Всичко за дърводелството
martin31hv - специалист
Здравейте, искам да си направя работен кът за компютъра, като за целта имам ниша и съм набелязал слепен дъбов плот от Баухаус. Плотът ще е плаващ или без крака по-точно. Плотът, който съм набелязал е 1.8см и искам да изглежда визуално по-дебел, затова ще му сложа чело от профил дъб - 6см.
За финиш ще използвам масло OSMO, без цвят, сатен.

Прилагам линкове на плотът и на дъбовия профил и въпросът е дали според вас ще стане шарения с това чело. Много съм зелен в тази сфера, но нали затова е и форумът. Плотът е с различни на цвят елементи и челото също и като сложа безцветно покритие... незнам какво ще излезе. А и няма как да го видя на място, защото съм от Варна.

Ето и линкове: https://bauhaus.bg/slepeno-darvo-exclusivholz/p/37912 ; https://bauhaus.bg/darven-profil-profil ... ore/p/7355 (профил 6см)

Благодаря предварително на хората, които ще си направят трудът на ми дадът по някой друг съвет. Поздрави. :)
EDI - майстор
Добре е, ще открои перваза.Цвета на перваза е мек, харесва ми.
torbalan - Дървен философ
Ако искаш да стане по-еднородно - купи си байц цвят "дъб" и го оцвети преди маслото.

Аз преди години направих бюрона големия син от хартисало чамово дюшеме и дъбов паркет.
Стана доста масивно.
Първо налепих дюшеме за основа. На следващия ден върху чамовото дюшеме налепих дъбов паркет.
Краката са от чамови греди 10х10.

Прикачен файл

DSCF6762.jpg
DSCF6762.jpg (74.1 KиБ) Видяна 1804 пъти
cvetomir_77 - специалист
вт яну 12, 2021 2:30 pmmartin31hv написа:
Здравейте, искам да си направя работен кът за компютъра, като за целта имам ниша и съм набелязал слепен дъбов плот от Баухаус. Плотът ще е плаващ или без крака по-точно. Плотът, който съм набелязал е 1.8см и искам да изглежда визуално по-дебел, затова ще му сложа чело от профил дъб - 6см.
За финиш ще използвам масло OSMO, без цвят, сатен.

Прилагам линкове на плотът и на дъбовия профил и въпросът е дали според вас ще стане шарения с това чело. Много съм зелен в тази сфера, но нали затова е и форумът. Плотът е с различни на цвят елементи и челото също и като сложа безцветно покритие... незнам какво ще излезе. А и няма как да го видя на място, защото съм от Варна.

Ето и линкове: https://bauhaus.bg/slepeno-darvo-exclusivholz/p/37912 ; https://bauhaus.bg/darven-profil-profil ... ore/p/7355 (профил 6см)

Благодаря предварително на хората, които ще си направят трудът на ми дадът по някой друг съвет. Поздрави. :)
Обикновено ламелните плотове са обработени с някакво масло. Не го пише в описанието, но все пак няма да е лошо да изпратиш запитване, защото ако са обработени няма да залепне добре челото! Иначе идеята ти е добра. Успех!
martin31hv - специалист
Здравейте и хиляди благодарности за съветите!

Има още няколко неща, които не са ми много ясни.

1)Плота ще влезе в ниша в стената с дълбочина 30см, а самият плот е 50. Мисля, че е най-удачно ако го окрача от 3-те страни с челото и оставя само към стената без профил.

2)Смятам да залепя челото горе на една равнина с плота, а не отдолу.

3)Челото в ъглите на 45 градуса ли да го съединя или просто на 90?

4) След залепването на челото трябва ли да се шлайфа плота с виброшлайф или ексцентрик или е готов за финишно покритие?

Искаше ми се да си направя шкафче и челото да е по-голямо, но не намерих голям размер профил дъб, но и така като гледам от снимките, които качихте, че не е проблем ако се смесят видовете дърво. Ще помисля и върху този вариант.

Благодаря още веднъж, ще се вслушам в съветите, които ми дадохте и скоро ще кача и снимка.

Поздрави. :) :drinkers:
to6o75 - помощник
Преди два дни завърших нещо подобно. Лесно е за изпълнение.

Прикачен файл

DSC06555.JPG
DSC06555.JPG (73.43 KиБ) Видяна 1697 пъти

Прикачен файл

DSC06552.JPG
DSC06552.JPG (69.06 KиБ) Видяна 1697 пъти

Прикачен файл

DSC06551.JPG
DSC06551.JPG (78.53 KиБ) Видяна 1697 пъти
stefanjor - специалист
вт яну 12, 2021 2:30 pmmartin31hv написа:
А и няма как да го видя на място, защото съм от Варна.
Не знам как ще го купуваш, след като си от Варна, но задължително трябва да го видиш на живо преди това.
В Баухаус има страхотни дървении, но много от тях от седянето имат дефекти- спукано, изкривено и т.н.
bimbaeco - майстор
Ако залепиш челото върху канта на плота, че виждаш парчето повече (всеки път като сядаш на бюрото). Вероятно се ръководиш от това, че челото е тясно и ще стане по-здраво, но това не е непременно така. Ако залепиш челото под плота, няма да виждаш долепката, а зад челната дъска може да залепиш няколко трупчета, ако здравината те притеснява. Освен всичко друго, така плотът ще изглежда с 18 мм по-дебел, а казваш, че това ти е цел.
Чиста сглобка на 45 градуса е трудно да се изпълни дори ако имаш инструменти и опит. По-лесно ще е да пуснеш челото от край до край и да подлепиш страните зад челото.
Със сигурност ще трябва да шлайфаш, особено залепеното.
Щом ще го вкарваш частично в ниша, трябва да си направиш шаблон, който да използваш за изрязването на плота, защото стените отстрани надали са равни и перпендикулярни на задната и успоредни една на друга.
miliad - майстор
След като си от Варна, използвай чичо Гошо правилно.
https://www.jaf-bulgaria.com/shop/Masiv ... 782?page=1
martin31hv - специалист
Здравейте, благодаря на всички за съветите. Малко забавих ремонта, но вече съм готов да изпълня този мини проект :-D Скоро ще кача и снимков материал.

Тема "Дъбов плот от Баухаус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: