• 1
  • 2
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
Здравейте! Скоро ще започна ремонт на кухненския си бокс.
Направи ми впечатление, че зад шкафовете и мивката има мухъл като се има предвид, че стената (на мивката) е североизточна и има прозорец, който почти винаги е отворен. А зад стената, която се пада перпендикулярна на тази, е банята. Нямам външна, нито вътрешна топлоизолация. Дограмата е Пвц.
Какво действие да предприема, за да се отърва от мухъла?
Старият ми кухненски бокс е целия с плочки (от пода до горните шкафове), да ги премахна ли, за да оставя стените да "дишат" и да сложа плочки само на гърба на кухнята, а стените зад шкафовете, "голи" или да сложа отново плочки (нови) от горе до долу?
Дали има вероятност влагата ми да идва от банята, която няма хидроизолация? ( ппс.банята също ще бъде ремонтирана)
Изключително ще съм Ви благодарен да получа някои от Вашите съвети! Благодаря!
chapara - майстор
съб фев 12, 2022 9:49 pmV.MW. написа:
Здравейте! Скоро ще започна ремонт на кухненския си бокс.
Направи ми впечатление, че зад шкафовете и мивката има мухъл като се има предвид, че стената (на мивката) е североизточна и има прозорец, който почти винаги е отворен. А зад стената, която се пада перпендикулярна на тази, е банята. Нямам външна, нито вътрешна топлоизолация. Дограмата е Пвц.
Какво действие да предприема, за да се отърва от мухъла?
Старият ми кухненски бокс е целия с плочки (от пода до горните шкафове), да ги премахна ли, за да оставя стените да "дишат" и да сложа плочки само на гърба на кухнята, а стените зад шкафовете, "голи" или да сложа отново плочки (нови) от горе до долу?
Дали има вероятност влагата ми да идва от банята, която няма хидроизолация? ( ппс.банята също ще бъде ремонтирана)
Изключително ще съм Ви благодарен да получа някои от Вашите съвети! Благодаря!
Първо оправи банята, второ махни базата на кухн.шкафове и проветрявай, после ще са коментарите, никой не знае ситуацията на жилището!
yanko78 - специалист
Аз имах същия проблем, само че, в спалнята зад гардероба. Строител ме посъветва да изолирам стената от към спалнята. Залепих 2 см фибран, шпакловах го 2 ръце и да чукна на дърво, мухъл няма.
chapara - майстор
И най вероятно сега конденза е м/у фибрана и стената.
yanko78 - специалист
нед фев 13, 2022 12:56 pmchapara написа:
И най вероятно сега конденза е м/у фибрана и стената.
И на мен не ми допадна първоначално идеята, точно поради тия опасения. Оставих гардероба над месец леко дръпнат от стената и за това време, нямаше никакви индикации за влага и мухъл. Предполагам, че фибрана, елиминира темпелатурните разлики в двете помещения и така не се появява влагата и мухъла.
Моята баня също е хидро изолирана. Другият вариант сойто може би бил по подходящ е, да се изолира стената в банята, преди хидро изолацията и лепенето на плочките.
preslav - майстор
нед фев 13, 2022 12:56 pmchapara написа:
И най вероятно сега конденза е м/у фибрана и стената.
Не е между фибрана и стената, а дори и да е там, какво от това. Теориите за точката на росата съм ги чувал, най-вече от хора, които също само са чували за "The dew point is the temperature the air needs to be cooled to (at constant pressure) in order to achieve a relative humidity (RH) of 100%. At this point the air cannot hold more water in the gas form. ... The higher the dew point rises, the greater the amount of moisture in the air.". Не ги виждам условията за поява на мухъл, особено ако фибрана е лепен с лепило на гребен, а не на топки.
kozl - майстор
съб фев 12, 2022 9:49 pmV.MW. написа:
Здравейте! Скоро ще започна ремонт на кухненския си бокс.
Направи ми впечатление, че зад шкафовете и мивката има мухъл като се има предвид, че стената (на мивката) е североизточна и има прозорец, който почти винаги е отворен. А зад стената, която се пада перпендикулярна на тази, е банята. Нямам външна, нито вътрешна топлоизолация. Дограмата е Пвц.
Какво действие да предприема, за да се отърва от мухъла?
Старият ми кухненски бокс е целия с плочки (от пода до горните шкафове), да ги премахна ли, за да оставя стените да "дишат" и да сложа плочки само на гърба на кухнята, а стените зад шкафовете, "голи" или да сложа отново плочки (нови) от горе до долу?
Дали има вероятност влагата ми да идва от банята, която няма хидроизолация? ( ппс.банята също ще бъде ремонтирана)
Изключително ще съм Ви благодарен да получа някои от Вашите съвети! Благодаря!
Излиза, че мухъл има по стената, която е външна, т.е. предполага се конденз. Срещу конденз, изолация, проветрение, нагреватели.
Влагата в помещението може да се намали с влагоотделител, но пък ако има източник, примерно от банята, няма да помогне.
Може би изолация на външните стени е най-подходящо.
А сградата къща ли е и ако да под кухнята какво има?
нед фев 13, 2022 2:38 pmyanko78 написа:
нед фев 13, 2022 12:56 pmchapara написа:
И най вероятно сега конденза е м/у фибрана и стената.
И на мен не ми допадна първоначално идеята, точно поради тия опасения. Оставих гардероба над месец леко дръпнат от стената и за това време, нямаше никакви индикации за влага и мухъл. Предполагам, че фибрана, елиминира темпелатурните разлики в двете помещения и така не се появява влагата и мухъла.
Моята баня също е хидро изолирана. Другият вариант сойто може би бил по подходящ е, да се изолира стената в банята, преди хидро изолацията и лепенето на плочките.
Добър вечер! Бихте ли ми обясни ли повече за това - "да се изолира стената в банята, преди хидроизолацията", тъй като все още навлизам в материята?
Бих изказал предположението си за изолирането, но бих желал да прочета Вашият отговор. Благодаря Ви!
пон фев 14, 2022 7:40 amkozl написа:
съб фев 12, 2022 9:49 pmV.MW. написа:
Здравейте! Скоро ще започна ремонт на кухненския си бокс.
Направи ми впечатление, че зад шкафовете и мивката има мухъл като се има предвид, че стената (на мивката) е североизточна и има прозорец, който почти винаги е отворен. А зад стената, която се пада перпендикулярна на тази, е банята. Нямам външна, нито вътрешна топлоизолация. Дограмата е Пвц.
Какво действие да предприема, за да се отърва от мухъла?
Старият ми кухненски бокс е целия с плочки (от пода до горните шкафове), да ги премахна ли, за да оставя стените да "дишат" и да сложа плочки само на гърба на кухнята, а стените зад шкафовете, "голи" или да сложа отново плочки (нови) от горе до долу?
Дали има вероятност влагата ми да идва от банята, която няма хидроизолация? ( ппс.банята също ще бъде ремонтирана)
Изключително ще съм Ви благодарен да получа някои от Вашите съвети! Благодаря!
Излиза, че мухъл има по стената, която е външна, т.е. предполага се конденз. Срещу конденз, изолация, проветрение, нагреватели.
Влагата в помещението може да се намали с влагоотделител, но пък ако има източник, примерно от банята, няма да помогне.
Може би изолация на външните стени е най-подходящо.
А сградата къща ли е и ако да под кухнята какво има?
Добър вечер! Да, за къща (тухлена) става въпрос. Под моя кухненски бокс има друг кухненски бокс, който е хидроизолиран - етажите са идентични.
Подкрепям мнението Ви, че е конденз.
Най-вероятно след 2-3 години ще направя външна топлоизолация, но на този етап смятам да съсредоточа ресурсите си в банята и кухнята.
Само ще добавя два въпроса: Случайно тези клапи против влага и мухъл биха ли помогнали?
Как мога да разбера откъде идва влагата, дали е теч от тръби, от самата баня ли е или външната стена пропуска (няма дървета или долепени постройки/пристройки до къщата)?
Благодаря Ви!
yanko78 - специалист
пон фев 14, 2022 7:18 pmV.MW. написа:
нед фев 13, 2022 2:38 pmyanko78 написа:
нед фев 13, 2022 12:56 pmchapara написа:
И най вероятно сега конденза е м/у фибрана и стената.
И на мен не ми допадна първоначално идеята, точно поради тия опасения. Оставих гардероба над месец леко дръпнат от стената и за това време, нямаше никакви индикации за влага и мухъл. Предполагам, че фибрана, елиминира темпелатурните разлики в двете помещения и така не се появява влагата и мухъла.
Моята баня също е хидро изолирана. Другият вариант сойто може би бил по подходящ е, да се изолира стената в банята, преди хидро изолацията и лепенето на плочките.
Добър вечер! Бихте ли ми обясни ли повече за това - "да се изолира стената в банята, преди хидроизолацията", тъй като все още навлизам в материята?
Бих изказал предположението си за изолирането, но бих желал да прочета Вашият отговор. Благодаря Ви!
Аз не разбирам, просто съм потребител, на който се наложи да се справя с проблемите.
Моите предположения са, че когато се къпем и обливаме/затопляме стената която е гранична със спалнята, се получава температурна разлика, която е причината за появата на мухъла.
Предполагам, че ако се изолира стената от към банята, пак с фибран преди полагането на плочките, стената ще е температурно неутрална и няма да се случват тия аномалии.
  • 1
  • 2

Тема "Влага в кухнята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: