Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, имам нужда от съвет. В къща на съществуваща стена, изградена от два реда тухли единички ще бъде направен отвор за врата. Над самия отвор ще монтирам готов шурц, за целта съм махнал единия ред тухли за монтаж на щурца. Проблема е,че след като направих място за щурца, отвора, който се получи е с височина 9см, а щурца е дебел 7см. Идеята ми е да монтирам щурца плътно до горния ред тухли, които остават над него, като го подпра в двата му края с нещо, примерно парче тухла, но отдолу там където ще стъпва на стените ще остане разстояние около 2 см. Това разстояние искам и трябва да го запълня с нещо, въпроса е какво да бъде за да се получи здрава основа, на която да стъпи самия щурц, а и да се получи здрава спойка между щурца и съществуващите тухли. Какво е най-удачно да се сложи-варова мазилка, циментово лепило или нещо друго. Ще съм ви благодарен за съвети.
Прикачен файл:
Щурц2.JPG
PIP - майстор
Временно го подпри с нещо твърдо – керемида, камък... които ги набиваш здраво да затегне. В краен случай забъркай земновлажен пясък/цимент. Като махнеш тухлите направи и от другата страна по-същия начин. След като направиш отвора подпираш и натягаш и двата щурца с подпори, сваляш тухлите на които лежат щурцовете в двата края ги заменяш с бетонно блочке (срежи едно на две), като целта е то да лежи и на двата ката тухли под него. Бетонното блокче пак с земновлажен разтвор (не използвай вар) и възможно най-тънко, целта е да е възможно най-твърда и плътна връзката. Ако стената е носеща е добре да викнеш конструктор, който има реален опит да огледа.
lyubohar - майстор
Колко е широк щурца?
Аз бих заврял няколко профила желязо(Г;П) под-над щурца и запълнил с циментов разтвор.
Като изсъхне правя същото и от другата страна.После махам тухлите надолу.
вт ное 16, 2021 11:12 amlyubohar написа:
Колко е широк щурца?
Аз бих заврял няколко профила желязо(Г;П) под-над щурца и запълнил с циментов разтвор.
Като изсъхне правя същото и от другата страна.После махам тухлите надолу.
12см е широк щурца. Обобщавайки мненията, мисля да изчистя хубаво отвора и да грундирам тухлите. Щурца ще го подмажа отгоре с циментово лепило и след като го пъхна в отвора ще го заклиня в двата края, за да прилепне плътно до горния ред тухли. Отдолу във фугата, в двата края мисля да подложа изрязани тухли и да подмажа хубаво с циментово лепило. След като всичко стегне, ще направя същото упражнение от другата страна и тогава ще свалям надолу. Мисля, че ще стане здраво и стабилно.
пон ное 15, 2021 1:39 pmPIP написа:
Временно го подпри с нещо твърдо – керемида, камък... които ги набиваш здраво да затегне. В краен случай забъркай земновлажен пясък/цимент. Като махнеш тухлите направи и от другата страна по-същия начин. След като направиш отвора подпираш и натягаш и двата щурца с подпори, сваляш тухлите на които лежат щурцовете в двата края ги заменяш с бетонно блочке (срежи едно на две), като целта е то да лежи и на двата ката тухли под него. Бетонното блокче пак с земновлажен разтвор (не използвай вар) и възможно най-тънко, целта е да е възможно най-твърда и плътна връзката. Ако стената е носеща е добре да викнеш конструктор, който има реален опит да огледа.
Благодаря за съвета.
brick - специалист
mitakat написа:
В къща на съществуваща стена, изградена от два реда тухли единички ще бъде направен отвор за врата. Над самия отвор ще монтирам готов шурц, за целта съм махнал единия ред тухли за монтаж на щурца.
Колко етажна е къщата и на кой етаж е тази интервенция?
Стената прилича на носеща - дали при това не е и противоземетръсна шайба?
Има ли поне бетонни колони тази къща (вероятно не)?

Даже да е допустимо в конкретния случай да се направи отвор за врата (което само инженер-конструктор може да каже след оглед), не трябва да се използва недоразумението "готов щурц" на Винебергер. Щурц за стени от плътни тухли се отлива на място от бетон с доста по-сериозна армировка.

Ако форумът имаше компетентен модератор, темата щеше моментално да отиде в коша.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср ное 17, 2021 9:20 ambrick написа:
mitakat написа:
В къща на съществуваща стена, изградена от два реда тухли единички ще бъде направен отвор за врата. Над самия отвор ще монтирам готов шурц, за целта съм махнал единия ред тухли за монтаж на щурца.
Колко етажна е къщата и на кой етаж е тази интервенция?
Стената прилича на носеща - дали при това не е и противоземетръсна шайба?
Има ли поне бетонни колони тази къща (вероятно не)?

Даже да е допустимо в конкретния случай да се направи отвор за врата (което само инженер-конструктор може да каже след оглед), не трябва да се използва недоразумението "готов щурц" на Винебергер. Щурц за стени от плътни тухли се отлива на място от бетон с доста по-сериозна армировка.

+1
ср ное 17, 2021 9:20 ambrick написа:
mitakat написа:
В къща на съществуваща стена, изградена от два реда тухли единички ще бъде направен отвор за врата. Над самия отвор ще монтирам готов шурц, за целта съм махнал единия ред тухли за монтаж на щурца.
Колко етажна е къщата и на кой етаж е тази интервенция?
Стената прилича на носеща - дали при това не е и противоземетръсна шайба?
Има ли поне бетонни колони тази къща (вероятно не)?

Даже да е допустимо в конкретния случай да се направи отвор за врата (което само инженер-конструктор може да каже след оглед), не трябва да се използва недоразумението "готов щурц" на Винебергер. Щурц за стени от плътни тухли се отлива на място от бетон с доста по-сериозна армировка.

Ако форумът имаше компетентен модератор, темата щеше моментално да отиде в коша.
Двуетажна е къщата, на първия етаж е, и е направен е оглед от специалист вече. Може да се направи тази интервенция, според него.И като казах готов щурц, не съм споменал, че този щурц е направен от мен с 4 пръчки оребрено арматурно желязо ф10 в него с бигли и бетон В30. Само не разбрах забележката за компетентния модератор и темата в коша.
Lutchezar - майстор
Според мен е модератор който би оценявал кога "направи си сам" противоречи на здравия разум, морала, законодателството и е опасно за живота :weedman:

Никъде по-нагоре не пише че сам си направил готовия щурц, освен това мисля че наистина трябваше да се налива на място...

Специалист не винаги е инженер-конструктор,
За да бъде всичко коректно трябва да се пише по-пълно и с подробности, тогава и отговорите ще са съвсем на място.
Имаше една поговорка: 'Правилно оформеният въпрос съдържа в себе си отговора. "
ср ное 17, 2021 9:55 amLutchezar написа:
Според мен е модератор който би оценявал кога "направи си сам" противоречи на здравия разум, морала, законодателството и е опасно за живота :weedman:

Никъде по-нагоре не пише че сам си направил готовия щурц, освен това мисля че наистина трябваше да се налива на място...

Специалист не винаги е инженер-конструктор,
За да бъде всичко коректно трябва да се пише по-пълно и с подробности, тогава и отговорите ще са съвсем на място.
Имаше една поговорка: 'Правилно оформеният въпрос съдържа в себе си отговора. "
Ок, приемам забележката и благодаря за съвета

Тема "Монтаж на щурц" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: