Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
dimos1975 - помощник
Здравейте колеги,преди 2 години си направих пелетна горелка с помощта на хора от форума.За което съм много благодарен.котела е стар самоделен правен от баща ми,преди това са горени донбаски въглища.През изминалия отоплителен сезон се отопляхме на пелети.Забелязах,че в най студените дни температурата на котела достигаше 52 градуса.В по топло време (около0 градуса) трябваше да пали горелката 2 пъти на ден.И бях решил да сложа нагреватели за по топло време.Но се зачетох в раздела отопление и реших да си направя термопомпа самоделка.Която да отопля до към 0 градуса,а при отрицателните температури ще паля котела.въпроса ми е кой е бюджетен вариант за комбинация ТО и климатик.Доколкото разбрах ТО-Kaori К105-30 пластини и инвертор Gree 24-ка.Или да взема марков инвертор втора ръка?Изображение
Нарисувах набързо схемата.Ако трябва да преправя нещо от нея помагайте ;)

Прикачен файл

PARNO.JPG
speka_rs - майстор
1. Дай малко повече инфо, кои модел Грее си си избрал или какъв марков климатик?
2. Помисли относно сериозната филтрация на водата преди топлообменника, проблема идва от ръждата при всяко палене на котела.
3. Помисли и кой може да ти запои топлообемнника.
dimos1975 - помощник
пет юли 15, 2022 3:20 pmspeka_rs написа:
1. Дай малко повече инфо, кои модел Грее си си избрал или какъв марков климатик?
2. Помисли относно сериозната филтрация на водата преди топлообменника, проблема идва от ръждата при всяко палене на котела.
3. Помисли и кой може да ти запои топлообемнника.
Все още обмислям от къде да започна с изграждането на системата.Мислех за начало да срежа тръбите на сегашната инсталация(медни тръби) и да оставя изводи и кранове за топлообменника.Да си купя топлообменник и частите около него и да го монтирам.Гледам по снимки на инсталации на колеги има за филтрация у-филтър за твърди частици монтиран преди ТО,той достатъчен ли е?
Всъщност от къде да започна с избора на частите,първо топлообменник ли се избира или климатик?
За запояване на топлообменика ще търся техник по климатични инсталаци най вероятно.Не знам дали ще се справя сам.На работат запоявам с твърд припой кабели на запалителни електроди на газови горелки,но заварката не е отговорна.
Относно избора на климатик не ги разбирам нещата.Ако може да получа съвет ще е чудесно.Или да изградя работеща комбинация от кога например.Бюджет за климатик около 2000 лв.
Гледам в нета инверторните климатици са показани в 3 мощности за отопление,това означава ли,чемодулират на 3 степени?(като контролера на Натурела например)
speka_rs - майстор
пет юли 15, 2022 9:42 pmdimos1975 написа:
Все още обмислям от къде да започна с изграждането на системата.Мислех за начало да срежа тръбите на сегашната инсталация(медни тръби) и да оставя изводи и кранове за топлообменника.Да си купя топлообменник и частите около него и да го монтирам.Гледам по снимки на инсталации на колеги има за филтрация у-филтър за твърди частици монтиран преди ТО,той достатъчен ли е?
Всъщност от къде да започна с избора на частите,първо топлообменник ли се избира или климатик?
За запояване на топлообменика ще търся техник по климатични инсталаци най вероятно.Не знам дали ще се справя сам.На работат запоявам с твърд припой кабели на запалителни електроди на газови горелки,но заварката не е отговорна.
Относно избора на климатик не ги разбирам нещата.Ако може да получа съвет ще е чудесно.Или да изградя работеща комбинация от кога например.Бюджет за климатик около 2000 лв.
Гледам в нета инверторните климатици са показани в 3 мощности за отопление,това означава ли,чемодулират на 3 степени?(като контролера на Натурела например)
1. Според мен първо си харесай машина, след това топлообменник;
2. У-филтъра според мен е недостатъчен;
3. Повечето климатичари не се наемат да заваряват хромникел със мед.
4. 3те мощности на климатика показжар обикновенно мин/ном/макс


Отдели малко повече време в четене... преди да купуваш или правиш
dimos1975 - помощник
1. Според мен първо си харесай машина, след това топлообменник;
2. У-филтъра според мен е недостатъчен;
3. Повечето климатичари не се наемат да заваряват хромникел със мед.
4. 3те мощности на климатика показжар обикновенно мин/ном/макс'
Уикенда се разцепих от четене дори смятах с няколко калкулатора топлозагубите в къщи.За външна температура 0 градуса/вътрешна 22градуса.Топлозагубата е около 7.5 киловата.

1.Гледах в нета киматици и най добри отзиви имат май Daikin и Mitsubishi.
-Daikin RXS60F2V1B-този е втора употреба 1500лв.Не знам как да разбера в какво състояние е.
-Инверторен климатик Gree Fairy GWH24ACE / K6DNA1A WIFI, 24000 BTU, клас A++-този е чисто нов.Доколкото разбрах компресора G10 бил хубав а и има подгряване с нагреватели в външното тяло при размразяване.Но цената е 2700лв. с монтаж.Но като разберат как ще се корми едва ли ще го монтират.И WI FI има,но не знам може ли да се ползва?
Бюджета ми 2000 за мащината,но ако го взема след 2 месеца може и да се напъна за 2,7К лева.

2.Намерих филтър за соларни системи с входен и изходен манометър и неръждаем върешен елемент на 100 и 400 микрона.С кой да поръчам,100 достатъчно ли е или да е 400 микрона цедката?

3.Ако топлооменника е неръждавейка може ли с аргон да се заварят накрайници за свръзка с външното тяло и да се стегнат тръбите за фреона на тях?
4.Как да избера мощност на топлообменника като гледам номиналната мощност на климатика за отопление ли?За фреона е ясно поне 45 бара да издържа.
Като гледам мощността на ТО при кондензатор и Pnom на климатика с колко да се презапася с мощноста на ТО?
speka_rs - майстор
пон юли 18, 2022 11:14 amdimos1975 написа:
1.Гледах в нета киматици и най добри отзиви имат май Daikin и Mitsubishi.
-Daikin RXS60F2V1B-този е втора употреба 1500лв.Не знам как да разбера в какво състояние е.
-Инверторен климатик Gree Fairy GWH24ACE / K6DNA1A WIFI, 24000 BTU, клас A++-този е чисто нов.Доколкото разбрах компресора G10 бил хубав а и има подгряване с нагреватели в външното тяло при размразяване.Но цената е 2700лв. с монтаж.Но като разберат как ще се корми едва ли ще го монтират.И WI FI има,но не знам може ли да се ползва?
Бюджета ми 2000 за мащината,но ако го взема след 2 месеца може и да се напъна за 2,7К лева.

2.Намерих филтър за соларни системи с входен и изходен манометър и неръждаем върешен елемент на 100 и 400 микрона.С кой да поръчам,100 достатъчно ли е или да е 400 микрона цедката?

3.Ако топлооменника е неръждавейка може ли с аргон да се заварят накрайници за свръзка с външното тяло и да се стегнат тръбите за фреона на тях?
4.Как да избера мощност на топлообменника като гледам номиналната мощност на климатика за отопление ли?За фреона е ясно поне 45 бара да издържа.
Като гледам мощността на ТО при кондензатор и Pnom на климатика с колко да се презапася с мощноста на ТО?
1. Потърси малко повече за Феята, ще намериш и по-добри оферти. Ако ще се дават 2700 аз бих предпочел Амбера. Зависи как ще се изпълни ТП, може и Ви-Фи-то да се ползва.
2. 100 микрона звучи като план.
3. Към топлообменника незнам дали някой би заварил изводи обикновенно се запояват тръбите с преходи;
4. Чети още форума ще намериш инфо.
dimos1975 - помощник
Gree Amber ми е над бюджета.Ще търся някой втора употреба.Има ли някой от Пловдив,Асеновград да може да ми завари топлообменник с твърд припой и да ми вакумира системата?Ако има колега в района със самоделка-термопомпа,да се консултирам на място би било чудесно.
dimos1975 - помощник
Родителите ми живеят на приземния етаж и изявиха желание за климатик.На една стена са с котелното.Мисълта ми е дали може да се сложи външно тяло мултисплит система една 9тка в на нашите стаята за охлаждане лятото.А зимата да ползвам цялата мощност на външното тяло за парното(Бойлера ще го оставя само от сл.колектор и ток).Пише за модела че е до 4 вътрешни тела.Ако свържа 2 вътрешни ще бачка ли?Модела е:
Gree GWHD28NK6LO LCLH, 28000 BTU, клас A++

Прикачен файл

ОТОПЛЕНИЕ 2.JPG
Последна промяна от dimos1975 на пет юли 29, 2022 3:29 pm, променено общо 2 пъти.
resistbody - майстор
Прескочих повечето писания, че ме мързи да чета, слага се стандартна у цедка и магнитен филтър за към 300лв, допълнително има химия за такива системи... Неръждаем ТО се споява с мед лесно със сребърен припой..
Видях че си писал Пловдив Асеновград, та ако не те бърка да дойдеш на 40км ще ти споим тръбите...

Тема "Термопомпа подпомагана от пелетна горелка,направи си сам." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: