• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Кумчо Вълчо - специалист
ср фев 17, 2021 2:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср фев 17, 2021 2:14 pmКумчо Вълчо написа:
... Твоето с вградена помпа ли беше, че за нея са ми въпросите?
Макар, че съм работил по инсталацията, котлето не е мое.
Няма помпа. Впоследствие бе добавена помпа, заради проблемна циркулация, в един от кръговете и на бойлера. Системата си работи гравитачно, а помпата е Грундфос 25/4.
Преди около две години, открих грешка в подвързването на тези кръгове, но вече нямаше значение. Мисля, че котлето е още здраво, макар и в окаян вид.
Ясно, въпреки всичко ще попитам. Един приятел има такова котле, монтирано в сутерена на къщата на баща му, от баща му около 1988г. Работи перфектно, както на гравитация, така и с помпа. Е, с помпа по-перфектно де. Помпата е заводси монтирана, оригинална, немска. Монтирана е на изхода на котлето, т.е. на топлата вода. Интересното е, че работи на байпас, но БЕЗ невъзвратна клапан??? Въпросът ми е, къде е интригата или по-скоро, какво пропускам аз? Може би помпата да е по-специална?
ср фев 17, 2021 2:41 pmКумчо Вълчо написа:
...Е, с помпа по-перфектно де. Помпата е заводси монтирана, оригинална, немска. Монтирана е на изхода на котлето, т.е. на топлата вода. Интересното е, че работи на байпас, но БЕЗ невъзвратна клапан??? Въпросът ми е, къде е интригата или по-скоро, какво пропускам аз? Може би помпата да е по-специална?
Така, то туй беше отдавна, но...
Имам някакъв смътен спомен за замръзване или повреда на помпа, ама ха де?! Май беше така.
Другото, за което съм сигурен- помпата беше вързана на вграден колектор с 4 или 6 извода, не помня цолажа на колектора. Колектора е долу, в ляво ,като си пред котлето.
Съвсем отделно са гравитачните вход и изход. Според думите на собственика- с две водни ризи(???!!!), което аз не го вярвам, но факт.
Нямам си на представа как е възможно да има две водни ризи. Бих могъл, но.....не ми се ходи там.
Нека приятелят ти сам да провери как са нещата. Ако е с колектори, като това, просто да отвори кранчетата и ще се разбере. Вероятно котлето е същото.
Мисля бяха два модела, като това е по мощното. 12 киловатово сякаш?!

Бягам си аз и си мисля- напълно логично е да е на 2 водната риза, нещо като мантел??? Котлето е с хоризонтални ходове, май 2. Колекторите никога не са били подвързани, та напълно възможно е помпата да се е повредила, защото е пускана на сухо. Това са само размисли.

Новата помпа е сложена на основният вход на котлето. вече 30 години е работило само в най неблагоприятен режим. Металният комин винаги е текъл от конденза. Яко котле излезе.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср фев 17, 2021 3:43 pm, променено общо 1 път.
Кумчо Вълчо - специалист
ср фев 17, 2021 3:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср фев 17, 2021 2:41 pmКумчо Вълчо написа:
...Е, с помпа по-перфектно де. Помпата е заводси монтирана, оригинална, немска. Монтирана е на изхода на котлето, т.е. на топлата вода. Интересното е, че работи на байпас, но БЕЗ невъзвратна клапан??? Въпросът ми е, къде е интригата или по-скоро, какво пропускам аз? Може би помпата да е по-специална?
Така, то туй беше отдавна, но...
Имам някакъв смътен спомен за замръзване или повреда на помпа, ама ха де?! Май беше така.
Другото, за което съм сигурен- помпата беше вързана на вграден колектор с 4 или 6 извода, не помня цолажа на колектора. Колектора е долу, в ляво ,като си пред котлето.
Съвсем отделно са гравитачните вход и изход. Според думите на собственика- с две водни ризи(???!!!), което аз не го вярвам, но факт.
Нямам си на представа как е възможно да има две водни ризи. Бих могъл, но.....не ми се ходи там.
Нека приятелят ти сам да провери как са нещата. Ако е с колектори, като това, просто да отвори кранчетата и ще се разбере. Вероятно котлето е същото.
Мисля бяха два модела, като това е по мощното.
Така ще стане. Ще намина тези дни да огледам лично. Аз съм го виждал котлето, но това за помпата, че е без невъзвратна клапа, той ми го спомена в случаен разговор, само че не бяхме в тях. Иначе самото котле, как да кажа, е поставено и то заводски в метален шкаф. Ако трябва ще го разкулачим, за по добър достъп. Мосюто е технически абсолютно образован,въпреки че не се занимава с инсталации от този тип, му се доверявам напълно за клапата, а и ми стана много интересно. Помпата пък се вижда донякъде и видът и е извънземен. И сигурно наистина е такава, щом три десетилетия работи безотказно. Ще ги проверя нещата и ще пиша.
Братчеда е палачорин. Ламарините на котлето бяха ампутирани до края на първата година и никога не са връщани. По видът на самият корпус не личи какво и как е направено вътре. Евентуално когато не работи и е почистено, да се погледне ризата вътре, като се гледат шевовете.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз имах такова котле, дори две. Едното беше само топлообменник - него го продадох за 120лв на един, който си купи и горелка, той му направи кожух и още си го ползва. Другото си го монтирах на при мен и то беше пълен комплект - с колекторите, както казахте и с помпа, която аз не монтирах, щото беше по-голяма от Вида :shock: . Помня, че имаше някакво голямо табло за управление, ама не помня на какъв принцип се управляваше. Спомням си, че имаше нещо много особено по хидравликата, но аз не спазих схемата. Още по-особен беше топлообменника и особено труден за чистене, затова го карах само на дървесни пелети. Даваше много голям разход и затова боднах газанализатотора - отчете ефективност 63% :shock: , което ме накара веднага да го сменя с Експерт, а там уреда показва ефективност 93%. Един приятел поръча да стоплим къщата на баща му, но ни хвърли някакъв казан и каза да слагаме него вместо котел. Умряхме си от смях като го видяхме, но той беше непреклонен и го монтирахме (на снимката), каза че баща му имал много дърва за изгаряне. След 2 седмици обаче баща му ми звъни и вика дай да мислим нещо, щото тая ламя ми изяде ушите - изгорих всички дърва в двора, ама всичко отива в комина. Викам добре - купуваш си горелка и ти подарявам котел! И му дадох моя, гедерейския. Остана много доволен - на харизано магаре петилата не се гледат :-D

Прикачен файл

Казан.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Кумчо Вълчо пита. Питанки около котле от ГДР." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: