• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
bialk - специалист
Здравейте,
Как се монтира катоден отводнител Schneider Easy9 - 1P + N при двупроводна инсталация? Между фаза и PEN, като нулата не се свързва към арестора или трябва да се раздели PEN на PE и N и нулата също да се върже? Второто ми се вижда безсмислено, тъй като PE и N така или иначе са обединени в един проводник.

https://www.se.com/bg/bg/product/EZ9L33 ... v-20000-a/
hidrazin - майстор
пет апр 29, 2022 6:48 pmbialk написа:
... отводнител ...
Имаш някакво течове че ще отводняваш? :-D
Никак не се свързва. Тоя не е за твоя случай.
Е, по принцип може и се свързва между фаза и N но половината от катодния отводител няма да я използваш.
Избери си друг...
:partyman:
bialk - специалист
За жалост вече е закупен. Реших да заложа на Easy 9 серията, а те нямат 1P арестори. Закупил съм и допълнителен изключвател Easy 9, който се куплира с главния предпазител и го задейства при напрежение над 275 волта.

Фазата на L клемата е ясно, а нулата (PEN) на N или на клемата до L (земно) да вържа за да ползвам поне защитата на фазата?
hidrazin - майстор
пет апр 29, 2022 8:16 pmbialk написа:
... нулата (PEN) на N ...
:partyman:
bialk - специалист
Ето снимки на отводителя. Ако разделя PEN на PE и N и ги свържа на трите клеми на арестера, няма ли да е по-добре? И да добавя допълнително заземяване на PE шината.

Прикачен файл

20220429_211625.jpg

Прикачен файл

20220429_211402.jpg
krasi92 - майстор
Не ги дели а на PE 16 квадрата от шината на земното забоди
hidrazin - майстор
Е нали инсталацията ти е двупроводна? Ако ще правиш земно може по тая схема.
Но земното да е истинско и по-добре да го свържеш към РЕ (както са ти писали).

Прикачен файл:
1234.jpg
1234.jpg (7.65 KиБ) Видяна 1208 пъти

:partyman:
bialk - специалист
Забих един горещопоцинкован кол 1.5м в земята във водопроводната шахта. Шахтата е дълбока 70 см, колът достигна обща дълбочина 2 метра в земята. Успях да постигна 19 ома съпротивление, което надявам се ще се понижи, след като почвата улегне, понеже колът се наби почти на ръка. Реших да замеря и земното съпротивление на водопровода, който е с метални тръби от шахтата до захващането с главния водопровод - около 10 метра. Уредът показа 4.5 ома. Да свържа ли и водопровода към шината за изравняване на потенциалите? Засега мисля с кабел 16кв.мм да свържа кола директно с клемата земя на катодния отводител. А с още един кабел 16 мм2 да вържа кола към шината за изравняване на потенциалите. От тази шина с 6 мм2 многожилен кабел ще вържа нулите (PEN) на таблата - главно, АС и DC на инвертора. Правилно ли съм се насочил?

Прикачен файл

Screenshot_20220512-181622_Gallery_copy_576x1024.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20220512-181519_Gallery_copy_576x1024.jpg Показания на кола

Прикачен файл

Screenshot_20220512-181526_Gallery_copy_576x1024.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20220512-181611_Gallery_copy_576x1024.jpg Показания на ВИК

Прикачен файл

20220512_183815.jpg Шина за изравняване на потенциалите
bialk - специалист
Набих още един кол, свързах го с първия и получих 11 ома съпротивление. Измерих и напрежението между L-N-PE (моето земно), като показа следното:
L-N = 230v
L-PE= 240v
N-PE= 10v
Тези 10 волта разлика какво означават? Трябва ли да обединя моето земно с PEN на енергото за да изравнят потенциалите или да карам така? PE го ползвам само за катодния отводител.
Последна промяна от bialk на ср юни 01, 2022 6:46 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
За да разбереш дали си отВОДНил инсталацията се обърни към лаборатория - примерно контролен орган от типа “С”
Цените въобще не са стряскащи а твоите “измервания” кучетата ги яли - нямат никакъв статут.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Катоден отводнител на TN-C заземяване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: