Всичко за дърводелството
parketmilanov - специалист
Първо весели празници ,
Който има енергия ще се научи - никой не се е родил научен .
Мой съвет - ако не си бил в в работилница намери някой познат ,приятел , помогни му като "чирак " -дума в която аз влагам най-истинското значение а не жаргонното му такова .След няколко посещения и непринудени разговори с "майстора" ще ти се изяснят много неща .В нета има хиляди клипове на добри ,както и изключителни дърводелци.Ако Английския ти е куц , има и руски колеги /те са царе с малко машини страхотни неща творят/ - Всяка марка си има и хубавите и не толкова хубавите си попадения .Аз съм изключителен фен на Festool /но не значи не съм психически обременен /имам машини и от бош и макита /някой от които са доста по-добре балансирани от фестула като цена ,работа , качество .- Има и доста литература онлайн и тук в форума и в дърводелските форуми във фейсбук /можеш да се запишеш в някои от тях /- Като ти се избистри и почнеш да имаш конкретни въпроси ще започнеш да получаваш и такива отговори /Инак има голяма вероятност да получиш само смешки страшни страшни смешки като отговори .Поздрави и с най-добри пожелания ! Успех!
kameno88 - напреднал
нед дек 27, 2020 11:41 pmmavryt4o написа:
нед дек 27, 2020 8:49 pmkameno88 написа:
нед дек 27, 2020 8:44 pmmavryt4o написа:
Голям залък като за първи проект. Иначе хубава мечта имаш. Мнение за машини няма да давам защото някак си тръгваш от зад напред. Прочети погледай първо да се избистрят малко нещата.
Гледам клипове... именно така и дойде питането ми, защото гледам, че трябва да има сериозно оборудване. Нямам време за четене... ще използвам сбъдването на мечтата ми... именно, за да избягам малко от умственото натоварване (свързано и с четене).
То ясно но уменията не са вродени или се купуват с пари иска си сериозен стаж (не само ютуб) да се изработи стълбището от снимката. Аз мисля че една читава 5 операционка е добър старт. Инструменти за фрезата, банциг и един куп ръчни инструменти. Добре е да си приготвил над 10000лв.
Искам нещо подобно... няма да гоня същата изработка. Благодаря за съветите.
kameno88 - напреднал
пон дек 28, 2020 12:48 amparketmilanov написа:
Първо весели празници ,
Който има енергия ще се научи - никой не се е родил научен .
Мой съвет - ако не си бил в в работилница намери някой познат ,приятел , помогни му като "чирак " -дума в която аз влагам най-истинското значение а не жаргонното му такова .След няколко посещения и непринудени разговори с "майстора" ще ти се изяснят много неща .В нета има хиляди клипове на добри ,както и изключителни дърводелци.Ако Английския ти е куц , има и руски колеги /те са царе с малко машини страхотни неща творят/ - Всяка марка си има и хубавите и не толкова хубавите си попадения .Аз съм изключителен фен на Festool /но не значи не съм психически обременен /имам машини и от бош и макита /някой от които са доста по-добре балансирани от фестула като цена ,работа , качество .- Има и доста литература онлайн и тук в форума и в дърводелските форуми във фейсбук /можеш да се запишеш в някои от тях /- Като ти се избистри и почнеш да имаш конкретни въпроси ще започнеш да получаваш и такива отговори /Инак има голяма вероятност да получиш само смешки страшни страшни смешки като отговори .Поздрави и с най-добри пожелания ! Успех!
Благодаря!
kancho - специалист
Правил съм няколко подобни стълбища, не са ти нужни много инструменти ако си купиш заготовки онлайн. Търси в нета за stair threads, stair railing, balusters, newel post, scotia moulding. Не е много сложно изобщо. Можеш да намериш много клипове с подробна информация в ютуб и стъпка по стъпка как се прави всичко, трябва само да имаш добър английски. За инструменти бих казал настолен циркуляр, потапящ циркуляр, ръчен циркуляр, бормашина, ударен винтоверт. Може всичко с пирони на ръка и винтове ама аз бих си взел поне такер 15 и/или 18 калибър (акумулаторен или пневматичен). Орбитален шлайф задължително, фреза за бисквитки и челна фреза ще ти помогнат но може и без тях. За вратичките на гардероба също има много много клипове в ютуб и не е много трудно да ги направиш. Ако имаш калиброван масив може да направиш сглобките на настолен циркуляр (нут и перо сглобка) , но на настолна фреза е по-лесно.
За настолна фреза се намира много информация във форума, но накратко една фреза 1/2 инч цанга и няколко фрезера нут и перо (tongue and groove bit) или rail and stile bit в комбинация с raised panel bit и можеш да правиш всякакви панели и вратички.
Естествено и доста различни ръчни инструменти са ти нужни - нивелири, стяги, прав ъгъл 60 на 40 см.
За марки на инструменти зависи от бюджета и предпочитанията ти (акумулаторни или кабелни).
kameno88 - напреднал
чет дек 31, 2020 7:28 pmkancho написа:
За марки на инструменти зависи от бюджета и предпочитанията ти (акумулаторни или кабелни).
Благодаря за изчерпателния отговор! Относно инструментите... искам нещо качествено, което да ми върши работа. Предпочитам инструменти с кабел, не знам дали опцията с батерия е по-добра... Насочил съм се към Макита и Бош, но се затруднявам в избора си... кой инструмент на коя фирма да е.
kancho - специалист
нед яну 03, 2021 10:18 amkameno88 написа:
чет дек 31, 2020 7:28 pmkancho написа:
За марки на инструменти зависи от бюджета и предпочитанията ти (акумулаторни или кабелни).
Благодаря за изчерпателния отговор! Относно инструментите... искам нещо качествено, което да ми върши работа. Предпочитам инструменти с кабел, не знам дали опцията с батерия е по-добра... Насочил съм се към Макита и Бош, но се затруднявам в избора си... кой инструмент на коя фирма да е.
С две думи от собствен опит и от наблюдение по обектите - Макита правят най-добрите ръчни циркуляри (190 мм диск) . Dewalt настолния компактен циркуляр е много популярен. За герунг Хитачи, Бош, Макита са добри и си имат плюсове и минуси . За двата циркуляра моделите с 250 мм диск. Фестул за циркуляр с шина ако искаш да работиш с плоскости.
Бостич и Хитачи за пневматични пистолети, Бош за оберфреза, Файн осцилиращ инструмент, Метабо зеге .
torbalan - Дървен философ
И аз съм за Макита.
BLUEPUPIL - майстор
Като за начало бих си направил един малък и
един голям циркуляр; Бих си купил един/а
абрихт(плания) и няколко „четкови“ машинки
за фината работа. Явно ръцете те слушат и
набора от машини ще е достатъчен за направата
на това дървено стълбище.


Прикачен файл:
AS.jpeg


Дървеният таван дето си направил ми харесва
и за да не обърквам темата си задавам въпроса тук:

viewtopic.php?f=47&t=65713
шоп - майстор
пет яну 15, 2021 5:29 pmBLUEPUPIL написа:
Дървеният таван дето си направил ми харесва
Тавана е хубав, но все пак това е една обикновенна ламперия.

Според мен обаче се е получило много ниско и схлупено ( виж разстоянието над вратата)
Пропусната е паропреградата и е икономисано от скарата.
cvetomir_77 - специалист
Мое мнение за машините:

Фестул са номер 1 (не мога да си ги позволя за сега)
Makita и DeWalt са номер 2 за мен (вече купувам винаги Макита, тъй като цената е по-изгодна от DeWalt)
на 3-то място поставям Bosch и Metabo
Hitachi - номер 4.
За други марки от по-популярните в днешно време е по-добре да не говоря :roll: .

Тема "Стълбище - съвет за машини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: