• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
jorko__82 - напреднал
Здравейте на всички, започвам строителството на малка къща/вила 63м2.Всички документи са на лице т. е. имам раз. за строеж. Идеята ми е освен основите, фундамента другото да изграждам сам с помощта на приятели. Попитах няколко човека занимаващи се с изграждането на основите но като погледнат проекта повечето ми казват че е много презастрахован, и почват едни предложения това да намалим другото да отстраним и почвам да се притеснявам. Прилагам проекта на основите. Само да кажа за почвата на парцела е около 30 см хумос след това ми казаха че е изветрял гранит, била здрава почва, не разбирам. Само да отбележа че няма да има втора плоча а ще е градоред между покрива и етажа.

Прикачен файл

Screenshot_20210215-215806.jpg
nikolov333 - майстор
Ако имаш количествана сметка за килограмите арматура в цялата конструкция мога да ти кажа, че 40кг желязо на м2 застроена площ е максимума в масовия случай с бетонна плоча на тавана.. Колко ти е денивелацията на терена и на колко ще е над терена основата на кота 0?

П.П.Видях ги вдясно в разреза..
Малко дебели са ти стъпките за колоните и тези чупки не знам защо сте ги искали.. Ако е проектирано по Еврокод става дебело, но с колоните 25х25 ме съмнява да е така. Все пак конструктора се подписва..
Руди - майстор
Основите са здрави, свързани и армирани.
Леко ми е прекалено и стъпки и ивични основи.
Оразмерени за 0,25 MPa, което е нормална почва,
изветрял гранит трябва да поеме повече, няма ли
геоложки доклад?
Колони 25/25 не бих ползвал за земетръсни рамки, че и
изобщо, освен за второстепенни постройки.
Настилка 10 см с ф6,5 върху насипа също не ми харесва.
Не казвам, че и така не става, и аз съм правил подобни неща
преди 20 години, сега ги правим по-здрави, с по-голям резерв.
И с други работи е така - с колите, с храните. Постоянно се
изисква по-голяма сигурност и качество. Което удря в цената.
nikolov333 - майстор
+1 и от мен за корекциите в червено.
jorko__82 - напреднал
вт фев 16, 2021 12:20 pmBLUEPUPIL написа:
UI.jpg
Благодаря на сички лотзовалисе. И аз мисля да го направя както колегата е очертал в червено, но трябва ли да променям плана,да не направя грешка и после :axe: :axe:
jorko__82 - напреднал
Toва е архитектурата и разпледелението.

Прикачен файл

Screenshot_20210216-181552.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20210216-181617.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20210216-181635.jpg
nikolov333 - майстор
Да трябва да се промени, но няма да стане, защото тази чупка е направена заради ограничителната линия за застрояване.. вероятно има кабели за високо напрежение наблизо или някакво друго ограничение... :? Може би е можело да се изтегли вдясно поне стената да бъде в линия или цялата къща да се позиционира така, че да се съобрази с нея.. За чупката доло в ляво, нямам обяснение..

Прикачен файл

IMG_20210216_185749.jpg
jorko__82 - напреднал
вт фев 16, 2021 6:52 pmnikolov333 написа:
Да трябва да се промени, но няма да стане, защото тази чупка е направена заради ограничителната линия за застрояване.. вероятно има кабели за високо напрежение наблизо или някакво друго ограничение... :? Може би е можело да се изтегли вдясно поне стената да бъде в линия или цялата къща да се позиционира така, че да се съобрази с нея.. За чупката доло в ляво, нямам обяснение..
Няма високо напрежение просто съседен парцел, и с цел понататашни проблеми е поставих е тъка. Имам възможност да е изтегля напред но горе в ляво ще загубя досто дворно место.

Прикачен файл

Screenshot_20210216-192754.jpg
nikolov333 - майстор
Но щеше да спечелиш по-голяма детска и паркинг зона от горе.. Плюс опростяване на кофража и конструкцията и фасадата като цяло.:idea:
Двора отпред ми се струва голям. Колко е загубата от горе. :?:
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси при строеж на малка спретната къщурка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: