• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
svetlyon - напреднал
Здравейте, съседи са започнали подмяна на старите лампи по стълбището с такива с фотоклетка и датчик за светлина.
Досега схемата е била стандартна със стълбищен автомат и контактор в таблото и ключове на всеки етаж. Входа е 8 етажна панелка.
Лампите са подменени, но при опит да премахнат автомата и контактора са стигнали до задънена улица и незнаят как да захранят лампите.
Аз не знам каква е била схемата защото са разкачили кабелите от автомата и контактора.
Реално според мен трябва да се подаде директно фаза и нула до лампите, като датчика ще си ги включва и изключва.
В момента в таблото са останали 3 разкачени проводника, които не се знае за къде отиват и какви са.
Моля, ако някой има представа да даде съвет как да се проследят и как трябва да се вържат, предполагам по единия трябва да се пусне фаза, другия нула, а третия да е бил за бутоните?
Много теми има във форума, но не успях да намеря точна информация.
Благодаря предварително!

edit: Сега разгледах схеми на стълбищни автомати, дали не трябва да се пусне само фаза по едното жило, другите две да се изолират. Може би до лампите си има вече пусната нула?
sstefanov - майстор
Една пробна крушка и грамотен електротехник ще ви свършат работа много бързо.
Jacomo - специалист
Викнете си фирма за ел. услуги, докато не сте запалили блока. Такава промяна на ел. инсталацията на цял вход, в който живеят стотици живи хора и деца не е редно да се прави от неправоспособни и още по-лошо очевидно некомпетентни с материята хора. Това са мижави стотинки, разпределени по апартаменти.

Затова не се наемам да давам съвет.
muhala - майстор
Тия явно са големи аджамии. Аман от рационализации. Кабелите би трябвало да са три. Два за захранване на лампите и един за ключовете (общ с нулата).
Ако с три кабела не успяват да захранят лампите....
Остави ги да се оправят сами. Гледай да не пуснат фаза по кабела за ключовете.
floydogi - специалист
В нашият вход етажите бяха на няколко кръга и бая играчка си беше. По-добре си викнете техник, както казват по-горе.
krasi92 - майстор
Сега малко на тъмничко и като ви дернат кожичките ще доиде и светлото. Ако ръчкаш дет не ти е работа може и някоя бабка да бастисаш.
mironcho - специалист
Щом са успели да сменят осветителните тела, би трябвало да се оправят с трите проводника (ако схемата е била стандартна разбира се). Покажи им тази схема:

Прикачен файл

SA.jpg
SA.jpg (80.96 KиБ) Видяна 892 пъти
svetlyon - напреднал
Здравейте, оправих нещата. Както си мислех пуснах фаза по проводника към лампите, другите два ги изолирах и всичко е точно. Благодаря за мненията. 🍺
krasi92 - майстор
А нула от къде взе та да светят ламбите като си изолирал и двете.
fbr - майстор
Нулата отива самостоятаелно на лампите и бутоните. Нулата на релето е отделно и не е проблем да виси изолирано.
  • 1
  • 2

Тема "Преработка стълбищно осветление - проблем." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: