Всички въпроси за вилата.
valentyno - напреднал
Здравейте, както си личи и от заглавието ме озари идея да си направя подземна пещ :) (защо предпочетох подземна, не мога да кажа със сигурност). Ще споделя няколкото стъпки, които вече предприех и ще се види, къде сега са ми "чуденките" и с радост и благодарност ще приема съвети. Дупка вече изкопах, направих една замазка на дъното, снабдих се и с огнеупорни тухли и вече предприех иззидването им. Имам около 15 см празно пространство между тухлите и пръстта и първоначално мислех да излея бетон, който от една страна да залепи тухлите и да подсигуря странична здравина и якост. Да обаче, бетона поглъща топлината и сега мисля да сложа пласт каменна вата и да върна пръст за да уплътня (тук съм в неяснота). За последния ред тухли, мисля да направя кофраж и да залея с бетон, за да стане като пояс и вече на него да слагам капак. Да обаче се чудя и капака от какъв материал да е? Ще приложа няколко снимки, за да се добие представа.

Прикачен файл

IMG_20220430_191450_copy_868x1160.jpg

Прикачен файл

IMG_20220430_173307_copy_985x1311.jpg
шоп - майстор
Ватата няма място в земята. От влага и дъждовна вода за кратко време ще се напои и скапе.

Пясък, бетон, земя...с това запълвай.
kr1100 - майстор
пет май 06, 2022 8:14 amшоп написа:
Ватата няма място в земята. От влага и дъждовна вода за кратко време ще се напои и скапе.
Нали е импрегнирана ? Против влагата . Поне на Рокуул е импрегнирана.
Andri01 - майстор
Как и за какво се ползва тази "подземна пещ" , какво и е преимуществото пред обикновената пещ?
miliad - майстор
Интересен подход на действия.
И на мен ми е чудно какви плюсове има това начинание пред традиционото за нашата територия изпълнение..
Печене в дупки в земята съм гледал по НП филми, ама в ония държави-банановите. И усилията се ограничават до дупка в земята и камара камъни. Тоест плюса е бързина и мобилност.
Но все пак, ако не се получи функционална пещ , ще е чудесно темпериран склад . Необходим е само добър термоизолиран капак.
schuldiner - майстор
Не съм почитател на агнешкото, обаче подземната пещ е баш за такива работи. За гювеч също. Готви се много дълго без достъп на кислород, т.е. капакът е плътен. Виждал съм изпълнения като на саркофаг - много тежък плосък камък. Ама тая пещ е големичка и камъкът/плочата ще гони тон. Може би е вариант ламаринен капак от две части или с механизъм за вдигане...
Мисля, че пръст/глина е достатъчно за запълването. Целта е да се запази топлината на вече силно загрята пещ, а ватата или друг изолатор ще намали акумулиращата способност. Мястото на изолацията, ако изобщо има нужда, е над капака.
kborisov - специалист
Най-лошото на "подземна" е влагата. За това трябва да се вземат мерки.
Тези "неща" https://www.youtube.com/results?search_ ... 1%87%D0%B0+
имат дупка отдолу за въздух.
Пробвал съм да пека агне в земята - много зор, много огън, много чакане .... и накрая остава сурово.

Тема "Подземна пещ - идеи и съвети." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: