• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
утре или вдругиден най-късно трябва да купя тръби за топлата вода. По местните магазини има следния избор- Wavin Ekoplastik, Wavin Pilsa, Pestan. На Wavin Ekoplastik пише пройзведено в Чехия, но им дават PN20, докато на Wavin Pilsa им дават PN25, но са произведени в Турция, коеот ме притеснява. Порових се, и видях че фирмата Pilsa е турска, която е станала част от Wavin през 2007 май. Водят се лидер в производството на тръбъ в турция. Разлика има и визуално- тези, които са чешко производство, нямат синя или червена маркировка за съответно студена и топла вода, а тези турските имат червена черта. Pestan доколкото виждам са сръбски. Те също са PN20. Някой има ли представа кой от трите варианта е най-сполучлив за топла вода?
Sandman - специалист
Аз заложих на Уавин Екопластик с базалтова вложка след известно четене из форума. Чешки пише че са на тях.
Направо нашибах и за студената вода от същите, нали един път ще се прави :-D
Последна промяна от Sandman на ср яну 13, 2021 2:50 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
ср яну 13, 2021 2:48 pmSandman написа:
... нали един път ще се прави :-D
Ако искаш един път да го правиш - медни тръби...
Sandman - специалист
:partyman:
ср яну 13, 2021 2:49 pmtorbalan написа:
ср яну 13, 2021 2:48 pmSandman написа:
... нали един път ще се прави :-D
Ако искаш един път да го правиш - медни тръби...
:partyman:

А дано някой ден да мога така...

Съжалявам за спама :)
torbalan - Дървен философ
Иначе у дома има някакви евтинджос турски (преди 12 - 13 години в Козлодуй само такова се продаваше). От тези с алуминиевата вложка. За около 12 години проблеми няма.

На парното има десетина метра FV Plast с вложка от стъклопласт. Предимството им е, че за да се запояват не е необходима острилка.

И на двете места обаче температурата е доста по-ниска от граничната за полипропилена. За сега проблеми няма.
nikolay_1 - специалист
Аз сложих на Екопластик с базалтова вложка. Но след това ме светнаха опитните колеги че на ППР-а проблема са му заварките, а не тръбите.

По-дълготрайни варианти са медни, неръждавейка, или тръби с алуминиева вложка за парно/подово.
Може и други да има, тук специалистите ще се изкажат.
Също доста определящо е този който ще монтира с какви материали може да работи.
nautilus33 - майстор
На студена вече сложих Ekoplastik. Лошото е, че няма маркировка(синята линия) и малко се бавя докато направя засечките къде трябва да са фитингите от двата края на тръбата. Иначе май и аз се реших да са тези с базалтовата оплетка за топлата вода. Разликата в цената ще е има-няма 20лв май.
Да, и аз сега малко се притеснявам за заварките, понеже преди малко чето,че мин. темп. на околния въздух трябва да е 5 градуса, а при мен днес беше точно толкова.

ПП На изхода на бойлера, т.е. откъдето тръгва топлата вода, направо с ППР ли започвате или има участък от 1-2м. поцинкована?
nikolay_1 - специалист
Всичко е ППР при мен. Но ако го правя отново, няма да е. Особено за топлата вода.

Налягане и топла вода съкращават живота на заварките, дори и да са изпълнени правилно.

Колко е налягането във водопровода при теб
nautilus33 - майстор
И представа си нямам, но не е слабо. По принцип съм в ниското и налягането е силно, но колко точно не зная. Чудя се дали да не сложа бели с алуминиева вложка в такъв случай. Но доколкото знам при тях точно фитингите са проблема, защото рано или късно протичат. За медни нямам нито ресурс, нито познанията за да го направя. Мислех за поцинковани, но ще е голяма мъка с нарязването на резбите.
kozl - майстор
Пишете за заварки, но ние патихме от те такива тръби и те чешки.


Изображение


Изображение


Но за Wavin ekoplastik немам негативни мисли. Напротив когато сменяхме тези нацепени РР тръби, м-у тях имаше Wavin ekoplastik, които бяха в отлично състояние, но както се казва покрай сухото гори и мокрото. И Wavin-на бе подменен пак с Wavin, щото всичко в сутерена биде изрязано и наново правено. А тръбите за топла вода с Wavin ekoplastik с ал.вложка.
  • 1
  • 2

Тема "избор на ППР тръби за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: