препълване. Трябва да се установи дали това препълване е реално или просто оптодвойката дава грешна информация - ти това си го установил. Значи търси причината в оптодвойката.

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: