Всичко за дърводелството
naistor - специалист
Прикачен файл:
prozorec.jpg
Здравейте,

Искам да направя подпрозоречни первази от дърво (слепени плотове или паркет най-вероятно) отвътре и да стават да се ползват и като пейки (евентуално и някакви облегалки може да се измислят). Прозорците са монтирани на външен ръб върху тухли поротерм 38 и оставащото място за первази/пейки е с дълбочина около 35см.

Тухлите имат дупки от горната си страна и не са нивелирани естествено - въпроса ми е как да се направи добра основа - дали да запълня дупките с пяна примерно първо и после да се измаже със замаска или теракол (с каква минимална дебелина?) за да се нивелира (не искам дупките да се запълват с циментови работи, че се прецаква изолиращата им идея) и върху това директно да се лепят слепени дървени плотове/паркет? Ако да - с какво лепило се лепи дървото?

Също друга идея е първо да се сложи OSB, но не знам дали това е нужно и по-добре? Ако се сложи OSB като подложка то с какво се лепи и дали ще нивелира и колко мин. дебелена ми трябва? После плотовете/паркета с какво се лепят върху OSB-то?

Или хем да се замаже, да се подложи с OSB и най-накрая дървения плот/паркет?
Предполагам наклон на первазите не е нужно да се дава?

Нямам идея как е добре да се изпълни, нито съм работил с дърво и горното ми го подсказваха разни майстори - в момента шпакловат отвътре и се готвят да боядисват, а това като не е готово ме притеснява, че ще се и изпонацапа всичко след като е боядисано и се опитам да разбера поне как е добре да се направи ,за да търся после решения.

Благодаря!
mrsch66 - специалист
Можеш да ги напълниш с пяна но дори и да ги оставиш така замаската ако не е като чорба ще влезе около 1 см. на нея можеш да лепиш дървени или пвц первази или паркет на нискоекспанзи пяна желателно е да имат нос на долу и крие някой кривини .
naistor - специалист
ср юли 07, 2021 8:37 pmbimbaeco написа:
Аз действах така
https://woodbg.blogspot.com/2015/10/blog-post_16.html
Благодаря, много образувателно .. (жалко, че видето на Том Силва го няма)

Значи ако прима, че отдолу имам гладка и нивелирана основа мога да ги залепя със силикон? Дали не е по-добре със полиуретанов уплътнител (като SIKAFLEX 11FC+ примерно)?

Имам и къде да ми направят дъската от чам - да ми я изрежат и рендосат като ще стане 44мм дебела след рендосването. И после по твоя начин да изрежа отстрани само и не знам дали ми трябва чело.
naistor - специалист
ср юли 07, 2021 8:03 pmmrsch66 написа:
Можеш да ги напълниш с пяна но дори и да ги оставиш така замаската ако не е като чорба ще влезе около 1 см. на нея можеш да лепиш дървени или пвц первази или паркет на нискоекспанзи пяна желателно е да имат нос на долу и крие някой кривини .
Добре, значи да не се потя с пяната да пълня. Замаската как мога да я направя нивелирана се чудя или това за друг форум? :)
Ще премеря дебелината, предполам не е проблем ако е по-малко от 5см .. че за подове гледам не обичат по-малко от 5см замазка.

нискоекспанзи пяна - имаш предвид като тази за лепена на изолация? ако е тя - няма ли да се разхлопа дъската се чудя след известен брой употреба?
chapara - майстор
Напълни дупките с фибран, така че да не влиза матерял. Сложи един нивелиран мастар на челото и заравни с гипсово лепило до 1 см. дебелина. Като изсъхне грундирай с дълбокопроникващ грунд СТ17 и после лепи с полиуретанов уплътнител.
naistor - специалист
чет юли 08, 2021 1:27 pmchapara написа:
...Сложи един нивелиран мастар на челото и заравни с гипсово лепило до 1 см. дебелина...
Още не съм избрал дървото - ако е плот или паркет ще е до 20мм, ако е чам 44мм. Ако е чам нали ще трябва дъската да опре в дограмата - няма да може да се подпъхне. С плот/паркет до 2см дебелина ще може и да се подпъхне... не знам как ще е по-добре. С подпъхването няма да има фуга отгоре, може би да е по-добре.

А от долния ръб на дограмата до тухлата ми се колебае между 3 и 5.5см разстоянието - не за един прозорец ами за всички прозорци това са мин и макс отстоянията.

Т.е. ако ще се подпъхва дърво под долния ръб на дограмата замазването на тухлите ще трябва да е с дебелина между 1 и 3.5см.
И ако с гипсовото лепило не е добре да е по-дебело от 1см ще ми трябва по-скоро замазка или?
chapara - майстор
чет юли 08, 2021 3:08 pmnaistor написа:
чет юли 08, 2021 1:27 pmchapara написа:
...Сложи един нивелиран мастар на челото и заравни с гипсово лепило до 1 см. дебелина...
Още не съм избрал дървото - ако е плот или паркет ще е до 20мм, ако е чам 44мм. Ако е чам нали ще трябва дъската да опре в дограмата - няма да може да се подпъхне. С плот/паркет до 2см дебелина ще може и да се подпъхне... не знам как ще е по-добре. С подпъхването няма да има фуга отгоре, може би да е по-добре.

дали от горе или отпред фуга все тая, ще го минеш с полиур.уплътнител

А от долния ръб на дограмата до тухлата ми се колебае между 3 и 5.5см разстоянието - не за един прозорец ами за всички прозорци това са мин и макс отстоянията.

височината я правиш еднаква спрямо дограмата

Т.е. ако ще се подпъхва дърво под долния ръб на дограмата замазването на тухлите ще трябва да е с дебелина между 1 и 3.5см.
И ако с гипсовото лепило не е добре да е по-дебело от 1см ще ми трябва по-скоро замазка илминимум 1 см., може и по дебело. Замазката не е добър изолатор за разлика от гипсовите продукти
naistor - специалист
чет юли 08, 2021 1:27 pmchapara написа:
минимум 1 см., може и по дебело. Замазката не е добър изолатор за разлика от гипсовите продукти
Разбрах, благодаря!
Значи гипсовото лепило като по-добър изолатор, а за влага (не би трябвало вътре да има влага или конденз от прозореца да може да достигне там) и здравина като за пейка има ли притеснения с него или?
chapara - майстор
Влага при добро испълнение, не. За здравина от няколко дупИта не се притеснявай.

Тема "Дървенни подпрозоречни первази (пейки) отвътре върху тухли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: