• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 88
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kivanov - специалист
вт сеп 13, 2022 1:01 pmnikolov333 написа:
С дренажа от към басейна какво реши? Да не пропуснеш момента, че според мен е задължителен.. :drinkers:
Мислих го доста, но проблемът идва от това, че ако тръбите имат 1% наклон то като стигнат до улицата ще са на бая под земята и не знам има ли смисъл. Реших, че ще правя обратен насип от фракция 0-63, а не от почва.
nikolov333 - майстор
Спред мен си заложи тръбите за дренажа с геотекстил и иги заусти в една шахата за всеки случай с помпа по ниво..
Не съм убеден, че фракцията няма да се преувлажни и влагата да овлажни под основите и целия обратния насип.
До колкото знам единственния правилен начин за обратен насип около къщата е със същата почва, която си отнел + уплътняването и, но практически едва ли ще се получи с еднаква водоплътност, като околния терен и винаги ще се събира вода там.
Почвата ти е много глинеста, до колкото виждам, а глината се уплънява най-трудно по принцип.
Най-малкото шахтата ще ти покаже има ли преувлажняване и кога, за да вземеш мерки.
На моята вила с подобни почви, напролет в кладенците нивото на водата се вдига до 50см. от кота терен.. :!: :idea:

П.П.Разпитай и съседите, ако имат кладенци.. :idea:
kivanov - специалист
вт сеп 13, 2022 2:44 pmnikolov333 написа:
Спред мен си заложи тръбите за дренажа с геотекстил и иги заусти в една шахата за всеки случай с помпа по ниво..
Аз лесно ще сложа тръбите, но там където мога да събирам водата при 1% на метър ще се окаже, че е мноого дълбоко ми се струва. Пак ще го помисля.
вт сеп 13, 2022 2:44 pmnikolov333 написа:
Не съм убеден, че фракцията няма да се преувлажни и влагата да овлажни под основите и целия обратния насип.
До колкото знам единственния правилен начин за обратен насип около къщата е със същата почва, която си отнел + уплътняването и, но практически едва ли ще се получи с еднаква водоплътност, като околния терен и винаги ще се събира вода там.
Като цяло къщата е в "леген" от изолация и не би трябвало да има проблем. Насип уж най-хубаво се прави от фракция 0-63, но е по-скъпо и хората го избягват. Не знам дали съм прав.
вт сеп 13, 2022 2:44 pmnikolov333 написа:
Почвата ти е много глинеста, до колкото виждам, а глината се уплънява най-трудно по принцип.
Не се ли уплътнява по-лесно? Все пак глинестите слоеве не пропускат вода и това по-скоро значи по-добро уплътнение. Не знам дали съм прав.
вт сеп 13, 2022 2:44 pmnikolov333 написа:
Най-малкото шахтата ще ти покаже има ли преувлажняване и кога, за да вземеш мерки.
На моята вила с подобни почви, напролет в кладенците нивото на водата се вдига до 50см. от кота терен.. :!: :idea:
П.П.Разпитай и съседите, ако имат кладенци.. :idea:
Имат кладенци, но водата в кладенеца не е ли свързана с някаква жила, а не толкова с водата в почвата директно.
resistbody - майстор
Питай комшиите дали имат проблеми с водите... ако нямат не се занимавай с дренажи... иначе може както ти каза със водосборна шахта и помпа...
Малко бавно ми се струва действат твойте хора.. или беше отпускарски сезон...
@Николов късметлия си с високата вода, приятел би 45м. сондаж в Болярово.. пък уж са по-ниско от тебе...
kivanov - специалист
вт сеп 13, 2022 11:14 pmresistbody написа:
Питай комшиите дали имат проблеми с водите... ако нямат не се занимавай с дренажи... иначе може както ти каза със водосборна шахта и помпа...
Ами до мен съседната къща е с мазета и няма проблем, но друга имало влага. Зависи от изолациите и т.н. сигурно.
вт сеп 13, 2022 11:14 pmresistbody написа:
Малко бавно ми се струва действат твойте хора.. или беше отпускарски сезон...
Не са почивали, но си е бая работа като гледам. При мен основите са около 300кв.м. Тази седмица приклюват мисля с армататурата на всички колони и т.н.
resistbody - майстор
вт сеп 13, 2022 11:31 pmkivanov написа:
вт сеп 13, 2022 11:14 pmresistbody написа:
Питай комшиите дали имат проблеми с водите... ако нямат не се занимавай с дренажи... иначе може както ти каза със водосборна шахта и помпа...
Ами до мен съседната къща е с мазета и няма проблем, но друга имало влага. Зависи от изолациите и т.н. сигурно.
вт сеп 13, 2022 11:14 pmresistbody написа:
Малко бавно ми се струва действат твойте хора.. или беше отпускарски сезон...
Не са почивали, но си е бая работа като гледам. При мен основите са около 300кв.м. Тази седмица приклюват мисля с армататурата на всички колони и т.н.
Тея с влагата с новия бетон или бъркан с баластра е.. виж и това е фактор..

Бая си е твоята основа... то и тоя басейн верятно ги бави(моя майстор каза че е много зор басейна).. Пък кво ли приказвам аз за бавене, почти 2 месеца правим пояс на надзида...
BLUEPUPIL - майстор
вт сеп 13, 2022 10:56 pmkivanov написа:
Насип уж най-хубаво се прави от фракция 0-63, но е по-скъпо и хората го избягват. Не знам дали съм прав.
Прав си.
Става и със скална маса.
Около София кариери бол не си струва
да се засипва с пръст.
Студена, Рудина, Козяк, Опицвет, Балша.
До сега на нашите обекти сме засипвали само
с трошен камък.
Софийската глина е много коварна.
:wink:
kivanov - специалист
ср сеп 14, 2022 8:48 amBLUEPUPIL написа:
вт сеп 13, 2022 10:56 pmkivanov написа:
Насип уж най-хубаво се прави от фракция 0-63, но е по-скъпо и хората го избягват. Не знам дали съм прав.
Прав си.
Става и със скална маса.
Около София кариери бол не си струва
да се засипва с пръст.
Студена, Рудина, Козяк, Опицвет, Балша.
До сега на нашите обекти сме засипвали само
с трошен камък.
Софийската глина е много коварна.
:wink:
Значи ще го правя с 0-63, но имам бая оставена глина в двора, която ще трябва да махнат някак :) :D
Налели сме фундаментните стени с C30/37(B35) вместо с B30. Дали е проблем?
nikolov333 - майстор
При нас обратния насип около основите го правят с 0-6 :? Не знам 0-63 дали ще се уплътни без кухини..
resistbody - майстор
пет сеп 16, 2022 12:33 amnikolov333 написа:
При нас обратния насип около основите го правят с 0-6 :? Не знам 0-63 дали ще се уплътни без кухини..
При нас с речна баластра... по-стиснатите връщата пръста от изкопа...
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 88

Тема "Парцел -> Къща -> Дом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: