Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
трябва да вдигна навес в двора с размери 3х4. Ще бъде едноскатен. Поради икономическата обстановка се чудя, кой от двата варианта ще ми излезе по-евтин, при условие, че за дървения разполагам с керемиди, които мога да ползвам. С дървен ще мога да се справя и сам, за металния, ще трябва или тепърва да се уча да заварявам, или да чакам помощ :) Също така ми се струва, че при металния, конструкцията ще иска повече укрепване(ферми), за което ще отиде още желязо. Иначе Профили 50х50х3 достатъчни ли са за колони, ако е метален. Височина в предния край 2,40м, в задния 2,00м.

ПП Навеса ще се ползва като склад :)
resistbody - майстор
вт авг 23, 2022 1:43 pmnautilus33 написа:
Здравейте,
трябва да вдигна навес в двора с размери 3х4. Ще бъде едноскатен. Поради икономическата обстановка се чудя, кой от двата варианта ще ми излезе по-евтин, при условие, че за дървения разполагам с керемиди, които мога да ползвам. С дървен ще мога да се справя и сам, за металния, ще трябва или тепърва да се уча да заварявам, или да чакам помощ :) Също така ми се струва, че при металния, конструкцията ще иска повече укрепване(ферми), за което ще отиде още желязо. Иначе Профили 50х50х3 достатъчни ли са за колони, ако е метален. Височина в предния край 2,40м, в задния 2,00м.

ПП Навеса ще се ползва като склад :)
Метален, дори да ти се стори 1 идея по-скъп, самите греди заемат по-малко място и освен това почти всичкия дървен материал е пресен и ще се усуче, напука или ще е паднала маса(полу изгнило)...
Имах един 7х3.20м с 70х40х3 или нещо подобно, нямах проблеми с колоните, горе бяха "ферма" от същите профили... сега ми е 2 греди 100х100х3 през 6м, на 3-тия метър са подпряни с цитирания профил по-горе..
По-добре вземи 70х70, няма да е кой знае по-скъпо от 5-цата..

Лично мислех да правя дървен гараж, защото ще ми останат към 50 греди от къщата.. но имам и много желязо.. което сега пак ме вкара в размисъл..
kozl - майстор
За керемидите има препоръчителен минимален наклон.
За 4 м разлика в нивата 40 см е 10% наклон, което е 5,7 гр.
За 3 м и височина 40 см наклона е 13.3%, което е 7,6 гр.
Ако керемидите са керамични това е под минималния препоръчителен наклон.
resistbody - майстор
Керемидите 3/1, на 3м хоризонтал 1м вертикал... та с твойте керемиди няма да стане така или иначе..
schuldiner - майстор
Ако имаш време и желание, що пък да не се научиш да заваряваш? Майтап, бе, старо куче нови номера... резултатът обикновено е плачевен... Ако нямаш специалист подръка поне за акъл, не се хващай с жилязуту. От друга страна стоманата също е страст, не по-малка от дървото. Ми ако пламне една любов... Възможно е.
Чисто технически и функционално не може да се каже, че едната конструкция е кой знае колко по-добра от другата.
lyubohar - майстор
"резултатът обикновено е плачевен"

Зависи дали човек е с 2 леви ръце,или...
То голяма философия.Добър апарат и информирани упражнения.
То заварчиците с по 3 висшета!
schuldiner - майстор
Ъхъ. Баш заради тая самоувереност резултатът е скръб.
MamaMy - майстор
Остави го Любо. То за него само свиренето на инструмент е свещено и трудно. Всичко останало е плебейско. :-D
lyubohar - майстор
Прикачен файл:
P1010110.JPG
Свиренето на музикален инструмент е проста работа.Обучаваш се само 15-20 години.
Да Ви покажа неща направени с моите ръце.

Смесителен пулт-около 1980г.
Телефон(ставало е въпрос тук).-пак там някъде.
Лампов домашен усилвател-преди 15г.
Десетки усилватели за китара.Около 1975-80г.
Лъкове за муз. инструменти-450бр.-90% продадени в чужбина.
Всичко което се вижда е направено на ръка-рог,седеф,сребро,сребърната жица,абанос,змийско дърво,или фернамбук.
Инструмент за рязане на седеф.
Последните 10г. хоби часовници.Имам над 1500.Почти всички поправени от мен.
Мога да показвам още десетки неща.
Навремето нямаше цифрови апарати.Можех да покажа още стотици неща.
Вие заварчиците кое от показаните неща можете да направите?!
Или да посвирите на цигулка?!

Прикачен файл

P1010019.JPG

Прикачен файл

P1010393.JPG

Прикачен файл

20160224_164034.jpg

Прикачен файл

006834867[1].jpg
006834867[1].jpg (37.38 KиБ) Видяна 2617 пъти
Последна промяна от lyubohar на ср авг 24, 2022 7:55 pm, променено общо 2 пъти.
lyubohar - майстор
Още.
Имам само висше музикално!
Та за заваряването...
Както казах в първото си мнение,ако не си с леви ръце никакъв проблем не е.
Опитах да насърча човека и веднага-а...невъзможно е да се научи.И обичайните простотии на известни съфорумници.
Да пробваме-аз ще дойда с цигулка,китара,пиано,Вие със заваръчен апарат.Час-два?Да видим кой какво ще постигне.
Прочетете заглавието на този форум!

Прикачен файл

20200622_093556.jpg

Прикачен файл

DSC00331.jpg

Тема "Дървен или метален навес?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: