Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
вт окт 19, 2021 10:53 pmushuaya написа:
Хехе, не съм под наем. Каналите са за стълбището в блока. Най-лесния вариант е да оставя техниците като прокарат интернета да си закрепят кабела както дойде, не вярвам да слагат канали. Та ми се искаше да е по-прегледно и удобно за ползване :)
Аз от години Домоуправител. Аман от тия кабелари :x
Кабелите паяжини, начукани с скоби с пирони или с телбода за кабели. То имаше и кабелен канал за оптика закован с телбода. Сега оптиката крепи канала :-D
Единствено само аз премахнах, до колкото можах изоставените паяжини от кабели по фасадата на сградата. Не че вътре в сградата няма изоставени, но аз нямам сили вече да се боря с тези паяжини. Коптор на ЕС. Нема ли организация, всеки кове къде му е удобно.
Когато правихме така нареченото саниране по сградите закрепвахме в общите части кабелни канали, което можеше да направи и стоворна ЕС, но....

Мое би се повтарям, ама прекратих договор с М-Тел за това, че кабеларите не пожелаха да използват наличния вграден кабел и искаха да си начукат кабелите с такера, при което незабавно ги изгоних.
Сега от Виваком ме ухажват за договор, ама аз не им се връзвам. Питам ги може ли по съществуващия ми оптичен кабел -"Няма проблем" отговарят по телефона. Но проблем има защото на другите абонати в сградата пускат само UTP- та. А и наличните вертикални, скрити в мазилка гофр. тръби се препълниха и има проблем в изтеглане на нови кабели, но вищо чудно кабелджиите да продължат с паяжините и там де до сега е немало.
И така абонатите сменят оператора, иде новия, кове кабели връз съществеващите и те така.

Сега в новите сгради има вградени 2 UTP-та и един оптичен кабел в собствени тръби и дано са достатъчни против паяжини :?

За лепенето с полиуретанов уплътнител:
Смятам, че кабелните канали ги лепи полиуретанови уплътнител, без да имам практика в лепене на такъв.За дапсе задържат докато стегне лепилото може да се ползват парчета двойно-лепяща лепенка или пирончета в мазилката. И да площта на залепване е от значение, колкото повече, толкова по голяма сила за отлепване ще е необходима.
fbr - майстор
ср окт 20, 2021 9:11 amkozl написа:

Смятам, че кабелните канали ги лепи полиуретанови уплътнител, без да имам практика в лепене на такъв.За дапсе задържат докато стегне лепилото може да се ползват парчета двойно-лепяща лепенка или пирончета в мазилката. И да площта на залепване е от значение, колкото повече, толкова по голяма сила за отлепване ще е необходима.
Не, че не съм лепил, лепил съм, но проблема не е в задържането до втвърдяване, а след това, отлепва се от границата между пластмасата и уплътнителя. Забележи, върха на пистолета за PU е от пластмаса и отлепването за ново ползване колко лесно става. Виж, ако направиш отвор в кабелния канал и направиш нит от PU няма късане. Канала се троши, но PU-то не пуска.
brick - специалист
Важен е видът пластмаса - всички канали, на които съм попадал досега, позволяваха и лепене, и боядисване.
Не мисля че ПУ е удачен избор за тази цел - втвърдява сравнително бавно, при зацапване трудно се чисти, по-скъп е. Има си монтажни лепила, евтини, хващат бързо, зацапано се бърше с мокро парцалче и са предоволно здрави за кабелен канал.
kozl - майстор
ср окт 20, 2021 9:25 amfbr написа:
ср окт 20, 2021 9:11 amkozl написа:

Смятам, че кабелните канали ги лепи полиуретанови уплътнител, без да имам практика в лепене на такъв.За дапсе задържат докато стегне лепилото може да се ползват парчета двойно-лепяща лепенка или пирончета в мазилката. И да площта на залепване е от значение, колкото повече, толкова по голяма сила за отлепване ще е необходима.
Не, че не съм лепил, лепил съм, но проблема не е в задържането до втвърдяване, а след това, отлепва се от границата между пластмасата и уплътнителя. Забележи, върха на пистолета за PU е от пластмаса и отлепването за ново ползване колко лесно става. Виж, ако направиш отвор в кабелния канал и направиш нит от PU няма късане. Канала се троши, но PU-то не пуска.
Вярвам ти.
Има различни пластмаси и нямам идея от какво са кабелните канали. Единствено с проба е най-сигурно.
Има лепила за полиетилен - скъпи са, поне тези де съм ползвал.
Купувах за 8 лв. 200 мл.л. монтажно лепило, което лепи полиетилен. Да залепи го, но за мен не достатъчно здраво. На опън не издържа, разлепи се. На срязване постигнах каквото търсех.
radius - майстор
Има специализирани лепила за ПЕ, ПП и ПТФЕ - 32мл за 50лв. Таман да си залепиш каналите :-D
ushuaya - специалист
ср окт 20, 2021 11:03 amradius написа:
Има специализирани лепила за ПЕ, ПП и ПТФЕ - 32мл за 50лв. Таман да си залепиш каналите :-D
Май ще се насоча към двоен скоч :)
radius - майстор
Със сода и бадемки обаче.
ushuaya - специалист
ср окт 20, 2021 4:05 pmradius написа:
Със сода и бадемки обаче.
Става :) :drinkers:
tundrata93 - специалист
вт окт 19, 2021 11:23 amLutchezar написа:
Ако е лек канала и кабелите с лепене. Ако е тежък с дюбели.
Аз ги лепя с лепило мамут на мазилка,на алуминиеви врати за чип устройства.

Тема "Закрепване на кабелни канали към стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: