• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Nichkata - помощник
Здравейте, отдавна следя форума и виждам, че е изключително полезен за всички ни. Дойде време да сменя пелетите с газ и реших да се консултирам за няколко неща с Вас.
Живея в Пловдив в еднофамилна триетажна къща с външна изолация 5см и алуминиева дограма с обикновен двоен стъклопакет.
За изчисленията на съществуващата ми инсталация, понеже изобщо не се бях сблъсквал с това досега се доверих изцяло на опита и практиката на майстора.
Отоплението в момента е с пелетен котел 35kw , метални радиатори Тип 22 , без бойлер.
Първи етаж се състои от коридор, кухня, хол, баня, тоалетна и перално помещение - около 50кв м
Втори етаж се състои от три спални, баня, тоалетна и перално помещение - около 52кв м
Трети етаж се състои от две спални - около 30кв м
Вътрешно стълбище - 60куб м
Това, което обмислям да направя е да се монтира едноконтурен газов котел и 200л бойлер със серпентина.
Ще кача изчисленията, които сам си направих понеже чувам и чета, че при газта трябва всичко да е добре разчетено за да не се учудваш после от високите сметки.
Това, което искам да Ви попитам е:
1. Котел с каква мощност ще ми е необходим ?(предлагат ми-Vaillant ecoTEC PLUS VU 246/5-5 ; Bosch Condens 7000iW 24/28 ; Viessmann Vitodens 100
34,9 kW ; VICTRIX 24 kW TT Plus)
2. Кой от всички предлагани ми по горе котли е за предпочитане ?
3. Радиаторите не са ли много презапасени с мощност?
4. Какъв бойлер и с какъв размер серпентина да търся ?
5.Къде е по добре да се монтира котела - в изба или в барака, която не е добре "опушена"

Прикачен файл

20210204_155851.jpg

Прикачен файл

20210204_155839.jpg

Прикачен файл

20210204_155829.jpg

Прикачен файл

20210204_155819.jpg

Прикачен файл

20210204_155807.jpg
Nichkata - помощник
Ето и останалата част от стаите
Благодаря Ви, предварително !

Прикачен файл

20210204_155937.jpg

Прикачен файл

20210204_155927.jpg

Прикачен файл

20210204_155915.jpg

Прикачен файл

20210204_155900.jpg
Едноконтурен или двуконтурен? Горе пише, че се е насочил към едно, с 200л бойлер, а долу е посочил и Боша, който сякаш не е такъв.
За посочената квадратура, етажност, топлоизолация- 12-14 киловата котленце.
За да не си помисли някой, че това е прекалено малко, напомням, че 14 киловатов котел може да изгори 38 лева за денонощие, за месец.....сезон.....Който иска да смята как топли и дали е съгласен да плаща толкова!
Nichkata - помощник
пет фев 05, 2021 5:14 pmТрифон П.Трифонов написа:
Едноконтурен или двуконтурен? Горе пише, че се е насочил към едно, с 200л бойлер, а долу е посочил и Боша, който сякаш не е такъв.
За посочената квадратура, етажност, топлоизолация- 12-14 киловата котленце.
За да не си помисли някой, че това е прекалено малко, напомням, че 14 киловатов котел може да изгори 38 лева за денонощие, за месец.....сезон.....Който иска да смята как топли и дали е съгласен да плаща толкова!
Здравей, котела със сигурност ще е едноконтурен, вероятно съм посочил грешен модел на Бош
sokolov.91 - майстор
С тия умрели радиатори и с тия занижени коефициенти на топлопреминаване сметките изобщо няма да излезнат.
В 15 квадрата стая 1 метър радиатор... :|
torbalan - Дървен философ
Защо бойлер при наличие на газов котел?
Самия котел не може ли да топли водата директно?

И при условие, че до сега си се греял с 35КВт котел, какво толкова има да смяташ.
Последна промяна от torbalan на пет фев 05, 2021 7:06 pm, променено общо 1 път.
sokolov.91 - майстор
пет фев 05, 2021 6:58 pmtorbalan написа:
Защо бойлер при наличие на газов котел?
Самия котел не може ли да топли водата директно?
Ако е двуконтурен може. Ама за 3 етажна къща да сложиш проточен бойлер е меко казано идиотщина.
Antonii - майстор
Ако останете на бойлер със серпентина, то мощността на серпентината не се взема впредвид при определянето мощността на котела.
torbalan - Дървен философ
пет фев 05, 2021 6:59 pmsokolov.91 написа:
... Ама за 3 етажна къща да сложиш проточен бойлер е меко казано идиотщина.
То срещу моята къща има 6 етажен блок. И там "бойлера" е проточен.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Газов котел с каква мощнос ми е необходим" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: