• 1
  • 2
Всички имаме коли, нали ?
barakuda - специалист
Старата ми кола стои на паркинга пред блока от 4г.,вярно не я ползвам,гумите са паднали,но си плащам данъка.Днес получавам известие,че ако не я премахна в срок,ще ми я репатрират и разфасоват.Пак повтарям че данъка е платен и не е спирана от движение.Имат ли право?Благодаря!
MamaMy - майстор
Такава ни е държавата. Рекетьорска. Щом не и плащаш ГО, не паркираш на платени паркинзи, не зареждаш златното гориво, не минаваш преглед, то тази кола е на загуба за държавата. Значи е боклук.

ПП Имам приятели в Испания и там ако една кола седи на безплатен паркинг повече от 2 седмици значи е изоставена. Пращат репатрака и я откарват в моргата за разфасоване. За онези хора е немислимо, че можеш да преживееш една седмица без да си ползваш колата.
kozl - майстор
ср юли 27, 2022 2:05 ambarakuda написа:
Старата ми кола стои на паркинга пред блока от 4г.,вярно не я ползвам,гумите са паднали,но си плащам данъка.Днес получавам известие,че ако не я премахна в срок,ще ми я репатрират и разфасоват.Пак повтарям че данъка е платен и не е спирана от движение.Имат ли право?Благодаря!
Ако паркинга е на блока, т.е. влиза в идеалните части на собствениците на земя - нямат право. Но ако паркинга е общински, т.е. обществен ти не си ли гузен, че го ползваш без ГО :?
Ако не си, требе да си, но това пък е въпрос на възпитание.
Моето мнение съвпада с това, че МПС-та без ГО нямат право да стъпват на обществена територия. На такива МПС-та мястото им е в двора, в гаража, в апартамента или на скрапа.
Та ако паркинга е общински, въпроса ти е направо нагъл спрямо тези де си плащат ГО, а ти си им заел мястото с твоя "недвижим имот" :wink:
Chefo77 - майстор
https://www.easy-ins.bg/zadalzhitelna-l ... vtomobila/

чл.483 ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане

За мен няма никаква логика автомобил, който не се движи по пътищата, да му се търси ЗАСТРАХОВКА ГО. Нали тя е за щети, възникнали при вина от страна на водача на МПС-то? Ако не се движи, как ще възникнат такива?
kozl написа:
Та ако паркинга е общински, въпроса ти е направо нагъл спрямо тези де си плащат ГО, а ти си им заел мястото с твоя "недвижим имот" :wink:
Като е общински, ангажимент към общината е да си плащаш за ползването му. Той си плаща, кое му е наглото? Ти като идеш в чужда община, си по-нагъл - не плащаш данък там, пък заемаш мястото на някой, който си плаща :wink:
Lutchezar - майстор
Човек, като плащаш данък поне можеше да я караш на преглед един път годишно. Всъщност тов а гледат обшинарите, а се вижда по талона от прегледа. Също така гумите като престоят спаднали толкова време стават опасни за да се кара с тях, една помпа на няколко месеца и една две кофи вода след дъжд, припалване и преместване наляво надясно и нямаше да имаш проблем.
kozl - майстор
ср юли 27, 2022 7:31 amChefo77 написа:
https://www.easy-ins.bg/zadalzhitelna-l ... vtomobila/

чл.483 ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане

За мен няма никаква логика автомобил, който не се движи по пътищата, да му се търси ЗАСТРАХОВКА ГО. Нали тя е за щети, възникнали при вина от страна на водача на МПС-то? Ако не се движи, как ще възникнат такива?
kozl написа:
Та ако паркинга е общински, въпроса ти е направо нагъл спрямо тези де си плащат ГО, а ти си им заел мястото с твоя "недвижим имот" :wink:
Като е общински, ангажимент към общината е да си плащаш за ползването му. Той си плаща, кое му е наглото? Ти като идеш в чужда община, си по-нагъл - не плащаш данък там, пък заемаш мястото на някой, който си плаща :wink:
И кой е данъка, който ти плаща мястото #-o
По твойта логика трябва от общината да ми връщат пари от данъка, щото си ползвам гаража, за който също плащам данък :-D
А да добавя, че и МПС-то е и технически негодно. И именно това гледат общинарите и ако е с 2 или повече години без преглед и му лепят известие за премахване.
И кво Чефо, нещо май си от заинтересованите за скраб паметниците заемащи паркоместа?
А който си плаща - ползва платен паркинг. Само че най близкия до дома ми е 100 лв. на месец и няма места.
Та кой кво плаща :? ....
Chefo77 - майстор
А на теб какво ти плаща правото да ползваш общинските удобства? ГО е частно вземане, ГТП няма касателство към общината. Реално в чужда община се възползваш от това, което са платили живущите в нея, дори и само под формата на данък за притежание.
И ме четеш като Дявола Евангелието. Не съм подкрепял паметниците. Не подкрепям да се търсят парите на частниците и за това да се използват държавни инструменти.
brick - специалист
Именно липсата на периодичен технически преглед е правното основание за репатриране. Така че за да спасите колата, просто я закарайте да мине преглед (след това е добре да уведомите и общинските инспектори по координатите в известието, за да ви задраскат от списъка) и нищо няма да могат да й направят.

В София преди 1-2 г. промениха наредбата за "изоставените автомобили" и скъсиха до 3 месеца срока от изтичането на валидността на последния преглед. А вече повече от година в пунктовете за ТП лепят новите екостикери и колите с изтекъл ТП си личат отдалеч с липсата на такъв.
Най-често става по сигнал от съседи. Виждал съм инспектори да идват и да търсят конкретна кола на паркинг пред блок - само че тогава след като се дзвериха в стикера, се оказа , че още нямат право да я вдигат, и си тръгнаха разочаровани.

ГО е абсолютно нерелевантна към ситуацията.
Последна промяна от brick на ср юли 27, 2022 9:15 am, променено общо 1 път.
Chefo77 - майстор
ГТП не може да се мине без валидна ГО. :wink:
Lutchezar - майстор
ср юли 27, 2022 9:04 amChefo77 написа:
ГТП не може да се мине без валидна ГО. :wink:
И платен данък 😂
  • 1
  • 2

Тема "Третират ми колата като отпадък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: