• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 44
Всичко за този вид строителство.
nelina_london - специалист
Да,със Зендера сме,но HRV,не енталпиен.Докато сме в строеж,на финалната права, мъжът ми е забранил да го пускам,заради купищата прах и стърготини в къщата .Пробван е само 4-5 пъти по 30 мин,докато е било сравнително обезпрашено.
Това ни е първият рекуператор и няма как да го сравня с друг,за да съм обективна и от там да дам препоръка.Менюто е лесно,има вграден сензор за влага,температурни датчици и на 4те входящи и изходящи тръби,байпас,опция камина.Няма вградени датчици за СО2.Те могат да се монтират допълнително,както и сензори за влага на избрани от вас места.Имат смисъл при ERV.При няколкото замервания ,които съм правила ефективността е между 90 и 95%,за енталпийния по данни бе 86%..За ел консумацията писах. Предпочитам го пред Ховал,за който споделих,че наистина има смесване на потоците,от там миризмите .Дори в уикипедия пише,че при енталпийните от този вид , този процес е осезаем.
Вота,ей затова нашия бе проектиран с шумозаглушители,защото архитектът ни предупреди да избегнем неговата грешка.През деня ,дори и на максимална степен не се чува нищо в стаите,сега на най-ниска степен през нощта незнам как ще е.Тепърва ще споделям.Рекуператорът обаче се чува в коридора пред вратата на пералното,където е разположен,все пак под вратата има 1,5 см отвор.
nelina_london - специалист
съб фев 20, 2021 10:49 pmresistbody написа:
съб фев 20, 2021 10:33 pmbota156 написа:
Аз съм с тангра. С решетките регулирам, затварям отварям, сега не ги пипам от 2 години само за гости 1-2 пъти в годината.
Всекидневна 200 с 2 решетки. За спалните съм ги намалил на 150 или 160 ..
И най-големия проблем че е като локатор и всичко се чува из стаите. Допълнително изолирах с вата въздуховодите че за мене беше нетърпимо :)
Като имаш гости по добре отвори прозореца и не се занимавай с глупости.. системата трябва да се балансира с уред, такова отвиване и завиване няма да доведе до баланс вход/изход..
Съгласна!При теб как стои въпроса с първоначалното балансиране с решетките ли? При нас точно затова са ръчните клапи,ако някъде се наложи леко да се притвори.Предполагам ще намерим под наем от онези машинки,които замерват потока.
bulhomes2 - майстор
Анемометрите са по двайсетина лева. Защо под наем?
https://www.ebay.com/itm/Mini-LCD-Wind- ... SwhQhY0i4x

Сечението лесно се изчислява и със скоростта на потока се изчислява и дебита.
nelina_london - специалист
Благодаря!Мислех,че има някакви по-професионални,но щом тези вършат работа,ще сложа един в кошницата .
resistbody - майстор
То ако е за анемометъра, утре ще и дам моя... само трябва да си намери/направи една фуния и да се сментат едни работи.. https://i.ytimg.com/vi/MtklpK23lFc/maxresdefault.jpg

Ама според мен тея с перката не са точни, трябва си термо-анимометър (като тея в автомобилите)..
martin54 - помощник
съб фев 20, 2021 10:51 pmnelina_london написа:
Да,със Зендера сме,но HRV,не енталпиен.Докато сме в строеж,на финалната права, мъжът ми е забранил да го пускам,заради купищата прах и стърготини в къщата .Пробван е само 4-5 пъти по 30 мин,докато е било сравнително обезпрашено.
Това ни е първият рекуператор и няма как да го сравня с друг,за да съм обективна и от там да дам препоръка.Менюто е лесно,има вграден сензор за влага,температурни датчици и на 4те входящи и изходящи тръби,байпас,опция камина.Няма вградени датчици за СО2.Те могат да се монтират допълнително,както и сензори за влага на избрани от вас места.Имат смисъл при ERV.При няколкото замервания ,които съм правила ефективността е между 90 и 95%,за енталпийния по данни бе 86%..За ел консумацията писах. Предпочитам го пред Ховал,за който споделих,че наистина има смесване на потоците,от там миризмите .Дори в уикипедия пише,че при енталпийните от този вид , този процес е осезаем.
Вота,ей затова нашия бе проектиран с шумозаглушители,защото архитектът ни предупреди да избегнем неговата грешка.През деня ,дори и на максимална степен не се чува нищо в стаите,сега на най-ниска степен през нощта незнам как ще е.Тепърва ще споделям.Рекуператорът обаче се чува в коридора пред вратата на пералното,където е разположен,все пак под вратата има 1,5 см отвор.
Благодаря за отговора и аз чух нещо такова за миризмите и малко ме притесни това, защото смятам системата да смуче от полувкопания сутерне където ще имам котелно и малка сауна, от тоалетната за гости на партера + кухня и от двете бани на 1ви и 2ри над партер етажи, а в стаите само да нагнетява пресен въздух, та ако се пулучава смесване от тези помещения това няма да е никак добре. Колегата resistbody също има право, че ротационния има по сложна механика и повече потенциал да се счупи.

Можете ли да ми кажете каква е разликата м/у вашата HRV машина и ERV enthalpien, освен, че топлообменника на едната е енталпиен, Вие, защо избрахте HRV?
brum - майстор
Дето се борите за последните няколко процента и се чудите кое е по-добро - личното ми мнение е, че е все тая дали е 80, 90 или 95% връщаната енергия. Заради грешен монтаж съм на 60% връщана енергия и го забелязах инцидентно. Обаче да спиш и да не се събудиш на тежък спарен въздух няма равно.

Относно HRV или ERV - ако ви пука за влажността ERV-то е правилният избор. Зимно време ще пречи въздуха да се изсушава в студените дни, а лятно време ще помага да ограничите влагата от вън. Факт е, че дните в които това би оказало сериозно влияние се малко, но цените май не са много различни. При мен избора беше почти ясен - каката точно тръгваше на детска градина когато монтирах системата, а кашлящо дете и сух въздух не са приятна комбинация. Но да се има в предвид, че и ERV-то губи влага. Връща едни 80% влажност в добрите моменти, а другите си заминават навън.

Ама ако сметките са ми правилни за новата къща с ERVто ще трябват около 5-10 литра вода на ден през овлажнителите в студените дни за да поддържам 45% влажност, а с HRV около 4 пъти повече. А относно колко са ми правилни сметките - към момента по сметки и по количество вода в овлажнителите нещата съвпадат. Затова и в другата тема съм писал, че ще мисля за по-сериозно решение за овлажняване монтирано директно на подаващият въздуховод.

За балансирането на системата уреда се казва анемометър. В Алиекспрес има такива дето са доволно прецизни за да можеш да балансираш стаите една спрямо друга. Цените са повече от приемливи, ама самият процес е пипкава история.

За автоматичен контрол на потока съм го измислил, но не е сигурно дали ще го реализирам. Във всяка стая има CO2 сензор + сензор за влага + сензор за температура. На база на данните от тях управлявам серво мотори които отварят/затварят регулиращите секции (това дето е точно зад подаващите решетки на вентилацията). Инсталацията е положена вече - до всяка подаваща решетка има изведен кабел за да може цялата система да се управлява централно. Само дето това не е фабрично решение, а е "направи си сам" решение. На мен точно такива решения са ми хобито :) .

Това по-горе е ултимативното решение. На първо време ще е далеч по-просто. Къщата е на 2 етажа - 1ви етаж е кабинет и хол, на 2ри етаж са спалните. За начало ще управлявам две клапи които ще регулират въздуха към 1ви и 2ри етаж. И съответно на база на CO2, влажност, температура (и евентуално VOC) ще се вземат решения към кой етаж да пусна въздуха и на коя степен да работи рекуператора. Или още по-просто решение без сензори - от 20:00 до 09:30 подава въздух към спалните, а към хола подава от 08:00 до 24:00. От туй по-просто здраве му кажи. Загубите рязко падат с едни 40%.

И последно - сложете си HEPA филтър и активен въглен на входа на рекуператора. Хем ще пазите топлообменника, хем ще подобрите качеството на живота у дома. Нивата на PM2.5 у дома се движат между 2 и 5 докато не се готви. Като се готви нищо не спасява - чакаш рекуператора да навакса после.
nelina_london - специалист
С HRV сме,защото архитектът така посъветва,а той има наблюдения върху монтиран рекуператор от години.Писал е в темата.
Когато го купихме уреда преди 2 години, си нямах никаква идея как точно работи и какви са разликите.Не съм гонила проценти.
Все се надявам,че при една много добре изолирана къща,проектирана и изпълнена като нискоенергийна,въздухът няма да се пресушава толкова ,защото нуждата от отопление е по-малка.
martin54 - помощник
съб фев 20, 2021 11:56 pmnelina_london написа:
С HRV сме,защото архитектът така посъветва,а той има наблюдения върху монтиран рекуператор от години.Писал е в темата.
Когато го купихме уреда преди 2 години, си нямах никаква идея как точно работи и какви са разликите.Не съм гонила проценти.
Все се надявам,че при една много добре изолирана къща,проектирана и изпълнена като нискоенергийна,въздухът няма да се пресушава толкова ,защото нуждата от отопление е по-малка.
Може ли да споделите, кой е архитекта за да потърся постовете му и евентуално ако някъде е обяснена причинатта поради, която ви е повъветвал за HRV.
nelina_london - специалист
Този,към който се обърнахте в първия си пост :)
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: