• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Нещо много го превъзнасяте. Никакви предимства няма, дори има доста недостатъци
chapara - майстор
Д-р Йоткер в строителния смисъл😁 или защо едно нещо трябва да струва 1 лев, а не 100-1000лева. Дано сте ме разбрали, ако не, питайте.
kozl - майстор
нед яну 17, 2021 12:12 amLazarGanev написа:
Нещо много го превъзнасяте. Никакви предимства няма, дори има доста недостатъци
Опиши ги тези недостатъци.
Първият е известен - цената.
- Аз например в слънчевата система с пропилен гликол за топла вода подмених фасонни части и СК м-у медните тръби и серпентините на бойлера и ползвах конеца. Вякои от снадките с кълчища бяха прокапали. От 5.2018 до сега конеца държи.
- С конеца се работи по-бързо и по-чисто. Кълчищата дват фира по пода, после требва да се чисти.
- Стягането с конеца е по-лесно. Това може да се оспорва според зависи от количеството кълчища и дали имат смазка, както и при навит повече конец също навиването е трудно. И все пак сълчища + смазка са 2 операции, а конеца е в комплект със смазката.
- Прокапвали са ми след монтаж при проба уплътнения с кълчища, пък се случи и с конеца да прокапе та тука не мога определя кое по-добро.
zz_stefanov - майстор
Като казвате, че му е висока цената, тя е за 150-160 метра (зависи от марката), вие по колко навивате на фитинг 1/2, колко връзки успявате да направите с една макара?
Ползвал съм го малко, имаше един в служебния куфар на предишната работа.
Ясно че при тази единична цена няма да си купя за село или за вкъщи, но за интензивна работа е друго.
ky-kyy - майстор
Кълчища на тънко и плюнка - тва е :supz:
zz_stefanov - майстор
Так е, но си иска можене. Тати ме беше научил да навивам и подреждам кълчища натънко. Гледам обаче едни 'майстори' как навиват, всичко се избутва извън резбата.
ky-kyy - майстор
То никой не се е родил научен :) И аз така, мислех че колкото по-дебело навивам, толкова по няма да тече :lol: Колко съм съм споменавал мамата...Ама откраднах от един чешмеджия занаята, та понякога и с гледане се получава, въпреки оня лаф за кучето :lol:
chapara - майстор
Та да споделя за студена заварка на 32 години в нашата сграда. Парно, всички резбови сглобки, калчища с блажна боя. 0% теч.
Последна промяна от chapara на нед яну 17, 2021 5:03 pm, променено общо 1 път.
ky-kyy - майстор
Ех, преди 32 години как плюнчеха майсторите, а тва сегашното плюнчене ли е...Най -добрия лубрикант е плюнката, от Ку-куу да го знаете :supz:
Kondor1 - специалист
Кълчищата се раздуват от водата и оттам следва риск от спукване. Конецът не се раздува. Това е главната разлика, отделно външен вид, удобство и т.н. Моят минимален опит показа, че е добре в/у конеца да се сложи малко лента - дали да го държи или доуплътни не знам, но гол конец прокапва, а конец+лента не. Само лента за да не прокапе трябват доста навивки, които после водят до по-трудно завинтване.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Тефлонов конец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: