• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
emosms - специалист
болт М6, означен с якост 6.8

нещо четох:

6 x 100 = 600 Mpa = 60 кг/ мм 2 (граница на скъсване)
за М6 имаме 28 мм2 * 60 = 1680 кг

6 x 8 x 10 = 480 Mpa = 48 кг/ мм 2 (граница на провлачване/ деформация)
за М6 имаме 28 мм2 * 60 = 1344 кг

Верни ли са тези сметки, сечението което смятам (площ на окръжност, радиус 3 мм), и дали е правилно преобразуването от Mpa в кг/ мм2?

Също, тези граница на скъсване/ деформация дали са за:
- опън, вкл. резбата - при вертикално монтиране на болт и окачен товар.
- срез - при хоризонтално монтиране на болта към стена и окачен товар.

Става въпрос за монтаж на лост за набиране.
Статично натоварване ~100 кг. Динамично - като се мърдаш, неизвестно...

Конструкцията е захваната за стената с 4 броя М6 (2 x 2)
Самата тръба, на която висиш, е окачена и виси на ...2 болта М6.
Тук ме притеснява, дали 2 броя М6 са достатъчни или да разпробия за М8. Или високоякостни М6..
inkovsv - специалист
1.Изчисляваш с нетно сечение на болта
2.Изчислителна якост на опън и срязване на болта 170 MPa = 17 кг/мм2
PIP - майстор
Аз имам инсталиран подобен лост (няма кой да го ползва :oops: ) и виси на една греда с по една 10мм шпилка от двете страни хванати с по два винта чрез скоба в гредата. 6мм ще издържи тежестта, но аз бих ползвал поне 8мм.
iliya_i - майстор
Не знам колко носи 6 мм болт по изчисления, но го късам на ръка с нормален гаечен ключ, с около 100 мм рамо.
emosms - специалист
И за горните 4 болта ли да е 8 мм?

Иначе, ако махна 1 мм от радиуса (резба стъпка 1 мм) и ползвам горната стойност от 17 кг/мм2, се получава около 200 кг на болт.
При 8 мм ~480 кг.

То и самия лост... купих някаква джаджа от спорт депо, която се запъва на касата на вратата.

Тръбата не е много дебелостенна, сглобено е оригинално с болтове м6, изработката иначе е хубава, с приятни ръкохватки от микропореста гума.

https://www.sportdepot.bg/product/body_ ... basic.html

Аз обаче искам да го монтирам като хората, на един трегер.

Натоварването върху огънатите тръби е по-сериозно, отколкото при запъване на каса на врата (дългата тръба поема така част от товара), и съм ги подсилил с две шини 25х3

Изображение
PIP - майстор
по-важно е да хванат дюбелите/анкерните втулки или каквото там ще ползваш за вертикалното хващане

Прикачен файл

77.jpg
emosms - специалист
Монтажа за стената е кофти....
На въпросния трегер е положена ел. инсталация, с проби открих участък, където няма мостов кабел.

Огънатите тръби се хващат за 12 мм плоскост от плътен... текстолит.
Самата плоскост се захваща за стената с 7 бр винтове Ф6, с болтова глава, малко по-дълги от дюбелите - 10х80, пластмасови.

7 дюбела, в една линия... Само в една хоризонтална линия можех да дупча.
Конструкцията окачена перпендикулярно на дюбелите
kozl - майстор
Като гледам снимката 6 мм е достатъчно. Ако сглобката не е оформена със специални легла, вероятно ще трябва да се подменят болтовете през някакъв интервал на употреба, защото от динамиката може ще се появят луфтове и болта ще започне да се срязва, което ще му намали сечението.
iliya_i написа:
Не знам колко носи 6 мм болт по изчисления, но го късам на ръка с нормален гаечен ключ, с около 100 мм рамо.
Няма еквивалент за сравнение относно натоварването при лоста, но може да се установи неква якост на разрушаване с динамометричен ключ. Тук във форума някой беше постнал клип за изпитания на шестостенни накрайници с динамометрична приставка с цел кои са най здравете битове. Но натоварването е различно и това не е критерий да се отрече сглобката на лоста с М6 болтове.
kozl - майстор
пет апр 22, 2022 9:20 amemosms написа:
Монтажа за стената е кофти....
На въпросния трегер е положена ел. инсталация, с проби открих участък, където няма мостов кабел.

Огънатите тръби се хващат за 12 мм плоскост от плътен... текстолит.
Самата плоскост се захваща за стената с 7 бр винтове Ф6, с болтова глава, малко по-дълги от дюбелите - 10х80, пластмасови.

7 дюбела, в една линия... Само в една хоризонтална линия можех да дупча.
Конструкцията окачена перпендикулярно на дюбелите
В предния пост имах в предвид връзката на лоста с двете конзоли.
Това захващане на конзолите в плътния текстолит ич не ми е ясно как е направено и колко ще издържи. Освен това текстолита е разпробит само в една хоризонтална линия и подредбата на дюбелите по този начин няма да работи добре срещу клатене.
Аз бих ползвал само два анкера М12 на лепене в бетона без текстолита, за да хванат огънатите тръби. Текстолита може да сложиш в долната част на огънатите тръби, защото там те ще натискат в стената, та да не подбият мазилката.
PIP - майстор
пет апр 22, 2022 9:20 amemosms написа:
Монтажа за стената е кофти....
На въпросния трегер е положена ел. инсталация, с проби открих участък, където няма мостов кабел.

Огънатите тръби се хващат за 12 мм плоскост от плътен... текстолит.
Самата плоскост се захваща за стената с 7 бр винтове Ф6, с болтова глава, малко по-дълги от дюбелите - 10х80, пластмасови.

7 дюбела, в една линия... Само в една хоризонтална линия можех да дупча.
Конструкцията окачена перпендикулярно на дюбелите
Дупките ги бий с лек наклон по възможност в различна посока, така като се свъжат една с друга посредством плоскоста ще се заклинят взаимно. Поне аз дупки в таван никога не ги бия идеално вертикално.
  • 1
  • 2

Тема "колко носи болт м6" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: