Напишете въпрос свързан със санирането.
windwalker78 - помощник
Здравейте,

На последен етаж съм и отгоре имам плоча 18см с хидроизолация и гранитогрес, над нея. Искам да си направя топлоизолация на въпросната плоча отвътре и се интересувам, какви възможно по-естествени материали за използвам и в каква последователност. Доколкото прочетох си мисля за следното:

-------------------------------------------------------------------
Бетоновата плоча
-------------------------------------------------------------------
Варова замазка 1-2 см
-------------------------------------------------------------------
Найлон
-------------------------------------------------------------------
Конопена Вата/Мултипор/Каменна вата 5 или 10см?
-------------------------------------------------------------------
Гипскартон
-------------------------------------------------------------------

Най-важно ми е да няма мухъл.
Мазилката от 1-2см ще помогне ли?
Какъв чист материал ще препоръчате за изолация и голяма ли е разликата между 5 и 10см?

Моля, за съвети от хора, които имат реален опит по темата.

Поздрави
chapara - майстор
Ако над вас е плосък покрив за ползване като тераса, то при всички случаи има поставена топлоизолация!
MamaMy - майстор
Най-естествената изолация е коркът или някое друг дървесен вид
5kof - специалист
вт дек 14, 2021 5:34 pmMamaMy написа:
Най-естествената изолация е коркът или някое друг дървесен вид
2013г купихме жилище на една от дъщерите на предпоследен етаж. Последният етаж са само студия. Довършителните работи бяха мой кахър. С майстора, който наехме решихме и изпълни вътрешна изолация с корк - тавани, външни стени. След 3 години се започна - теч от тавана, ужасен, наистина ужасен мирис на мухъл. С дете на 6 месеца се пренесоха при нас. И се започна: сваляне окачен таван,сваляне на изолацията от вата и корк от тавана. Обработка на плочата ( терасата на съседа отгоре) с хидроизолация, която "строителят" дискретно бе пропуснал. Екстрата миризма на мухъл намаля, но не изчезна. Това лято свалиха корка от изолацията на стените. Под корка - ЧЕРНИЛКА. Мухъл, смрад та не се знае. И в това живеят дъщеря ми с децата, и зет ми. Та моят съвет е помислете добре къде и за какво използвате корк. Имаме 4 жилища в София и провинцията. Всички подове са с корково покритие. Но никъде другаде не бих си позволил да използвам този материал. Още повече за изолация под мазилка.
Jacomo - специалист
вт дек 14, 2021 6:35 pm5kof написа:
вт дек 14, 2021 5:34 pmMamaMy написа:
Най-естествената изолация е коркът или някое друг дървесен вид
2013г купихме жилище на една от дъщерите на предпоследен етаж. Последният етаж са само студия. Довършителните работи бяха мой кахър. С майстора, който наехме решихме и изпълни вътрешна изолация с корк - тавани, външни стени. След 3 години се започна - теч от тавана, ужасен, наистина ужасен мирис на мухъл. С дете на 6 месеца се пренесоха при нас. И се започна: сваляне окачен таван,сваляне на изолацията от вата и корк от тавана. Обработка на плочата ( терасата на съседа отгоре) с хидроизолация, която "строителят" дискретно бе пропуснал. Екстрата миризма на мухъл намаля, но не изчезна. Това лято свалиха корка от изолацията на стените. Под корка - ЧЕРНИЛКА. Мухъл, смрад та не се знае. И в това живеят дъщеря ми с децата, и зет ми. Та моят съвет е помислете добре къде и за какво използвате корк. Имаме 4 жилища в София и провинцията. Всички подове са с корково покритие. Но никъде другаде не бих си позволил да използвам този материал. Още повече за изолация под мазилка.
Коркът не е виновен. Така описано е имало 2 проблема:
1. Под ватата и корка няма паропреграда, влагата е минавала свободно над ватата и корка, кондензирала е зад корка върху студената повърхност на плочата и се е развивал мухъл.
2. Отгоре е нямало хидроизолация и е протекло вероятно като са се компроментирали фугите на терасите отгоре след няколко зими.
Последна промяна от Jacomo на ср дек 15, 2021 10:00 am, променено общо 1 път.
шоп - майстор
Лично аз бих сложил 10 см мултипор.
Ако няма теч от покрива това е идеалният топлоизолиращ материал. Не гори, не е токсичен, поема и отдава влага според ситуацията и прави уникален микроклимат.
Пиша го от опит. Имам цял етаж изолиран със 7,5 см мултипор.
MamaMy - майстор
Като протече отгоре плочата, каквато и изолация да сложите все същия хой. Човека иска естествена изолация и аз му предлагам. Други условия не е посочил. :roll:
windwalker78 - помощник
вт дек 14, 2021 4:31 pmchapara написа:
Ако над вас е плосък покрив за ползване като тераса, то при всички случаи има поставена топлоизолация!
При всички случаи няма да поставят. За това съм 100% сигурнен, защото строителя ми го каза, че ще изпълни само двойна хидроизоляция, защото за 20 години не бил могъл да направи никъде покрив, върху който да се стъпва и да има топлоизолация. По негови думи до 2 години поддавала топлоизолацията и се нарушавала хидроизолацията и това водело до течове.
windwalker78 - помощник
вт дек 14, 2021 6:35 pm5kof написа:
вт дек 14, 2021 5:34 pmMamaMy написа:
Най-естествената изолация е коркът или някое друг дървесен вид
2013г купихме жилище на една от дъщерите на предпоследен етаж. Последният етаж са само студия. Довършителните работи бяха мой кахър. С майстора, който наехме решихме и изпълни вътрешна изолация с корк - тавани, външни стени. След 3 години се започна - теч от тавана, ужасен, наистина ужасен мирис на мухъл. С дете на 6 месеца се пренесоха при нас. И се започна: сваляне окачен таван,сваляне на изолацията от вата и корк от тавана. Обработка на плочата ( терасата на съседа отгоре) с хидроизолация, която "строителят" дискретно бе пропуснал. Екстрата миризма на мухъл намаля, но не изчезна. Това лято свалиха корка от изолацията на стените. Под корка - ЧЕРНИЛКА. Мухъл, смрад та не се знае. И в това живеят дъщеря ми с децата, и зет ми. Та моят съвет е помислете добре къде и за какво използвате корк. Имаме 4 жилища в София и провинцията. Всички подове са с корково покритие. Но никъде другаде не бих си позволил да използвам този материал. Още повече за изолация под мазилка.
Много благодаря за обратната връзка. Аз затова мисля и този найлон (паропреграда). Строителя ми каза, че ще сложи двойна хидроизолация. Към момента още не е поставил нищо и виждам, че на определени места има мокри петна покрай дъжодвете напоследък. Дано след време с хидроизолацията, това да не се случва и найлона да помогне.
windwalker78 - помощник
вт дек 14, 2021 7:29 pmшоп написа:
Лично аз бих сложил 10 см мултипор.
Ако няма теч от покрива това е идеалният топлоизолиращ материал. Не гори, не е токсичен, поема и отдава влага според ситуацията и прави уникален микроклимат.
Пиша го от опит. Имам цял етаж изолиран със 7,5 см мултипор.
Много благодаря! Дали баумит го предлагат това нещо. Откъде го закупихте, ако може на лично съобщение.

Тема "Съвет за изолация на каменна плоча отвътре" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: