Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте,

В процес на покупка съм на апартамент ново строителство. На предпоследен етаж се намира, а над всяка наша стая на горния етаж се намира открита без покрив тераса. Строителя е от висок клас и беше предвидил по план слоя хидроизолация. Ние доплатихме да направят трети слой. Въпреки това продължавам да съм притеснен относно риска от протичане на тавана/стените след години. Затова съм твърдо решен да предприема допълнителни мерки.

В допълнение искам да отбележа, че апартамента ще има изградена професионална система шумоизолация (5-цифрена сума), която в никакъв случай не бих искал да пострада заради теч идващ отгоре. Накратко шумоизолацията представлява 3-пластова система, която се монтира на рамка изградена по подобие на гипс картоновите рамки.

В апартамента също ще има и вентилационна система, т.е. извеждането на влагата и проветряването няма да представляват проблем.

Това, което целя е да се създаде обстоятелство за застраховка против теч - дори да има такъв - то водата да бъде отклонена по пътя си, но да не идва към нашия апартамент.

Бих искал да разбера какви са вашите мнения относно поставяне на битумна или каквато и да е друга хидроизолация от вътрешната страна на стаята и доколко това е възможно?

Тук искам да отбележа, че повечето майстори с които съм се консултирал казват, че няма смисъл и че няма да има ефект, но без реално да дават аегументиран отговор защо. Което не приемам за истински отговор, а по скоро за отбиване на въпроса, поради некомпетентност.

П.С. Степента на завършеност на апартамента ще бъде:
СТЕНИ И ТАВАНИ – завършени до гипсова шпакловка
но ако гипсовата шпакловка представлява проблем за хидроизолацията, която считам за приоритет но. 1 - то просто ще бъде премахната. Така или иначе истинските стени ще са след шумоизолацията.
iliya_i - майстор
Според природните закони водата винаги се движи отгоре надолу. Като изолирате от вътрешна страна къде смятате да отведете водата. :?
Нагоре няма смисъл а и е трудно да я връщате.
kozl - майстор
Невъзможни щуротии няма.
Мястото на хидроизолацията е там където е положена. Тя пази следващите слоеве (зидария/стоманобетон, топло и шумоизолации и ... та до финиша отвътре.
И къде ще застане тази вътрешна хидроизолация и какво ще пази зад нея (по посока на проникване на водата) :?
Освен това на каква основа ще се закрепи тази хидроизолация отвътре :? Гипсова и варова не са подходящи.
Хидроизолация от вътрешната страна се прави по бетонови повърхности и то когато или външната не работи или по икономични причини.
Lutchezar - майстор
Понеже имах подобни проблеми, една от щурите ми идеи беше мрежа от датчици за влага на тавана над изолацията с цел предварително известяване за наводнение. :-D
Изграждането на вътрешна хидроизолация ще иска нивелирането ѝ, ще има и конденз и би се наложило система за оттичане все едно улуци да се сложат вътре.
След като ще има вентилация, тя ще следи и за влагата, най-вероятно ще има и система за рекуперация на въздуха, така че достатъчно интелигентни датчици и конфигурирана система ще алармират за евентуални проблеми.
Здравейте, във всички случаи контролираното отводняване би било за предпочитане отколкото прокапването където водата си намери място... В този смисъл съм чел за хидроизолация при отрицателен воден напор, т.е. ето това решение например:
https://izolacii.eu/remmers-hidroizolat ... den-napor/
Дали някой има опит с подобно решение?

@Lutchezar - бихте ли споделили повече информация за мрежата от датчици? По принцип рекупериращата система има възможност за свързване с датчици, но нямам представа какви са им цените и колко сложно би било. Затова може би е по-добре да се търси индивидуално решение
iliya_i - майстор
нед окт 10, 2021 3:36 pmkoeff написа:
Здравейте, във всички случаи контролираното отводняване би било за предпочитане отколкото прокапването където водата си намери място... В този смисъл съм чел за хидроизолация при отрицателен воден напор, т.е. ето това решение например:
https://izolacii.eu/remmers-hidroizolat ... den-napor/
Дали някой има опит с подобно решение?

@Lutchezar - бихте ли споделили повече информация за мрежата от датчици? По принцип рекупериращата система има възможност за свързване с датчици, но нямам представа какви са им цените и колко сложно би било. Затова може би е по-добре да се търси индивидуално решение
Ти чете ли го?
Започва така:
Сухите подземни части – сутерен и стени са основна предпоставка за здравословен начин на живот, за трайно ползване и дългосрочно запазване стойността на сградите.
Таван не се споменава никъде.
Здравейте, не съм специалист, но не бих разчитал на българския превод. В спецификациите на единия от продуктите пише, че представлява хоризонтална водна бариера за до 1.5 кг / м2 вода. Което не мога да преценя дали би било достатъчно. Може би при поява на лек теч би свършило работа до толкова, колкото да отложи появата на проблем вместо в първите 10 да е в периода 15-20 година на експлоатация. Такава прогноза ме устройва


нед окт 10, 2021 3:52 pmiliya_i написа:
нед окт 10, 2021 3:36 pmkoeff написа:
Здравейте, във всички случаи контролираното отводняване би било за предпочитане отколкото прокапването където водата си намери място... В този смисъл съм чел за хидроизолация при отрицателен воден напор, т.е. ето това решение например:
https://izolacii.eu/remmers-hidroizolat ... den-napor/
Дали някой има опит с подобно решение?

@Lutchezar - бихте ли споделили повече информация за мрежата от датчици? По принцип рекупериращата система има възможност за свързване с датчици, но нямам представа какви са им цените и колко сложно би било. Затова може би е по-добре да се търси индивидуално решение
Ти чете ли го?
Започва така:
Сухите подземни части – сутерен и стени са основна предпоставка за здравословен начин на живот, за трайно ползване и дългосрочно запазване стойността на сградите.
Таван не се споменава никъде.
шоп - майстор
нед окт 10, 2021 4:08 pmkoeff написа:
В спецификациите на единия от продуктите пише, че представлява хоризонтална водна бариера за до 1.5 кг / м2 вода. Което не мога да преценя дали би било достатъчно.

Помислета върху болдваното с червно!
Успехи и дано физиката вземе връх над емоцийте и взмемете правилното решение.

Успехи и в звукоизолацията за 10000 - 99999лв!

Аз лично съм песимист:-(
muhala - майстор
Най-важното е да се разбираш с комшията отгоре, защото ако протече, ще трябва да правиш ремонт на неговата тераса и тогава, не парите, а достъпа ще ти е проблем.
БТВ: Аз се отказах от един такъв апартамент точно заради тересата отгоре.
muhala - майстор
нед окт 10, 2021 4:08 pmkoeff написа:
В спецификациите на единия от продуктите пише, че представлява хоризонтална водна бариера за до 1.5 кг / м2 вода. Което не мога да преценя дали би било достатъчно.

1.5 кг вода са 1.5 литра вода. На 1м2, това прави точно 1,5мм. С други думи, абсолютно нищо.

Тема "Хидроизолация на стаи под тераса - отвътре" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: