• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 19
Всички въпроси за вилата.
ZEDYCUS - майстор
Много добре се получава. Задължително си сложи подпорите(вържи попа :cool: ) бая конзолно разстояние се получава отпред на последната снимка. Да не те изненада снега. :partyman:
Sandman - специалист
Поздравления! Много яко ти се получава!
И с тая гора наоколо, супер!
kborisov - специалист
ср окт 28, 2020 12:51 pmZEDYCUS написа:
...Задължително си сложи подпорите(вържи попа :cool: ) бая конзолно разстояние се получава отпред на последната снимка. Да не те изненада снега. :partyman:
Точно там ще сложа горе една паянта и на страничната греда подпорка. Иначе си ходя отгоре без да мръдне (110 кила). Ама това много сняг може да събере. Имало е години над метър стига.
schuldiner - майстор
Красиво изглежда, но нищо не си казал за размерите на гредите, за светлите разстояния, за вида на крепежите... За подпирането - може да се сложи и временна подпора, за зимата само. Обаче както казваш метър сняг, то сигурно и клещи на ребрата ще трябват. Въобще, кой ти прави проекта? Много е кокетна и идеално се вписва къщичката, но дали е смятана поне приблизително...
kborisov - специалист
Размерите на гредите:
-основа, попове 10х10см
-ребра 5х10см през 55см
-било 6х14см
-колони 14х14см
(отчитам, че рендосването е понамалилo сантиметрите)
Основата е хваната за бетона с 10мм шпилки. Май са 5 броя. Шпилките са залети в бетона. Бетона го мазах с водно стъкло, където ляга гредата - да не "пие" вода.
Крепежите са винтове за дърво, възможно най-големите, и коларски болтове. 8 и 10мм - кое, където е приложимо.
Ребрата са ковани с един 20см пирон и 2 пирона по 10см под ъгъл. Ребрата са зарязани.
Сачака е 17мм, кован с усукани квадратни гвоздеи.
Светлото разстояние между колоните е около 2.5 метра, не е много, пък и е усилено отдолу, където ляга върху колоните.
Най-големия просвет е 3.6 м. Там съм усилил гредата - вижда се на снимката.
Засега си мисля, че клещи не трябват. Ще видим след първата зима какво ще си мисля :)
Разсъждавал съм за временна подпора, но реших, че няма нужда. Пък може и да го подпра (страх лозе пази).
"Проекта" е на основа опита от една барака, която не е мръднала вече 10 години. Освен това съм учил много съпромат, ама като видиш че нещо наистина върши работа си е друго ...
P.S. Трудното е, че мястото не е равно и трябваше да се прилепи до съществуващата къщичка. Затова тук-там има странни решения.
А това стърчащото отпред, където може да има проблем със снега, го реших в последния момент. Така дойдоха гредите и реших да не ги режа, за да пази суха камината.
kborisov - специалист
Това са крепежите, има и по-големи с шестограмна глава;
Прикачен файл:
ПокривКрепеж.jpg

Сложих мрежа на улука. Мрежите са два вида - "дърпана" и "плетена". Сложих плетена, с идеята да има повече "дупка" и по-малко "мрежа", обаче има склонност да се разплита, а да се огъват телчетата е пипкава работа.
Прикачен файл:
УлукМрежа.jpg

Нямам проблем с "конзолите".
Това е най-голямата. Сложих временна подпора. Като направя пещта, ще сложа постоянна.
Прикачен файл:
ПокривКонзола2.jpg

На билото добавих паянта:
Прикачен файл:
ПокривБило.jpg

Другата страна е къса и няма грижа:

Прикачен файл:
ПокривКонзола1.jpg
kborisov - специалист
Явно не съм случил на мрежа.
За два месеца на открито вече е ръждясала.

Прикачен файл:
UlukMreja.jpg
kborisov - специалист
Дойдоха прозорците.
За банята е PVC, за външната стена алуминий - цвят златен дъб.
И трите са под стряхата. Дъжд ще ги вали само в изключителни случаи.
Чудя се как да ги монтирам: изравнени по външната страна на стената, по вътрешната, или по средата.
И за трите мога да измисля аргументи. Не искам прашни полици отвътре, но се чудя дали няма да стои странно по вътрешната стена. Перваз отвътре няма да има.
burkov - специалист
За мен единствения плюс да са наравно вътре, е че можеш да отвориш прозорците напълно, без да закачат в рамкат в стената.
Бих ги сложил по-средата, за да се образува перваз и от двете страни, но зависи и колко е дебела стената.
На равно отвън не бих ги сложил защото ще дадат доста по-модерен вид на сградата, а цялостната визия мисля не го предполага в случая.
kborisov - специалист
Алуминиевите не се отварят. PVC-то пантите са на долния ръб и се очаква да не се отваря изцяло, но затова не се бях сетил - ще го помисля.
И трите са на сляпа стена и отвън няма кой да им се радва. По скоро ме вълнува отвътре визията.
Стената е 12см, алуминиевта рамка е 4см.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 19

Тема "Пристройка (Барбекю с пещ и баня)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: