Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Седя и мисля за лятото дето идва и за термопомпата дето се надявам скоро да се монтира. Та лятото подовото на теория може да се ползва за охлаждане. Въпроса е да не се образува конденз. Конденз се образува ако се премине точката на оросяване. А при мен конкретно е лесно да се разбере каква е точката на оросяване, защото стайните термостати мерят и температура, и влажност (че и са калибрирани за влажност).

Та въпроса е ако следният - ако точката на оросяване е да кажем 18 в при дадени условия, държа водата в тръбите на 20 и пода съответно се охлади до 24 (примерно) правилно ли разсъждавам, че няма да има проблеми и няма да се образува конденз?

Ако не разсъждавам правилно - как се пуска охлаждане през подовото и как се избягва конденз по пода?
ESPACE - майстор
Според мен правилно разсъждаваш обаче да не останеш само с един хладен под. Че студеното не е като топлото.
speka_rs - майстор
До колкото съм чел възможно е охлаждането с подово, но до колко е комфортно да ходиш по студен под.
torbalan - Дървен философ
:)
Ако ставаше - по хотелите само с подово щяха да се хладят...
шоп - майстор
Тегава работа, половинчата и некомфортна. Опитвал съм го у нас, като директно прекарвам 14-15 гр сондажна вода в подовото.

Виж като я прекарам през конвекторите е друга бира. И у нас хладно почти без пари и градината полята със затоплена вода:-)))

Чел съм за руски проекти с таванно подово, казват, че е успешно, но нямам преки наблюдия. Та ако не е късно-пусни по две тръби за конвектори и не забравят кондензната тръба също.
zz_stefanov - майстор
Подово отопление
Таванно охлаждане :-D
brum - майстор
За нови тръби е късно. Чета и пише, че не било най-комфортното. Влажен въздух бил по-неприятен от топъл въздух. А смъкна ли само температурата през подовото относителната влажност ще се качи.

За смъкване на влагата имам вариант - на изхода на рекуператора към къщата се слага един топлообменник вода-въздух и през него се прекарва студена вода.

Та имам посоки в които да мисля. Като минимум ще се пробва след като се инсталира термопомпата. Ще се направи една сметка каква е точката на конденз, ще се пусне с 2-3 градуса по-висока вода по тръбите и ще се гледа какво ще се случи.
nork - специалист
вт май 03, 2022 11:03 ambrum написа:

За смъкване на влагата имам вариант - на изхода на рекуператора към къщата се слага един топлообменник вода-въздух и през него се прекарва студена вода.
Какво се чудиш тогава? Помисли да се охлаждаш само с него.
вт май 03, 2022 11:03 ambrum написа:
Та имам посоки в които да мисля. Като минимум ще се пробва след като се инсталира термопомпата. Ще се направи една сметка каква е точката на конденз, ще се пусне с 2-3 градуса по-висока вода по тръбите и ще се гледа какво ще се случи.
Ще се случи случка, това ще стане :!:
Колкото и каквото да изчисляваш все на единият кръг ще има конденз, а реално, ако нямаш заровен датчик в замазката към термостата не знаеш Т която да изчисляваш. Ефекта ще бъде замазката да глътне водата от оросяването преди да разбереш, че се случва нещо. На есен ще питаш що не топли това подово :axe:
brum - майстор
Каква случка ще се случи ако точката на конденз е 18 градуса, а водата в подовото е на 20 градуса?

1) Ще има конденз в замазките?
2) Няма да охлади достатъчно стаята?

Отделно за да има влага в замазката тя трябва да влезе от някъде. Като имаш паробариера под и над замазката това трудно ще се случи.

А ако случайно направи конденз и поеме влага ще изсъхне като почне да се топли зимата. По същият начин по който е успяло да дръпне влагата.

С рекуператора е същият проблем - конденз от външният край на тръбите. Ако бяха изолирани с микропорест гума това потенциално щеше да е слабо изразено.

Проблема с тръбите на рекуператора го има и с тръбите за студената вода. И по тях тече студена вода. Зимно време правеше конденз по кранчетата под чешмите. Какво става вътре в стените не знам. Нямам контакт на удобно място, че да бръкна там и да видя. С термокамерата поне не се виждат студени петна там където са тръбите.
Hursa - майстор
Мисля, че трябва въпроса да е друг.
Може би въпроса е - при външните температури лятото, каква ще е средната температура на повърхността на "охлаждащото подово" за да е комфортно в помещенията.

Тема "Охлаждане с подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: