• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 44
Всичко за този вид строителство.
bota156 - специалист
нед фев 21, 2021 6:34 pmbrum написа:
Мислех го и аз за чистенето и не звучи много сложно с кръгли тръби. Закачаш прахосмукачка от единият край, а от другият пускаш дунапренена топка. Предполагам схвана идеята :) .
Трябва ти нещо такова. Да изжулиш залепналия прах и после да измучиш или най добре с компресор да издухаш.
https://bazar.bg/obiava-30433916/pochis ... dimootvodi.
Абе поне 1 ден гърч ще е
brum - майстор
Пффф, това е идеално. Четката изглежда да е мека и няма да надере метала. Много добра идея!
martin54 - помощник
Между другото покрай цялата дискусия се зачетох и за MITSUBISHI LOSSNAY модел LGH-35RVX-E изглежда не лоша машинка и е на доста добра цена, само 3300 лв от БГ, не разбрах само дали може да работи и като климатик, т.е. в топлите дни да изстудява допълнително външния въздух преди да го вкара в къщата, утре ще звънна на ClimaCom да поразпитам и за него.
resistbody - майстор
нед фев 21, 2021 11:11 pmmartin54 написа:
Между другото покрай цялата дискусия се зачетох и за MITSUBISHI LOSSNAY модел LGH-35RVX-E изглежда не лоша машинка и е на доста добра цена, само 3300 лв от БГ, не разбрах само дали може да работи и като климатик, т.е. в топлите дни да изстудява допълнително външния въздух преди да го вкара в къщата, утре ще звънна на ClimaCom да поразпитам и за него.
Няма такъв филм... само рекуператор е, може да добавиш климатик в потока, ама не съм компетентен да ти давам съвети..
nelina_london - специалист
Тъкмо щях да започна с "никой рекуператор не изстудява" и се сетих,че съм гледала едни на Зендер,май бяха comfocool(може и да бъркам),но те са само за студено.
Рекуператорите,които могат да се ползват лятото са с функция by pass ,или просто пускат външния въздух,когато той е по-студен от вътрешния,като не му отдават топлина.Той само преминава през рекуператора.
Инак изстудяването може да стане и с канален климатик,подвързван към рекуператора,но задължително и там трябва да се направи by pass.С други думи ,от рекуператора да има две отклонения с клапи-едното да преминава през климатика,другото не,за да не върти вентилатора на климатика и зимата,когато няма да е нужен.
Не е толкова просто обаче,защото naster,бе споменал,че и най-малкият климатик има доста по-голям дебит от рекуператора, и затова му трябва и още един въздуховод от някое сервизно помещение/коридор,от където да засмуква допълнително количество въздух.

Brum,опитах да сметна нещо по твоите последни изчисления и ми се получава,че с нашето HRV при 70м3/h ще губя точно същия литраж вода като при теб с 250м3 мощност.Бъркам ли някъде?
Значи всекидневно готвене(нещо на пара), вана и готово :)
Последна промяна от nelina_london на пон фев 22, 2021 8:22 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
Зимата климатика може да затопля въздуха след рекуператора. Ако работи на ниска мощност с голям СОР ще е по-ефективен от другите варианти на затопляне (газ, дърва, големи термопомпи и т.н.). Ако обаче дома е с климатици по стаите е излишно да се дублира системата.

На мен в главата ми седи идея за канален климатик след рекуператора. Но това ще се мисли след първото лято. И ако се сложи определено ще се ползва и зимно време, защото климатик със СОР 4 е по-евтино от водно подово на газ.

Иначе bypass-а на рекуператора е точно с тези цели - лятото нощно време е по-хладно навън отколкото вътре. И над определени температури се пуска байпаса за да охлажда жилището.

Премерих върнатата влага при 2ра степен на рекуператора (75м/3 при максимална 150м3/ч) и цифрите са значитено по-добри - 80%. При най-ниска степен ще се качи още повече. Върнатата топлинна енергия е около 82-84 процента или +-1% от спецификациите.
Последна промяна от brum на пон фев 22, 2021 8:25 am, променено общо 1 път.
nelina_london - специалист
brum,допълних поста си след твоя.Ще погледнеш ли въпроса ми?
brum - майстор
Brum,опитах да сметна нещо по твоите последни изчисления и ми се получава,че с нашето HRV при 70м3/h ще губя точно същия литраж вода като при теб с 250м3 мощност.Бъркам ли някъде?
Да, нещо такова се получава.
martin54 - помощник
пон фев 22, 2021 8:21 ambrum написа:
Ако обаче дома е с климатици по стаите е излишно да се дублира системата.

На мен в главата ми седи идея за канален климатик след рекуператора. Но това ще се мисли след първото лято. И ако се сложи определено ще се ползва и зимно време, защото климатик със СОР 4 е по-евтино от водно подово на газ.

Иначе bypass-а на рекуператора е точно с тези цели - лятото нощно време е по-хладно навън отколкото вътре. И над определени температури се пуска байпаса за да охлажда жилището.

Премерих върнатата влага при 2ра степен на рекуператора (75м/3 при максимална 150м3/ч) и цифрите са значитено по-добри - 80%. При най-ниска степен ще се качи още повече. Върнатата топлинна енергия е около 82-84 процента или +-1% от спецификациите.
За сега няма предвидени климатици, ще разчитам на много дебелата изолация от каменна вата и 38 сантиметровите тухли. Идеята ми беше ако все пак има вариант да се охлажда допълнително през горещите дни въздуха, който ще идва от системата, защото разсъждавайки върху написаното излиза, че лятото когато през деня навън е много по-топъл въздуха едва ли не машината няма да работи за да не вкарва по-топлия въздух отвън.
resistbody - майстор
Ако имаш сондаж, става да прекараш водата през един прост топлообменник и да охлаждаш леко.. то става и с много други системи, ама повечето са направи си сам..
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 44

Тема "Рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: