• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikolay_1 - специалист
Честито! Доста години отне но ми изглежда като подходящ буфер :) Пък и пази от дъжд и вятър :)

Цикленето на 8-9 минути е на най-ниската мощност или почти на нея, нали така ?
radius - майстор
Да, по вяло от това не може да работи. Към 700вт дърпа.
шоп - майстор
ср яну 13, 2021 1:55 pmradius написа:

Остава усещането, че ще харчи повече заради по-високата зададена температура на водата. Но при +5, 10, 13 С дали прави 28 или 32С на водата, разликата в КОП-а е малка,
Всеки един градус в повече към кондензацията сваля COP с 3%

При 4 градуса имаш влошаване на COP с 12%

Реално при теб влошаването е доста по-малко или дори няма влошаване, защото и при цикленето COP не е никак висок. Първите 2-3 мин системата влиза в работен режим и COP от 1 ца тръгва нагоре.
radius - майстор
За последния месец е дръпнала 440квч (към 80лв) със все вода за бойлера. Какво да оптимизирам!?
шоп - майстор
ср яну 13, 2021 8:01 pmradius написа:
За последния месец е дръпнала 440квч (към 80лв) със все вода за бойлера. Какво да оптимизирам!?
Срам ме е да напиша моя разход за отопление.
Така, че има какво да се оптимизира до разход 0 ( нула ) лева
В последният месец инсталирах още един нискотемперетаурен буфер 3200 литра. СНИМКИ
Топлим се само и единствено на нощна ел. енергия .
В момента монтирам едни 180 бр сл. колектори с вакуумни тръби, но не обичам да казвам хоп преди да сме скочили. Така, че снимки малко по-късно.

Прикачен файл

IMG_20210115_172831_resized_20210120_080959046.JPG

Прикачен файл

IMG_20210115_172755_resized_20210120_081110235 (1).JPG

Прикачен файл

IMG_20210115_172736_resized_20210120_081133160.JPG
radius - майстор
Теб очевидно те влекат експериментите в отоплението :lol:.
Той разхода няма как да е 0, щото и тия буфери са с пари. Мястото, което заемат също понякога участва в уравнението. За мен, дали гори 80 лв на месец или 40, е все едно, на фона на всички останали разходи.
Но пиши за вакуумните тръби, с тия летни зими напоследък, е перспективно.
шоп - майстор
ср яну 20, 2021 10:32 pmradius написа:
Но пиши за вакуумните тръби, с тия летни зими напоследък, е перспективно.
Ще пиша, имам си тема за тях.
Напротив, силата на вакуума е при голяма делта и студ навън. Там те бият плоските по ефективност. С тзи меки зими плоските стават переспективни май:-)
4799inpl64 - специалист
Като бурета вьв винарска изба си ги наредил!
bialk - специалист
radius, понеже и аз съм се ориентирал към термопомпа като твоята моноблок от UK (Ecodan 8.5 кв), а не ми се пълни цялата система с антифриз, се чудя дали е възможно да се разделят кръговете. Малкият кръг от ТП през серпентината на буфера (неръждаемо гофре DN20 ) да е пълен с антифриз, а големият (примерно буфер 500 литра отворена система и отоплителните тела - радиатори и конвектори) с вода. Дали тази термопомпа е в състояние да управлява такова изпълнение? Ако не става със серпентина, с пластинчат топлообменник възможно ли е да се получат нещата? Идеята на разделянето на кръговете е да се спести от пропиленгликол, да се увеличи на макс дебита през ТО на моноблока и той да се предпази от ръжда и други отлагания по системата.
radius - майстор
Има изискване за мин.количество течност, мисля 80л беше, това от една страна ще те спре. От друга, с това малко делта Т, ти трябват огромни площи за топлообмен и затова, за мен, не става добре с ТО.
Т.е. не вярвам да успееш да разделиш системата без голяма загуба на ефективност. Истината е да вкараш ТО на машината вътре (ако някой ти гарантира че няма да се влошат параметрите на ТП ) и да забравиш за гликола.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41

Тема "Буфер в ниско температурна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: