Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
Здравейте, отскоро съм собственик на къща, строена 35та година. Къщата е с каменен зид на около метър височина и нагоре тухли.
Махнахме всички мебели от кухнята и в единия ъгъл(северния) се показа черно петно(същото го има и отвън).Съседите споменаха че имало някакъв теч. Сменихме наново водопровода, сложихме нови тръби и отрязахме старите. Напръсках със Саво.
До тук добре. Докато къртихме от вътрешната страна с идеята да разберем плетеницата от тръби на едно място тухлата беше доста влажна(на съседната стена в непосредствена блузост до петното), замазахме отвътре и не обърнах особено внимание, докато не реших да къртя плочките и замазката, за да си сложа нови. При махането попаднах на по ниско ниво с плочки, които бяха под замазката и сифон-явно едно време е било баня там. Тръбата за мръсната вода върви вертикално от горния етаж на около метър от сифона и отива надолу към основите. В един момент без да искам пробих плочата, ако може да се нарече плоча-2 см.Бръкнах с пръст- кухо, но около дупката усетих влага, отдолу са основите на къщата.Къщата има мазе , но то не е под тази стая, а под съседната пак северна стая и е сухо(каменния зид в мазето, който граничи с пространството под кухнята също е сух) . Навежда ме на мисълта, че проблема изглежда да не е отвън щом мазето е сухо, а сякаш е конкретно под кухнята.
Близо до къщата, в другия й край има кладенец, подпочвените води са на около 5 метра. Отвън,северната стена на къщата граничи с тротоар, няма водосточната тръба наблизо. Улицата е с наклон и кухнята е в по-високата й част. Имало е проблем с обратни улуци точно над въпросното черно петно,но ги отстранихме началото на есента, преди дъждовете.
Помагайте с идеи откъде може да е влагата отдолу и как да изолирам, за да не ми падне къщичката след време.
Четох за изкопаване на канал около къщата и дренаж и хидро(ама щом мазето е сухо не знам дали има смисъл), вътре за система за хоризонтална хидроизолация с пробиване на отвори в стените и запълване с някакъв кристализиращ материал за капилярната влага, но какво да правя с дупката в пода- да разкъртя ли да видя какво се случва в основите? И как да изолирам влагата ако е само там
шоп - майстор
Не се вкарвайте в излишни приключения. Живейте си спокойно. Какво искате от 90 годишна къща?
Нормално е да има влага.
А Вие дори нямате сериозна влага.
пон дек 19, 2022 6:22 amшоп написа:
Не се вкарвайте в излишни приключения. Живейте си спокойно. Какво искате от 90 годишна къща?
Нормално е да има влага.
А Вие дори нямате сериозна влага.
А влагата която напипвам под пода? Да я запечатам отгоре със замазка ли?
Няма ли да стане проблем след време?
Нещо ковто се сетих, отдолу може да не е пръст, а камъни. Човекът, който е строил къщата е бил каменар и при едно преустройство на къщата от предишния собственик в двора има изнесени камара камъни.
Hursa - майстор
cveti_popova написа:
При махането попаднах на по ниско ниво с плочки, които бяха под замазката и сифон-явно едно време е било баня там. Тръбата за мръсната вода върви вертикално от горния етаж на около метър от сифона и отива надолу към основите.
Този стар сифон - запушен ли е? Петното да не е в резултат на конденз - северна, каменен зид, вероятно в тази област и мебели до външна стена, в ъгъл, кухня - където обикновено се образуват повече пари.
пон дек 19, 2022 6:05 pmHursa написа:
cveti_popova написа:
При махането попаднах на по ниско ниво с плочки, които бяха под замазката и сифон-явно едно време е било баня там. Тръбата за мръсната вода върви вертикално от горния етаж на около метър от сифона и отива надолу към основите.
Този стар сифон - запушен ли е? Петното да не е в резултат на конденз - северна, каменен зид, вероятно в тази област и мебели до външна стена, в ъгъл, кухня - където обикновено се образуват повече пари.
Петното предполагам е от някакъв стар теч или конденз. Мен ме притеснява повече защо е влажно под пода. Май ще трябва да поразширя дупката и да видя какво се случва отдолу, че там отива канала за мръсна вода и ме е страх какво ще намеря. А ако е това не ми се мисли как ще ремонтирам.Дано само отдолу да не е била септичната яма на къщата, че вече тогава ще се гръмна
Hursa - майстор
Със септична яма ли е? Или е била. Ако влагата е около този сифон и той не е запушен - възможно е да е конденз на топли пари от мръсния канал - според мен. (Трудно би изсъхвал и може да се разпространява капилярно.)
пон дек 19, 2022 6:42 pmHursa написа:
Със септична яма ли е? Или е била. Ако влагата е около този сифон и той не е запушен - възможно е да е конденз на топли пари от мръсния канал - според мен. (Трудно би изсъхвал и може да се разпространява капилярно.)
Идея нямам какво е било, преди там е било кухня ама като разкъртих едните плочки се показаха други със сифпн, все едно е било преди баня там. Сифона просто беше затапен със замазката, така че не знам какво е било и какво ще намеря. Иначе дупката която направих е на 20см от въпросния сифон, и като бръкна с пръст усещам влага, съмнява ме да е от сифона че той е далеч и би трябвало да е по надълбоко

Тема "Влага в основите на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: