• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 61
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
2metraninja - специалист
нед фев 21, 2021 9:20 pmPIP написа:
нед фев 21, 2021 9:13 pm2metraninja написа:


Моя майстор всъщност освен че строи за други хора, строи и за себе си. Почнал е от гипсокартони и довършителни работи майсторче, а сега има цяла бригада и хора за всички етапи по строителството и строи къщи за продаване. Купува парцели, вкарва в регулация, разпарчетосва, оправя там упита, пупове - каквото трябва, строи къщи върху тях и ги продава.
Трябвало е да си остане на гипсокартон, защото си няма и понятие от дървени конструкции, колкото и язвително да звучи.
Заеби язвителността, дай по-конкретно. Изброй кое в конструкцията не ти допада?
2metraninja - специалист
нед фев 21, 2021 5:42 pmЧираче написа:
Нищо чудно и ти да направиш така с тоя опит. :?
Преди 15 години беше много сложно да се снима в студио. То не бяха диапозитиви среден формат, барабанни скенери за по 30 000 долара единия, които ги имаше само в София и т.н. Поради тази причина, за да спестим едни пари във фирмата, в която работех, се заех аз да снимам продуктите. 15 години по-късно имам собствено фотостудио и снимам в 1 друго. Снимал съм за фирми като Кока-Кола, Ферари, ЕВН, Пежо, Форд, Ланчиа, Алфа Ромео, Бианчи, Стивънс, Витамин Уел и десетки други, кооито са по-известни в специализирани кръгове и не ми се изброяват.
PIP - майстор
Преди мен вече споменаха стрехата. От това, което се вижда от една снимка стенните столици, калкана и стрехата са бъркотия, средни столици и/или клещи въобще няма, по стените не се виждат никакви паянти. Имаш късмет, че при вас не пада много сняг, при нас в планината 2012г пропаднаха стотици покриви с подобни конструкции. Като се завърши повечето неща няма да се виждат, но си личи, че нямат опит.
2metraninja - специалист
Клещите още не са сложени, защото не е завършен покрива. По проект си ги има. Има и напречни гредички 5х5, които също не са сложени. По проект са и всички останали неща, както са ги дали архитекта и проектанта. Майстора изпълнява почти дословно каквото е в проекта. Архитекта си е с опит, и то даже е от Родопите, бил е главен архитект на община там, а там снегове падат сериозни.
По-в началото бях показал проекта, той още си е там, не знам дали си го погледнал, тогава никой не каза никаква критика за покрива, даже 1-2 казаха че е готин проекта. Единствено BluePupil имаше предложение да добавя метални колони, че гредореда му се видя слабичък.

Какво са стенни и средни столици?

Паянти ако имаш предвид диагонали, не се изискват ако има стенна обшивка с ОСБ. В случая дъските не мисля че са по-слаби от ОСБ-то. А ти какви паянти би сложил и как би ги реализирал с толкова големи прозорци? Аз знам как слагат американците диагонали, знам и с дъски, знам и с метални профили, но дали ще има нужда ако е обшита с дъски къщата и няма ли смао излишно да отслаби носещите греди да ги нарежа за да вградя в тях диагонали?
PIP - майстор
Стенни столици при теб се явяват дъските върху стените, на които лежат ребрата върху външните стени, които обикновено се оставят да стърчат (но не хоризонтално,както е при теб), както е билната греда. Твоя вариант не бих го ползвал за България. Средна столица е когато има носеща греда поемаща тежестта по средата на ребрата. Ако има клещи може и без тях, според зависи от сечението на ребрата, дължината им, наклона на покрива, района на къщата и т.н. конструктора го решава това.
Под паянти имам предвид точно тези укрепки по средата (трябва да са с ширината на вертикалните греди, не 5х5) и диагонали. С тия широки дъски донякъде може и без тях (диагоналите) понеже предполагам слагаш по три винта/пирона по ширината, но с плоскости ще е по-здраво.
Плановете не съм ги гледал.
2metraninja - специалист
нед фев 21, 2021 10:46 pmPIP написа:
Стенни столици при теб се явяват дъските върху стените, на които лежат ребрата върху външните стени, които обикновено се оставят да стърчат (но не хоризонтално,както е при теб), както е билната греда. Твоя вариант не бих го ползвал за България.
И майстора ми ги коментира тези къси гредички, които ще държат стрехата над тригълната част на външните стени. И даже по проект беше 30-40 см стрехата, аз му казах да я пусне 70 см. , което предполагам ще добави още напрежение там. Какво може да се направи малко да се засилят? Има ли значение че покрива ще е термопанел, който каквото съм чувал - малко или много си е самоносеща конструкция?
нед фев 21, 2021 10:46 pmPIP написа:
Средна столица е когато има носеща греда поемаща тежестта по средата на ребрата. Ако има клещи може и без тях, според зависи от сечението на ребрата, дължината им, наклона на покрива, района на къщата и т.н. конструктора го решава това.
По проект беше с битумни керемиди, което аз промених на термопанел, а след консулация с архитекта по телефона даже ми каза, че можело да направя ребрата по-нарядко щом ще е с термопанел. Дължината на ребрата е 5 метра и са 5х15 през 50 см в момента. Наклона е май 3:1 Има ли такова нещо? За 4 метра линейни се издига под метър. Мисля че е минималния наклон за битумни керемиди.
нед фев 21, 2021 10:46 pmPIP написа:
Под паянти имам предвид точно тези укрепки по средата (трябва да са с ширината на вертикалните греди, не 5х5) и диагонали. С тия широки дъски донякъде може и без тях (диагоналите) понеже предполагам слагаш по три винта/пирона по ширината, но с плоскости ще е по-здраво.
Имаше укрепки вкопани по средата на всички стени с греди 4х20, и нямаше диагонали никъде. Аз (тук майстора ме подкрепи) реших че защо да режа вертикалните греди по средата на 1 място за да вграждам в тях 4х20 като ще я обшивам цялата къща от горе до долу с 2.5х20 дъски?
Тези 5х5 които споменах са горе на покрива - вървят перпендикулярно на ребрата на покрива - за тях ще се монтира термопанела. Съгласен съм че с плоскости - понеже е едно цяло нещо - щеше да е по-здраво ако беше обшито, но по проект беше 1 см ОСБ-3. Колкото и да е добре че са големи цели площи, все си мисля че дъски 2.5 см ще са по-здрави от 1 см трески слепени с лепило. Относно винтовете, закрепям дъските с 4х60 винтове. Пробвах - дори на 1 винт, дъската се сцепва, винта остава непокътнат. Слагам навсякъде където минават върку греда по 2 винта, независимо колко наблизо може да са гредите. А по ръбовете на отвори - прозорци и врати - там по 3 винта на дъска инстинктивно съм слагал. 3 винта ли е стандарта?

Има ли смисъл да добавям диагонали където има по-дълги стени и какви да са те? Или поне между вертикалните греди по ъглите на къщата да сложа К-образно?
2metraninja - специалист
Виждал съм американците да ползват метални ленти за засилване на покривите и за диагонали, които да не се вкопават и мислех да ползвам такива. Намерих у нас едни, които са поцинковани и са 1.5 мм дебели и 25 мм широки, 10 метра дълги, с дупки да мога да ги накова от вътрешната страна на вертикалните греди на стените за диагонали. Мислех и ъглите на покрива да ги мина целите с такава лента, както и ребрата да ги хвана с такива ленти за горния венец, даже питах архитекта и той вика: ми добра идея е. Единственото ми притеснение е че са големи метални неща, по които може да кондензира влага, влезнала от вътрешността на къщата.

Прикачен файл

lenta.jpg
PIP - майстор
Твоя вариант на стрехата е за 30-40см и е за райони без сняг и не знаех, че се проектира и в Бг. При нас най-често е 60-90см и с цели греди. Аз бих махнал двете горни подложни дъски с дължина поне 1.5м (три ребра) и на тяхно място сложи цяла греда (ако я обличаш може и две дъски, но на обратно), която я пусни да надстърча.
Наклона ти е около 15 градуса като гледам снимката и след като ще слагате клещи явно затова няма средни столици, на твое място ако няма да ти пречат бих подрял клещите където се падат над стени. Просто да са опаянти колкото може по-добре, защототова сечение за 5м е сериозна дължина.
Укрепките на стените обикновено се правят от същия размер материал, от който са изградени стените. 1см осб е наистина несериозно, ставаше дума за поне 18мм. Колкото до броя на винтовете/пироните за тая ширина аз бих сложил по 3 винта – идеята е, че широките дъски предполагат извиване по жилите и 2 крайни държат в едата посока , средния в другата.
Ако ти се занимава може да сложиш диагонали, или по-лесно при ъглите сложи по 4-5 разпънки.
PIP - майстор
пон фев 22, 2021 12:08 am2metraninja написа:
Виждал съм американците да ползват метални ленти за засилване на покривите и за диагонали, които да не се вкопават и мислех да ползвам такива. Намерих у нас едни, които са поцинковани и са 1.5 мм дебели и 25 мм широки, 10 метра дълги, с дупки да мога да ги накова от вътрешната страна на вертикалните греди на стените за диагонали. Мислех и ъглите на покрива да ги мина целите с такава лента, както и ребрата да ги хвана с такива ленти за горния венец, даже питах архитекта и той вика: ми добра идея е. Единственото ми притеснение е че са големи метални неща, по които може да кондензира влага, влезнала от вътрешността на къщата.
Аз на моя покрив ползвах шини 60х5мм където правех наставки с лепене, като ги вкопавах с фрезата – основно на маите и средните столици по една от двете страни и болтове. В uk позлвахме подобни лентови шини, но целта там беше друга – да вържат гредореда със зидарията.
schuldiner - майстор
Щеше да си спестиш много от въпросите да беше погледал наживо кое как се прави. Само в един пост имаш пет /нефатални/ грешки - въпросът е принципен.
1. късите гредички нищо не носят. Защо не са пуснали столицата над стената както билната? Междинна /средна/ столица се монтира под ребрата, не е задължително да е подпряна надолу, ако носи едно ребро при стрехата, а е законтрена в пет-шест. Може да се ползват U-скоби като при подовия гредоред на USА-къщите. На 4 м светло е повече от задължително да има междинна, нищо че са 15 см високи ребрата.
2. На 4 м ребро метър било как го сметна 1:3? Минимумът е 1:6 до 1:7, ти очевидно си на 1:4. Въпросът е дали се цели снегозадържане за по-добра топлоизолация или обратното - да не прави лед, който е опасен и за улуците, и за хората долу. В Родопите няма алпийски покриви, да знаеш...
3. Никога не се зарязва носещ елемент! Диагоналите стигат до стълб, прекъсват и продължават оттатък по същата линия. Няма значение за тях че са прекъснати, силите се предават през масива. Може и с метални ленти на Х, това е идея на Руди, която много ми допадна. Тук добре си решил с 4х20, но не е най-правилното. Дори да си изпълнил всичко по проект, конструкцията задължително се тества. Допустимото отклонения по хоризонтала е нула.
4. Дъска с ширина 20 см хоризонтално не може да опаянти стената. Плоскостта е много по-добре заради геометрията й. Проблемът на осб-то е, че при зор се кърши на винтовете, а тънкото с изкълчва. Това не е гардероб, а къща, никакъв откат не е допустим.
5. Може да монтираш само на винтове, но едва ли си забелязал, че винтът преди да влезе в масива малко надига и дъските ти сигурно леко зяпат към гредите. По-надеждно е първо с пирони, а после с винтове. На 20 см дъска схемата е три на снадките и по два през греда, после три, пак два и т.н., това е за да не се издуе дъската, на около 2,5 см от краищата. Съотношението е на 2,5 дъска поне двойно в гредата - значи винт 6-7 см, а на тая дължина по-добре да е 6 мм. Като хващаш първия крепеж примерно вляво, веднага отиваш на десния край и вървиш отдясно наляво. Следващата дъска наобратно. Ако не внимаваш, милиметър по милиметър най-горе ще имаш бая разлика, щото 20 см не се натиска лесно като е крива.
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 61

Тема "Строя дървена къща с фрейминг в Пловдив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: