• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

Бихте ли си купили български бойлер?

Анкетата завърши на вт яну 19, 2021 6:37 pm

76%
Да, безусловно
37
18%
Да, но само висок клас или по поръчка
9
Няма гласове
Едва ли, но ще си помисля
6%
Никога
3

Общо гласове: 49

nautilus33 - майстор
Благодаря ти! Теси не ги харесвам нещо- досега, който от моите познати си е купувал, все са имали проблем. Този, нашия, е на 15 години и досега само термозащита е сменявана. Но все пак ще помисля. По-рано гледах и един 200л на сънситем, с горна и долна. Явно ще трябва да избирам в такъв слуай между Теси и Сънсистем, щом казваш, че Елдом няма да ми върши работа в моя случай, или по-скоро ще ми излезе по-скъпо.
За котела- все още се чудя, но за да сложа термопомпа след време, трябва да има изолация на къщата. Проблемът е, че е двуетажна и е на границата със съседа(тука вече излизаме от темата за бойлерите). Той има долепена едноетажна постройка, която обхваща западната ми фасада изцяло до височина около 1,5м от първи етаж. Там, изолация няма как да сложа и се чудя дали няма да остана разочарован от сметките за ток с термопомпа. Единственото, за кото се сещам е, да сложа 2см фибран отвътрешната страна на тази фасада. Та, за това съм се насочил към котел, поне на този етап.
schuldiner - майстор
LazarGanev:
Та едни такива уж дребни, но много важни подробности не можаха да ги проумеят някои за 20 години.
nautilus33:
Теси не ги харесвам нещо - досега, който от моите познати си е купувал, все са имали проблем.

За мен непростимо през годините е било отношението на търговците/сервиза. Нивото на родните инженери не може да ме изненада. От тази, а и от другата тема успяхте да ме убедите, че нашето лошо не е по-лошо от чуждото, а напротив. Склонен съм да се съглася. Ще взема да си възобновя сондажа с термална вода. После ще мисля къде да я изливам.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт яну 12, 2021 7:40 pmnautilus33 написа:
Явно ще трябва да избирам в такъв слуай между Теси и Сънсистем, щом казваш, че Елдом няма да ми върши работа в моя случай, или по-скоро ще ми излезе по-скъпо.
Това, което исках най-много да ти наблегна е за литража - минимум 200л, а за марката - въпрос на вкус. Ако ще слагаш котел - само пелетен, никакви въглища
nautilus33 - майстор
Поизчетох доста снощи и да, ще е 200л със сигурност. но щом казваш, че и при Елдом нагревателя не е на мястото си, и трябва да се купува и монтира допълнително, ще трябва да избирам между теси и Сънсистем. Благодаря за помощта.
nelina_london - специалист
Гласувах "за" българското и поръчах 200л Теси стоящ,именно заради мястото на нагревателя.
Обаче...не мога да си обясня защо изходите на бойлера са 1цол,а прилежащите фитинги 3/4.Сега и преходници трябва да се купуват.Явно са го направили за по-сигурно,за да не си го инсталираш сам :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами то наистина не е работа за човек, за когото е проблем намирането на редукции :) . Например в комплекта има предпазен клапан, но няма възвратен клапан, така че наистина монтажа е за човек, който знае какво преви
nelina_london - специалист
Благодаря,г-н Ганев!
Наели сме човек за целтта,но е повече от странно бойлерните изводи да са с различен размер от окомплектовките към него.
resistbody - майстор
ср яну 20, 2021 8:52 pmnelina_london написа:
Гласувах "за" българското и поръчах 200л Теси стоящ,именно заради мястото на нагревателя.
Обаче...не мога да си обясня защо изходите на бойлера са 1цол,а прилежащите фитинги 3/4.Сега и преходници трябва да се купуват.Явно са го направили за по-сигурно,за да не си го инсталираш сам :-D
Имам 2 сънсистем, нагревателя е на средна точка...вероятно да грее само 150л..(в моя случай), аз ги позлвам на газ през серпентините.. единия дойде с фабрично пробита серпентина...

Какви са тея преходи ? всичко е на цол, че по лесно се заварява и голямото може да го намалиш, но обратно не става... ако трябва голям дебит...
LazarGanev - "Велик майстор"
ср яну 20, 2021 10:13 pmnelina_london написа:
но е повече от странно бойлерните изводи да са с различен размер от окомплектовките към него.
Няма нищо странно. Към него няма "окомплектовки", освен един предпазен клапан, който не се монтира последователно, така че според обекта изводите могат да се редуцират до нужния диаметър. За 200л бойлер в еднофамилно жилище няма нужда от повече от 1/2", но това е бойлер от профисерията, който може да участва в каскади в големи обекти, така че 1" си е напълно нормалед диаметър. Това е добре и от гледна точка на унификацията - мисля, че от 200л до 1000л изводите са еднакви.
nelina_london - специалист
Прав сте.Днес разгледах фитингите-точно клапан и още две "джиджавки".Но инсталаторът натърти за този един цол,защото на Сънсистем били 3/4 ти и изобщо досега не бил видял друг 200 литров с такива изводи.Отворите в изолацията не били хубави,потъвали ...и сега трябвало удължения да прави.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Бихте ли си купили български бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: