• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте ,
Никой ли няма телефон на Емо?
Искам да Ви питам за нещо малко по- различно, а именно ТП вода вода. Някой знае ли, Емо занимавал ли се е с такова чудо или може ли да го питаме. Става дума пак за преработване на стар климатик, като за външна част използваме серпентина заровена около къщата.
Моля ако някой има връзка с този човек, нека да влезем в контакт. 0882203494
съб окт 15, 2016 12:41 pmdj_lubaka написа:
Здравейте колеги. Искам да се похваля, че и аз съм в клуба на термопомпите. След дълго чудене, реших да се отопляваме с термопомпа. Разгледах офертите за "истинските" термопомпи и щях да се откажа, но видях че може да се направи и от климатик. Апартамента в който живеем е 50м2 - спалня, хол с кухня, детска, баня и коридор. Всичките стени и тавани за изолирани с гипсокартон и вата. Прозорците са с тройно стъкло. Инсталацията е с полипропиленови тръби, като в кухнята под плочките съм положил тръби в замаската ( около 6м2 е кухнята). Свързах се с един колега от форума, който реши да направи инсталацията и по телефона обсъдихме каква машина да купя. Марките бяха Mistubishi, Fujitsu и Daikin. Спрях се на Daikin FTX50JV с номинал 5.8kW, защото топлинните загуби са около 4.8 - 5.0 кW. На 11.10.2016г пуснахме системата. Неможех да повярвам как този малък ТО, колкото два юмрука :shock: затопли панелни радиатори 1бр 1600х600,1бр 1800х600, подово 6м2, лира, бойлер 100л. и конвектор. Радиаторите са с електронни термоглави, програмирани на различни темп. в денонощието. Температурата навсякъде е от 21 до 24 С, жената е по тениска :lol: . Разхода за 5 дни е 30кW. За сега е повече от перфектно, но все пак истинската зима тепърва предстои. Ето и малко снимки:
. Може ли някакви координати на човека монтирал вашата система?
4799inpl64 - специалист
Софи че тук! На някой да му трябват вьншни тела, имам няколко осаки 12jl,здрави
ivan_ti - напреднал
Здравейте, някой има ли си представа, каква машина ще ми е нужна ТП, за да отоплявам къща на етаж и половина и бойлер 200л, със изградена система парно на пелети и панелни радиатори,. Котела е 18 киловатов, като за да достигна 45 50 гр в системата при +5градуса външен температура ми стигат 7 8 киловата мощност на котела. Нямам изградено подово за съжаление. Къщата е със пвц дограма и лека изолация от едно време. Горния етаж не се ползва както и половината от първия.
За много години, живи и здрави.
speka_rs - майстор
пон яну 03, 2022 11:07 pmivan_ti написа:
Здравейте, някой има ли си представа, каква машина ще ми е нужна ТП, за да отоплявам къща на етаж и половина и бойлер 200л, със изградена система парно на пелети и панелни радиатори,. Котела е 18 киловатов, като за да достигна 45 50 гр в системата при +5градуса външен температура ми стигат 7 8 киловата мощност на котела. Нямам изградено подово за съжаление. Къщата е със пвц дограма и лека изолация от едно време. Горния етаж не се ползва както и половината от първия.
За много години, живи и здрави.
Ами кристалното ми кълбо показва 8 кВт, ама не ти препоръчвам да събираш котел и термопомпа в една система, заради ръждата от котела. Трябва да се направи през серпентини.

п.с.
- кажи колко квадрати метра са тези етажи ?
- каква изолация имаш ?
- къде се намира къщата ?
- каква темпераратура се търси да се подържа ?
ivan_ti - напреднал
пон яну 03, 2022 11:25 pmspeka_rs написа:
пон яну 03, 2022 11:07 pmivan_ti написа:
Здравейте, някой има ли си представа, каква машина ще ми е нужна ТП, за да отоплявам къща на етаж и половина и бойлер 200л, със изградена система парно на пелети и панелни радиатори,. Котела е 18 киловатов, като за да достигна 45 50 гр в системата при +5градуса външен температура ми стигат 7 8 киловата мощност на котела. Нямам изградено подово за съжаление. Къщата е със пвц дограма и лека изолация от едно време. Горния етаж не се ползва както и половината от първия.
За много години, живи и здрави.
Ами кристалното ми кълбо показва 8 кВт, ама не ти препоръчвам да събираш котел и термопомпа в една система, заради ръждата от котела. Трябва да се направи през серпентини.

п.с.
- кажи колко квадрати метра са тези етажи ?
- каква изолация имаш ?
- къде се намира къщата ?
- каква темпераратура се търси да се подържа ?
1 ви етаж около 40 кв
2 ри етаж около 60 кв + баня 2,5 кв
Изолация на Северна страна фибран 2,5 см на кухня и 5 см стиропор на спалня, южната е без, панел със вградена изолация, къщата е с панели като блок в Бургас
Температурата която ни устройва е от 21 до 23 зависимост от времето навън. Лично 22 22,5 ми е най хубава.

Възможно ли е връзката между ТП и котела инсталацията да стане с топлообменик, пластенчат ли беше.
шоп - майстор
Не те съветвам да слагаш допълнителни топлообменници. Всеки допълнителен топлообмен влошава показателите на ТП
Тя така или иначе няма да има розови показатели, защото няма как да се грееш икономично с ТП и радиатори ( освен ако не са многократно преоразмерени)

У дома в една система от черни 2.5'' тръби са вързани последователно и успоредно 2 чугунени котела + 2 ТП вода вода. При монтаж на качествени филтри, които чистиш веднъж преди отоплителен сезон проблеми няма.
speka_rs - майстор
пон яну 03, 2022 11:41 pmivan_ti написа:
1 ви етаж около 40 кв
2 ри етаж около 60 кв + баня 2,5 кв
Изолация на Северна страна фибран 2,5 см на кухня и 5 см стиропор на спалня, южната е без, панел със вградена изолация, къщата е с панели като блок в Бургас
Температурата която ни устройва е от 21 до 23 зависимост от времето навън. Лично 22 22,5 ми е най хубава.

Възможно ли е връзката между ТП и котела инсталацията да стане с топлообменик, пластенчат ли беше.
Колега със тази изолация според мен 8 кВт отопление ще ти стигат до 0 градуса след това или по-голяма машина или си палиш котела. Само че ако искаш по голяма машина и искаш да е нова цените отиват като на оригинална ТП.
ivan_ti - напреднал
вт яну 04, 2022 9:25 amspeka_rs написа:
пон яну 03, 2022 11:41 pmivan_ti написа:
1 ви етаж около 40 кв
2 ри етаж около 60 кв + баня 2,5 кв
Изолация на Северна страна фибран 2,5 см на кухня и 5 см стиропор на спалня, южната е без, панел със вградена изолация, къщата е с панели като блок в Бургас
Температурата която ни устройва е от 21 до 23 зависимост от времето навън. Лично 22 22,5 ми е най хубава.

Възможно ли е връзката между ТП и котела инсталацията да стане с топлообменик, пластенчат ли беше.
Колега със тази изолация според мен 8 кВт отопление ще ти стигат до 0 градуса след това или по-голяма машина или си палиш котела. Само че ако искаш по голяма машина и искаш да е нова цените отиват като на оригинална ТП.
Донякъде съм съгласен термопомпата да се ползва в по топло време през деня, като застудее да се пали котела, но пък с тия цени на пелети се замислям дали да не мина изцяло на ток, с ТП или с още няколко климатика, със сигурност ще е по добре машината да има резерв. Какво ви е м ението за ТП преправена от климатик.
Последна промяна от ivan_ti на вт яну 04, 2022 1:01 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Тока се очкава да поскъпва. Не смятай нещата на цените от преди COVID-а. Ако термопомпата не е налична и монтирана си направи добре сметките с тока и за колко време ще се избие инвестицията.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15

Тема "Термопомпа от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: