• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
radius - майстор
Определено северната страна е много по-здрава, но това не ме успокоява :wink:
mavryt4o - майстор
съб мар 20, 2021 11:52 pmradius написа:
Еди, знам че навсякъде го препоръчваш, но сега ме подсети да изкажа разочарованието си от него!
Сух на барут чамов материал. Импрегниран със скъпия праймер на Дуфа и 2, че дали не бяха и 3 ръце хибриден лак. Демек каквото можах направих. Това 2019 в края на лятото на детската къщичка. В момента западната страна, на повечето места, ако я драснеш с нокът, покритието пада с лекота. Няма люспи (доста е тънък слоя че да се люспи) , но е изпръхнало и няма здравина. Няма как да не съм разочарован, няма 2 лета.
Преди 1 г правих и парапета на терасата с него, ще огледам дали има признаци на остаряване.
Бохемит Естетик, но ПРОФИ, с който правих оградата изглежда много по-жилав и мазен, времето ще покаже,още е рано за изводи.
Аз правих с не Профи когато излезна масления им импегнатор, който уж не се люпи. Е за 3 години южно на слънце се олющи като гущер. На сянка е като чисто нов.
radius - майстор
На вид, цена, мирис, пипане и консистенция са доста различни, дано и като дълготрайност. :prayer:
denis_strandjaliev - специалист
Благодаря ви! Да, по принцип северната страна не е мръднала и е като нова единствено което е изгубила е по-лъскавия си цвят. Като цяло това което виждам е че предпочитате маслото. На колко години изисква освежаване или поне вие на колко време го правите? Поне по това което виждам да прави майстора мисля че я прави както трябва. Но все пак чисто като марки за какво да гледам? Имам още две питания:
- тъй като на места (не са много) един вид се е размекнало уплътнението на стъклопакета, може ли да се подмени самия стъклопакет? Двоен е.
- става въпрос и за самите уплътнения на дограмата. В момента са от тези старите дебели гумени които са здрави но с времето се втвърдяват и така е и тук и на места са разлепени и за туй мисля да ги сваля нацяло. Виждам обаче че в големите вериги продават едни мекички и лесни за монтаж или е по-добре да се търси от дебелото уплътнение? Какво е вашето мнение?
brick - специалист
нед мар 21, 2021 9:58 pmdenis_strandjaliev написа:
Благодаря ви! Да, по принцип северната страна не е мръднала и е като нова единствено което е изгубила е по-лъскавия си цвят. Като цяло това което виждам е че предпочитате маслото. На колко години изисква освежаване или поне вие на колко време го правите? Поне по това което виждам да прави майстора мисля че я прави както трябва. Но все пак чисто като марки за какво да гледам? Имам още две питания:
- тъй като на места (не са много) един вид се е размекнало уплътнението на стъклопакета, може ли да се подмени самия стъклопакет? Двоен е.
- става въпрос и за самите уплътнения на дограмата. В момента са от тези старите дебели гумени които са здрави но с времето се втвърдяват и така е и тук и на места са разлепени и за туй мисля да ги сваля нацяло. Виждам обаче че в големите вериги продават едни мекички и лесни за монтаж или е по-добре да се търси от дебелото уплътнение? Какво е вашето мнение?
Това са едни черчевета все пак, а не любима мебел. Вместо да реновирате веднъж дограмата и да забравите дълги години за нея, с маслото ще се абонирате за ежегоден труд и разходи по поддръжката й. Направи ли ви впечатление, че никой в темата не споделя реален опит с омаслена дограма, всички "щели да предпочетат"? Но решението си е ваше, и последиците също ще са само за вас.

За дълготраен ефект се ориентирайте не към лак даже, а към боя от по-висок клас за външна употреба. Не "Селт". Вероятно сте договорили с майстора някаква крайна сума за възстановяването и той е имал интерес да използва най-евтиния лак на пазара. Плащайте труда отделно, а лака/боята да е по ваш избор.

За гумените уплътнения на стъклопакета говорете с дограмаджии, те знаят за какво иде реч. Тези микропорести ленти по магазините изобщо не стават за целта, те са за уплътняване срещу течение. Самият стъклопакет ако е здрав защо да го сменяте?
mkocev - специалист
Всичко живо напоследък се прехласва по маслата, а резултата за външна употреба в сравнение с лака е относителен. За вътрешна определено са за предпочитане, поне според мен.
Съседа маза един чамов навес с масло преди една година и горе-долу се държи за момента. Бараката, обшита със сачак я маза с някакъв продукт на Бохемит, беше в метална кутия и май е с цвят. Няма и година по-късно, югозападната страна (която виждам от моя двор) на нищо не прилича....

Според мен, на дървен елемент като дограмата, е по-добре да са му запечатани порите, което с маслата не може да се постигне.
mavryt4o - майстор
Като цяло в случая красотата и ефективността не вървят ръка за ръка.Да обобщим. Стареенето на дървесината е в резултата на съприкосновение то и с слънчевата светлина от ултра виолетовия спектър. В комбинация с влага то се увеличава неколкократно. Най-добрия начин за предпазване е с препарати непропускащи свтлина демек плътна боя. Има измислени частици, които се добавят в лакове те да неутрализират у-ве лъчите но са по-малко ефективни. Това го четох снощи от учебника и се опитах да преразкажа накратко. 😁
mkocev - специалист
И аз съм на това мнение. Като най-компромисен вариант (от гледна точка на издръжливост) е хубав лак с оцветител.

При акрилните лакове, може първата ръка да се нанесе разредена 50:50 за да попие по-добре и да играе ролята на импрегнант, освен на покритие.

А някой знае ли аджеба каква е работата с т.нар. "яхтен лак", който обикновено се люпи след една година?
Скоро един пич ми каза, че понеже бил полиуретанов (не знам дали всичките "яхтени" са такива),.имал нужда от влага за да е еластичен и при продължително нагряване от слънцето "на сухо" се прецаквал.
cvetomir_77 - специалист
Преди около 7 години правих един навес. На около 500 метра от мен имаше дистрибутор на Бекер-Акрома (не е задължително да търсите техни продукти, даже мисля, че вече не се предлагат в България), взех си от тях воден лак за дограма и намазах гредите с него. И до сега изглеждат прекрасно все едно вчера съм ги лакирал. Три от гредите постоянно са на изложени на дъжд, слънце, сняг и каквото изобщо се сетите. С други думи - изключително доволен съм!
denis_strandjaliev - специалист
пон мар 22, 2021 9:28 ambrick написа:
нед мар 21, 2021 9:58 pmdenis_strandjaliev написа:
Благодаря ви! Да, по принцип северната страна не е мръднала и е като нова единствено което е изгубила е по-лъскавия си цвят. Като цяло това което виждам е че предпочитате маслото. На колко години изисква освежаване или поне вие на колко време го правите? Поне по това което виждам да прави майстора мисля че я прави както трябва. Но все пак чисто като марки за какво да гледам? Имам още две питания:
- тъй като на места (не са много) един вид се е размекнало уплътнението на стъклопакета, може ли да се подмени самия стъклопакет? Двоен е.
- става въпрос и за самите уплътнения на дограмата. В момента са от тези старите дебели гумени които са здрави но с времето се втвърдяват и така е и тук и на места са разлепени и за туй мисля да ги сваля нацяло. Виждам обаче че в големите вериги продават едни мекички и лесни за монтаж или е по-добре да се търси от дебелото уплътнение? Какво е вашето мнение?
Това са едни черчевета все пак, а не любима мебел. Вместо да реновирате веднъж дограмата и да забравите дълги години за нея, с маслото ще се абонирате за ежегоден труд и разходи по поддръжката й. Направи ли ви впечатление, че никой в темата не споделя реален опит с омаслена дограма, всички "щели да предпочетат"? Но решението си е ваше, и последиците също ще са само за вас.

За дълготраен ефект се ориентирайте не към лак даже, а към боя от по-висок клас за външна употреба. Не "Селт". Вероятно сте договорили с майстора някаква крайна сума за възстановяването и той е имал интерес да използва най-евтиния лак на пазара. Плащайте труда отделно, а лака/боята да е по ваш избор.

За гумените уплътнения на стъклопакета говорете с дограмаджии, те знаят за какво иде реч. Тези микропорести ленти по магазините изобщо не стават за целта, те са за уплътняване срещу течение. Самият стъклопакет ако е здрав защо да го сменяте?
Разбрах ви! Благодаря!
Като марка какво бихте препоръчали. Никога цената не ме е водела но като видях този Селт че е 7-8 лева кутията се досетих че няма да е нещо ок. Иначе да, така ще му кажа, аз да си взема материалите!
Колкото до уплътненията, става въпрос за тези които са на прозорците! А за стъклопакета, не че е за смяна просто има два които вътре все едно се е разтекъл силикона по края. Ще приложа снимки.
  • 1
  • 2

Тема "лак или масло за дървен стъклопакет? мнения" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: