• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nikolay_1 - специалист
Здравейте,
В каква последователност да свържа пресостата и таблото на потопяемата помпа в което е кондензатора?
Не става ясно от инструкцията на пресостата.
Мисля че кондензатора си е 'част от помпата' и трябва да се намира между пресостата и помпата.
Другият вариант е кондензатора да е между пресостата и ел. захранването...

Прикачен файл:
coelbo_digimatic_2.jpg
dragozow - майстор
Долното е щепсела, горното на помпата или на таблото с кондензатора ако е външен. Самия кондензатор само стартира помпата, има кондензатор и една термична защита.
preslav - майстор
Кондензаторът е част от помпата.
dragozow - майстор
Значи пак така, имаш го на снимката, която си дал.

http://www.coelbo.es/pdf/digimatic12_en.pdf
krasi92 - майстор
На ел и ен захранваш от контака с щепцел а на у и ве кабело от помпата .Това с чертичките е за жълтозеления проводник.В таблото на помпата няма какво да дириш.
nikolay_1 - специалист
Да, благодаря ви,
аз си го бях вързал правилно. Но сега като извадих помпата ( viewtopic.php?f=22&t=65064&p=1057367#p1057230 ) заради задръстения обратен клапан долу и за да я увия в комарна мрежа против пясък, един ВиК специалист реши да ме обърква с кондензатор между пресостата и захранването :)
Добре че сте вие, защото грешните посоки дебнат отвсякъде :partyman:

Доколкото виждам е добре да сложа и 3 щепсела ?
- между помпата и кондензатора
- между кондензатора и пресостата
- между пресостата и прекъсвача (захранването)

Кондензаторът и пресостатът са в шахтата и искам лесно да отделям всяко нещо от схемата когато се налага. Например при вадене на помпата.

А за водопроводното свързване в шахтата - къде да сложа кранове и други фитинги ?
Така добре ли е:
На 10 см над изхода на обсадната тръба коляно ПЕ 32. След него У-образен филтър за едри частици (ПЕ или месинг?), водомер, пресостат (на бързи ПЕ връзки), ПЕ тройник (за поливане), ПЕ кран 32, трасе към къщата.

Помпата прави 4 бара на затворен кран.
За комфорта при къпане и намаляване на пулсациите в налягането hidrazin и preslav съветват да се сложи балон до 20 л след пресостата или редуцир вентил.
viewtopic.php?f=11&t=57785#p873233
viewtopic.php?f=11&t=57785#p873494

Има ли нещо ново по този въпрос и в моя случай кое да избера?
Ако е балон, има ли значение дали е в шахтата или в къщата
dragozow - майстор
Ако има много щепсели и са в шахтата гледай да са влагозащитени и да не са на земята в шахтата. Ако текне нещо някога случайно.
Димитър....... - специалист
вт яну 12, 2021 2:56 pmnikolay_1 написа:
Да, благодаря ви,
аз си го бях вързал правилно. Но сега като извадих помпата ( viewtopic.php?f=22&t=65064&p=1057367#p1057230 ) заради задръстения обратен клапан долу и за да я увия в комарна мрежа против пясък, един ВиК специалист реши да ме обърква с кондензатор между пресостата и захранването :)
Добре че сте вие, защото грешните посоки дебнат отвсякъде :partyman:

Доколкото виждам е добре да сложа и 3 щепсела ?
- между помпата и кондензатора
- между кондензатора и пресостата
- между пресостата и прекъсвача (захранването)

Кондензаторът и пресостатът са в шахтата и искам лесно да отделям всяко нещо от схемата когато се налага. Например при вадене на помпата.

А за водопроводното свързване в шахтата - къде да сложа кранове и други фитинги ?
Така добре ли е:
На 10 см над изхода на обсадната тръба коляно ПЕ 32. След него У-образен филтър за едри частици (ПЕ или месинг?), водомер, пресостат (на бързи ПЕ връзки), ПЕ тройник (за поливане), ПЕ кран 32, трасе към къщата.

Помпата прави 4 бара на затворен кран.
За комфорта при къпане и намаляване на пулсациите в налягането hidrazin и preslav съветват да се сложи балон до 20 л след пресостата или редуцир вентил.
viewtopic.php?f=11&t=57785#p873233
viewtopic.php?f=11&t=57785#p873494

Има ли нещо ново по този въпрос и в моя случай кое да избера?
Ако е балон, има ли значение дали е в шахтата или в къщата
Преди три години и аз имах същата дилема за балон,обаче се разчетох и си направих хидрофора напук без балон само с електронен пресостат,нямам никакви пулсации колкото и чешми да пусна вкъщи-доволен съм,имам комшия който е с балон и постоянно ходи и го помпи с помпата,даже напук на правилата хидрофора ми се намира в герана вътре(изолирал съм кабелите естествено).Ако слагате балон имайте предвид че вътре в него се образуват гадни микроорганизми(понеже аз от моя геран пия вода),и след време балона изгнива и т.н.,затова по възможност да не е изложен на влага.Иначе 4 бара ви е перфектно,само си взимайте от филтрите с литрови чаши по качествени,че налягането ги пука.Дано съм бил полезен!!!
nikolay_1 - специалист
Да, и аз не съм фен на балона, освен ако не се налага по някаква причина.
С него искам да намаля броя включвания на помпата само. Но ако и най-евтините помпи са проектирани за около 20 вкл/час , мисля че няма да надхвърля тази честота.
dragozow - майстор
Хидрофорния съд ще ръждяса ако е на влажно или мембраната изпуска малко. За всеки случай е неправилно да е вътре в кладенеца, на практика всеки го слага където му е удобно. Най-евтините хидрофорни съдове са боядисани без никаква обработка на метала преди това. Има неръждаеми, има двойно боядисани с епоксидна боя и щуцер от неръждавейка, има с мембрани от butyl вместо EPDM, има с 5 години гаранция и др.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на електронен пресостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: