• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
maddoktor - специалист
ИзображениеЗдравейте
Изминаха доста седмици от както завърших един проект.
Преминах през доста различни схеми ( работеха всички ) но първоначално бяха с батерия и повишаващ генератор ( моя изработка )
Сега съм доволен от крайният продукт който вече не използва батерия а директно в електрическата мрежа .

Има си и плавно увеличение на напрежението през измерваният елемент .

Само трябва да се внимава с поляритета .
Но много лесно успявам да разбера работното напрежение на LED и ценер диоди както и глимлампа , защото достига 310V в изхода .

Прикачен файл

LEDTES~последна версия.JPG
kr1100 - майстор
Поради каква причина е цялото това нещо ?
sstefanov - майстор
Не е добре, ще те тресе тока.
maddoktor - специалист
вт яну 19, 2021 7:57 pmkr1100 написа:
Поради каква причина е цялото това нещо ?
Като не знаеш на какво напрежение работи даденият елемент -
изтъркана маркировка на ценер диод , а тези смд светодиоди които се произвеждат - има 3, 6 и по-високо напрежение
maddoktor - специалист
вт яну 19, 2021 8:11 pmsstefanov написа:
Не е добре, ще те тресе тока.
Така е - аз като сглобих генератора от 18650 батерия и постигнах малко над 320 волта / под 20ма
не внимавах и леко ме удари :)
То и китайските които се продават - един мой познат техник - не знаеше и взе да подпре в пръсти сондите и ги хвърли . Сподели че тая простотия го ударила . Аз му казах че то пише - ама той каза че надписите били много малки :)
maddoktor - специалист
Една гатанка :)

Интересно ми е дали някой от групата знае - защо ?
Схемта генерира 310V
При свързване към изхода да кажем на LED който работи на " 3 V " - защо не гръмва и дефектира въпросният елемент :)
sstefanov - майстор
Заради ценеровия пробив.
kozl - майстор
вт яну 19, 2021 8:21 pmmaddoktor написа:
Една гатанка :)

Интересно ми е дали някой от групата знае - защо ?
Схемта генерира 310V
При свързване към изхода да кажем на LED който работи на " 3 V " - защо не гръмва и дефектира въпросният елемент :)
Вероятно, защото или въпросния елемент е по-мощен от възможностите на схемата или тока е ограничен от VT2 под възможностите за гръмване и дефектиране на тествания елемент.
Ма все си мисля, че тази схема с ограничителен кондензатор С1 2,5 мкФ мое да опука доста елементи.
И схемата НЕ генерира 310V, а толкова се очаква да е максимума след изправяне на мрежовото напрежение през греца.
И все пак каква е кривата на максималния ток за различно напрежение на изхода?
И какви са тези ценерови диоди VD1 и VD2 дето работят с ток по-малък от 0,17 mA?
maddoktor - специалист
Ами понеже е Източник на ток .
И от закона на ом - ако аз огранича тока в една схема до работният ток на някой светодиод - то той няма да дефектира .
Взимам за пример тези енергоспестяващи LED лампи - вътре има поредица от последователно свързани smd led /
ако започна последователно - и проверявам един или 5 последователно свързани - виждам какво е тряхното работно напрежение ( Vf )
ако пък взема един ценер или няколко последователно свързани ( ако са 5,6v ) тогава виждам на последователно свързаните диода - тяхното сумарно напрежение на стабилизация .

Давам пример - правих рециклиране на една акумулаторна прахосмукачка . Исках да запазя двата Светодиода за индикация на зареждане .
Но не знаех на какво напрежение работят . Няма и схема . Ето как успях да я използвам тази машинка .

Значи схемата си работи и ми поага .
petromaniq66 - специалист
Всичко е ала бала. Какво значи работно напрежение на светодиод? Те работят с ток. И колкото повече вдигаш се покачва мощноцтта. Откъде знаеш, колко вата е сложил китаеца и какво охлаждане му е осигурил. Тъй, че си тествай на воля. Вместо толкова чаркалаци си сложи един готов едночипов лед драйвер и си играй с регулиращите токоограничаването елементи.
  • 1
  • 2

Тема "Светодиоден ценер тестер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: